00:54 / 17.11.2024 6.63k
Joriy yilning 15-noyabr kuni Abdulla Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy institutining 90 yilligiga bag‘ishlab “Mahoratli o‘qituvchi – millat tayanchi: uzluksiz kasbiy rivojlantirishning zamonaviy tendensiyalari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Unda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti bosh kotibining ta’lim siyosati bo‘yicha maxsus maslahatchisi Andreas Shlyayxer, O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Kongratboy Sharipov, Ta’limni rivojlantirish respublika ilmiy-metodik markazi direktori v.b Yuliya Risyukova, Jahon bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori Tatiana Proskuryakova, YUNESKO tashkilotining Toshkentdagi vakolatxonasi rahbari Sara Noshadi, Yunisefning O‘zbekistondagi vakili Regina Maria Kastillo ishtirok etdi.
Konferensiya ishtirokchisi Andreas Shlyayxer o‘quvchilarning savodxonligini baholash Xalqaro dasturi (PISA) va boshqa xalqaro dasturlarning tashabbuskori hamda boshqaruvchisi hisoblanib, 20 yildan ortiq vaqt davomida ta’lim sifatini oshirish,  tengligini ta’minlash uchun dunyo bo‘ylab hukumat rahbarlari va ta’lim vazirlari bilan yaqindan hamkorlik qilib keladi.
Ayni vaqtda Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (Organisation for Economic Cooperation and Development - OECD) bosh kotibining ta’lim siyosati bo‘yicha maxsus maslahatchisi, Ta’lim va ko‘nikmalar direktori vazifasida faoliyat olib borib, turli mamlakatlarning siyosatchi, tadqiqotchi va o‘qituvchilari uchun ta’lim siyosati hamda amaliyotini yangilash bo‘yicha salmoqli ishlarni amalga oshirib kelmoqda. Andreas Shlyayxer O
zbekistonda o‘qitish va ta’lim olishni o‘rganish xalqaro (TALIS) tadqiqoti doirasida maktablardagi ta’lim muhitini va amaliyotini baholash bo‘yicha ko‘mak beradi.
Abdulla Avloniy instituti ilk bor 90 yil ilgari 1934-yil 4-mayda boshlang‘ich maktab o‘qituvchilarini tayyorlash kursi negizida O‘zbekistonda xalq ta’limi kadrlarining malakasini oshirish instituti nomi bilan tashkil etilgan.
O‘tgan asrning 50 yillaridan boshlab viloyatlarda ham malaka oshirish institutlari tashkil etilgani sababli, 1964-yil 22-sentyabrdan institutga Markaziy institut maqomi berilgan. Markaziy institut Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston respublikalaridagi o‘zbek tilida o‘qitiladigan maktab o‘qituvchilari malakasini oshirishda ham ko‘mak bergan.
Mustaqillikdan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1992-yil 6-apreldagi 169-farmoyishiga asosan Xalq ta’limi xodimlari malakasini oshirish markaziy institutiga Abdulla Avloniy nomi berilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-iyundagi 231-sonli qarori asosida A.Avloniy nomidagi pedagoglarni kasbiy rivojlantirish va yangi metodikalarga o‘rgatish milliy-tadqiqot instituti negizida A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy instituti tashkil etildi hamda institut bino va inshootlari to‘liq yangidan qurildi.
Hozir institutda 950 o‘rinli o‘quv binolari, 560 o‘rinli zamonaviy tipdagi mehmonxona, 87 ming fondga ega Axborot-resurs markazi hamda Abdulla Avloniy yodgorlik muzeyi mavjud. Shuningdek, PISA, PIRLS, TIMSS, TALIS tadqiqotlarida O‘zbekiston ishtirokini ta’minlash maqsadida institutda Xalqaro tadqiqotlar markazi, innovatsion faoliyatni rivojlantirish, tabiiy fanlar va muhandislik, matematika yo‘nalishdagi fanlararo, ilmiy-tadqiqot va loyiha mashg‘ulotlariga asoslangan zamonaviy ta’lim muhitini yaratish maqsadida STEAM markazi tashkil etildi.
Institut faoliyati kengayib, zamonaviy rahbar uchun zaruriy ko‘nikmalarni egallashga qaratilgan menejerlik o‘quv kurslari joriy etildi. Qariyb bir yil davomida 1 200 nafardan ortiq milliy rahbar kadrlar zaxirasi shakllantirildi.
Institutning 90 yilligiga bag‘ishlab tashkil etilgan xalqaro konferensiya A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy instituti tomonidan O‘zbekiston Respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Jahon banki bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Konferensiya doirasida quyidagi yo‘nalishlarda sho‘balar tashkil qilindi:
• Rahbar va pedagog kadrlarni “Hayot davomida ta’lim olish” tamoyili asosida uzluksiz kasbiy rivojlantirishning innovatsion yondashuvlari;
• XXI asr ko‘nikmalarini rivojlantirish va ta’limda globallashuvni ta’minlashda PISA xalqaro tadqiqotlari ahamiyati;
• Ta’limda raqamli transformatsiya va sun’iy intellektga asoslangan ta’limning tendensiyalari;
• Inklyuziv ta’limda zamonaviy tadqiqotlar, pedagogik yutuqlar va muvaffaqiyatli loyihalar;
• Tarbiya va odob-axloq ta’limning ajralmas qismi sifatida: yoshlarda g‘oyaviy immunitetni shakllantirish, o‘quvchi-yoshlarni tarbiyalashning pedagogik shart-sharoitlari.
