Endi CHQBT o'qituvchilari zaxiradagi harbiy xizmatchilar orasidan tayinlanadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida “O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan o‘tkazilgan muloqotda chaqiriqqa tayyorlash fani o‘qituvchilari masalasiga ham to‘xtalib o‘tdi.
Unda chaqiriqqa tayyorlash fani o‘qituvchilari Mudofaa vaziri tomonidan zaxiradagi harbiy xizmatchilar tarkibi orasidan tayinlanishi belgilandi.
“Yoshlar qalbida vatanparvarlik tuyg‘usini kuchaytirishda sportchi murabbiylarimiz va harbiylarimiz ham faol bo‘lishlari zarurligi ta’kidlandi.
Bugun zamonning o‘zi har birimizdan ona yurt himoyachisi, vatanparvar bo‘lishni talab etmoqda. Bunda ayniqsa mard va jasur serjant va ofiserlar, harbiy chaqiriqqa tayyorlash fani o‘qituvchilari o‘rnak bo‘lishlari kerak.
Hozir maktablarda qariyb 10 ming nafar ana shunday o‘qituvchilar faoliyat ko‘rsatmoqda. Afsuski, ularning aksariyatida harbiy sohadagi zamonaviy bilim va ko‘nikmalar, ular uchun ish sharoiti talab darajasida emas.
Endi mana shu o‘qituvchilar Mudofaa vaziri tomonidan zaxiradagi harbiy xizmatchilar tarkibi orasidan tayinlanadi”, dedi Prezident.

Теперь преподаватели дисциплины "Подготовка к призыву" назначаются из числа военнослужащих резерва
В ходе диалога, проводимого с участием Президента Шавката Мирзиёева в связи с Днем учителей и наставников, он также затронул вопрос учителей допризывной подготовки.
Установлено, что преподаватели дисциплины "Подготовка к призыву" назначаются министром обороны из числа военнослужащих запаса.
"Указано на необходимость активного участия тренеров-спортсменов и военнослужащих в укреплении чувства патриотизма в сердцах молодежи. Сегодня само время требует от каждого из нас быть защитником Родины, патриотом.
Примером в этом должны быть особенно мужественные и отважные сержанты и офицеры, преподаватели дисциплины "Подготовка к военному призыву."
В настоящее время в школах работают около 10 тысяч таких учителей. К сожалению, у большинства из них не на должном уровне современные знания и навыки в военной сфере, условия их работы.
Теперь эти преподаватели будут назначаться министром обороны из числа военнослужащих резерва," - сказал президент.