Assalomu alaykum, 2-guruh nogironligi bo‘lgan pedagog xodim ta’tilini hozir olsa bo‘ladimi? Pedagoglar ta’tilni faqat yozda olishi shart degan talab bormi? O‘ziga qulay vaqtda ta’tilga chiqsa bo‘ladimi?
Mehnat qonunchiligida pedagog xodimlar aynan yozda ta’tilga chiqishi shart degan talab yo‘q. Ko‘pchilik MK 227-moddasi 6-qismiga chalg‘iydi.
Mehnat kodeksi 227-moddasi 6-qismiga ko‘ra, har yilgi mehnat ta’tili o‘quvchilarning yozgi ta’tili davrida beriladigan ta’lim tashkilotlarining o‘qituvchilar tarkibiga 1-ish yilidagi har yilgi mehnat ta’tili o‘quvchilarning yozgi ta’tili davrida to‘liq davomiylikda, ular ushbu ta’lim tashkilotiga ishga kirgan vaqtidan qat’i nazar, ishlab bergan vaqtiga mutanosib ravishda haq to‘langan holda beriladi.
Mazkur toifadagi xodimlarga ikki va keyingi ish yillari uchun beriladigan mehnat ta’tiliga, ushbu ta’til ish yili davomida qaysi vaqtda berilishidan qat’i nazar, to‘liq haq to‘lanadi.
Bu yerda pedagog xodim aynan yozda ta’til olsin degan shart yo‘q. Demak, yozgi ta’til davrida beriladi degan jumlaga chalg‘imaslik kerak. Gap bu yerda 1-ish yili haqida ketmoqda. “Qaysi vaqtda berilishidan qat’i nazar” jumlasiga e’tibor bering, agar ta’til faqat yozda berilishi shart bo‘lganda bu jumla ishlatilmas edi.
Buni yanada soddaroq qilib misol bilan tushuntirib o‘tamiz. Maktab o‘qituvchisi 2023-yil 4-sentabr sanasida ishga qabul qilingan, iyundan hamma pedagoglar singari bir vaqtda ta’tilga chiqmoqda. Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 26-iyundagi 263-son qaroriga ko‘ra pedagog xodimning ta’tili 56 kalendar kun.
56 (ta’til kunlari)/12 (oylar soni)= 4.666... 4.666...* 9 (ishlangan oylar soni sentabr-may)= 42 kalendar kun. Bu degani, masalan, sentabrda ishga kirgan o‘qituvchi 1-ish yili uchun iyundan ya’ni yozgi ta’til davridan ta’tilga chiqdi.
Bu xodimga ta’tilni 56 kun to‘liq beramiz, ta’til pulini esa 42 kalendar kunga (ishlangan oylar soni sentabr-mayga mutanosib ravishda) to‘lanadi (xodimlarga yillik uzaytirilgan mehnat ta’tili uchun haq to‘lashda yakshanba va bayram kunlari inobatga olinmaydi).
MK 227-moddasi 3-qismi va 228-moddasi 4-qismiga ko‘ra, har yilgi mehnat ta’tili I va II guruh nogironligi bo‘lgan xodimlarga ularning xohishiga ko‘ra qulay vaqtda berilishi kerak.
Ya’ni I va II guruh nogironligi bo‘lgan xodim qanday kasb yoki lavozimda ekanligidan qat’i nazar, agar ta’tilni o‘ziga qulay vaqtda olishni so‘rab ariza yozsa, ish beruvchi xodimning arizasini qanoatlantirishi shart. Bu qoida 1-ish yiliga ham, 2- va keyingi ish yillari uchun tatbiq qilinadi!
Demak, nafaqat I va II guruh nogironligi bo‘lgan xodim balki, MK 227-moddasi 3-qismi va 228-moddasi 4-5-qismlarida nazarda tutilgan xodimlar ham har yilgi mehnat ta’tilini o‘zlariga qulay vaqtda olishlari mumkin ekan. Ish beruvchi ularni arizasini qanoatlantirishga majbur.
Bu holatda ish beruvchi xodimga darsingni o‘tasan, ta’tilingni esa yozda olasan deyishga haqli emas, pedagog ta’tilni faqat yozda olsin degan istisnolar mavjud emas.
Mehnat huququga oid yanada ko‘proq ma’lumotlardan xabardor bo‘lish uchun ekspertimiz Muhammadamin Karimjonovning @mehnathuquqi sahifasini kuzatib boring.

15:00 / 01.05.2024 10.30k
Здравствуйте, может ли педагог с инвалидностью 2 группы сейчас взять отпуск? Есть ли требование, чтобы учителя уходили в отпуск только летом? Может ли он уйти в отпуск в удобное для него время?
В трудовом законодательстве нет требования об обязательном уходе педагогических работников летом в отпуск. Многих отвлекает часть 6 статьи 227 УК. Согласно части 6 статьи 227 КЗоТ, ежегодный трудовой отпуск педагогическим работникам организаций образования, которым ежегодный трудовой отпуск предоставляется в период летних каникул обучающихся, в 1-й рабочий год при полной занятости в период языкового периода, независимо от времени поступления в данную образовательную организацию, им выплачивается заработная плата пропорционально времени работы.
Работникам этой категории рабочий отпуск за два и последующие рабочие годы оплачивается в полном объеме независимо от того, когда этот отпуск предоставляется в течение рабочего года.
Здесь нет требования брать педагогом отпуск летом. Так что вас не должен смущать приговор, который выносится во время летних каникул. Здесь речь идет о 1-м рабочем году. Обратите внимание на фразу «независимо от того, когда он может быть предоставлен», поскольку она не использовалась бы, если бы отпуск нужно было предоставлять только летом.
Поясним проще на примере. Школьного учителя приняли на работу 4 сентября 2023 года, а с июня он уходит в отпуск одновременно со всеми педагогами. Согласно постановлению Кабинета Министров № 263 от 26 июня 2023 года отпуск учителя составляет 56 календарных дней.
56 (дней отпуска)/12 (количество месяцев)= 4666...4666...*9 (количество отработанных месяцев сентябрь-май)= 42 календарных дня. Это значит, например, что учитель, пришедший на работу в сентябре, ушел в отпуск с июня, то есть из периода летних каникул, за 1-й рабочий год. Данному работнику предоставляем полный отпуск 56 дней, а отпускные выплачиваются за 42 календарных дня (пропорционально количеству отработанных месяцев в сентябре-мае) (воскресенья и праздничные дни включаются в оплату работникам ежегодного продленного отпуска не учтено).
Согласно части 3 статьи 227 и части 4 статьи 228 Трудового кодекса, ежегодный трудовой отпуск должен предоставляться работникам-инвалидам I и II групп в удобное время по их желанию.
То есть независимо от профессии или должности работника с инвалидностью I и II группы, если он напишет заявление с просьбой взять отпуск в удобное для него время, работодатель обязан удовлетворить заявление работника. Данное правило распространяется на 1-й рабочий год, а также на 2-й и последующие рабочие годы!
Поэтому не только работники с ограниченными возможностями I и II групп, но и работники, предусмотренные статьей 227, частью 3 и статьей 228, частями 4-5 Трудового кодекса, могут брать ежегодный отпуск в удобное для них время. Работодатель обязан удовлетворить их заявление.
В этом случае работодатель не имеет права сообщать работнику о том, что он будет проходить занятия и брать отпуск летом, исключений для отпуска педагога только летом не предусмотрено.