Konferensiyada Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (OECD) bosh kotibining ta’lim siyosati bo‘yicha maxsus maslahatchisi Andreas Shlyaher o‘z taqdimoti bilan ma’ruza qildi.
O‘zbekistonga bundan ikki yil avval kelganman, – deydi Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti bosh kotibining ta’lim siyosati bo‘yicha maxsus maslahatchisi Andreas Shlyayxer.
Shundan buyon yurtingizda ta’lim sohasida juda ko‘p islohotlar amalga oshirilgani guvohi bo‘lyapman. Albatta, mamlakatning iqtisodiy-ijtimoiy o‘sishida ta’lim va tarbiyaning o‘rni katta. O‘zbekistondagi maktablarda bunga juda katta e’tibor qaratilmoqda. PISA tadqiqotlarida ishtirok etishga ham tayyorgarlik ko‘rilayotgani meni xursand qildi. Bunda o‘qituvchilarning malaka va bilimlarini oshirish muhim ahamiyatga ega ekanini barchamiz yaxshi anglaymiz.
Konferensiya davomida AQSH, Finlyandiya, Germaniya, Singapur, Rossiya, Qirg‘iziston va Tojikiston mamlakatlaridan ta’lim sohasidagi tajribali ekspertlar hamda O‘zbekistonda faoliyat olib borayotgan tadqiqotchilar, izlanuvchilar va soha mutaxassislari ta’lim sifatini ta’minlash, maktab rahbarlari va o‘qituvchilarini kasbiy rivojlantirish kabi mavzularda taqdimot qildi.
Konferensiya doirasida Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti bosh kotibining ta’lim siyosati bo‘yicha maxsus maslahatchisi Andreas Shlyayxer bilan uchrashdi.
Muloqotda ko‘plab maktablarda joriy qilinayotgan yangi baholash tizimi, uning afzalliklari hamda ta’limdagi o‘sish ko‘rsatkichlari haqida fikr yuritildi. Bundan tashqari, Abdulla Avloniy nomidagi Pedagogik mahorat milliy instituti huzurida tashkil etilgan Xalqaro baholash markazi faoliyatiga ham to‘xtalib o‘tildi.
Andreas Shlyayxer o‘z so‘zida:
“Barchamizga ma’lumki, kelgusi yil PISA 2025 sinovlari bo‘lib o‘tadi va unda o‘zbekistonlik o‘quvchilarning ham munosib ishtirok etishi kutilmoqda. Va o‘ylaymanki, yurtingizda bugungi kunda olib borilayotgan keng miqyosdagi ta’lim islohotlari ushbu jarayonlarda ham o‘z samarasini beradi.
Shuningdek, 2025-yilda TALIS 2024 tadqiqot natijalari e’lon qilinadi. Maktablardagi ta’lim olish sifati va natijalarini o‘zida ifoda etadigan ushbu tahlillarda o‘zbek yoshlarining o‘rni va bilim darajasi munosib baholanishiga ishonaman”, — dedi.
Mazkur uchrashuvdan so‘ng, Andreas Shlyayxer xalqtaliminfo.uz nashriga intervyu berdi va Andreas Shlyayxerga xalqtaliminfo.uz nashrining esdalik sovg‘asi sayt rahbari Ulug‘bek Po‘latov tomonidan topshirildi.
O‘ylaymizki, konferensiya olimlar, o‘qituvchilar va ta’lim sohasida faoliyat yuritayotgan mutaxassislarga o‘z tadqiqotlari, loyihalarini muhokama qilish hamda tajribalarini almashish imkonini berdi.

00:54 / 17.11.2024 7.57k
15 ноября текущего года состоялась международная научно-практическая конференция "Мастер педагог - опора нации: современные тенденции непрерывного профессионального развития," посвященная 90-летию Национального института педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони.
В нем приняли участие министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова, специальный советник генерального секретаря Организации экономического сотрудничества и развития по образовательной политике Андреас Шляйхер, министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Конгратбой Шарипов, и.о. директора Республиканского научно-методического центра развития образования Юлия Рысюкова, региональный директор Всемирного банка по Центральной Азии Татьяна Проскурякова, глава представительства ЮНЕСКО в Ташкенте Сара Ноша
Участник конференции Андреас Шляйхер является инициатором и руководителем Международной программы оценки грамотности учащихся (PISA) и других международных программ и более 20 лет тесно сотрудничает с правительственными руководителями и министрами образования по всему миру для повышения качества образования и обеспечения равенства.
В настоящее время он работает в качестве специального советника по образовательной политике генерального секретаря Организации экономического сотрудничества и развития (Organisation for Economic Cooperation and Development - OECD), директора по образованию и навыкам и проводит значительную работу по обновлению образовательной политики и практики для политиков, исследователей и преподавателей разных стран. Андреас Шляйхер помогает оценить образовательную среду и практику в школах в рамках Международного исследования по изучению обучения и обучения в нашей стране (TALIS).
Институт Абдуллы Авлони впервые был создан более 90 лет назад 4 мая 1934 года на базе курса подготовки учителей начальных классов в Узбекистане под названием Института повышения квалификации кадров народного образования.
Поскольку с 50-х годов прошлого века в областях также были созданы институты повышения квалификации, с 22 сентября 1964 года институту был присвоен статус Центрального института. Центральный институт также оказывал содействие в повышении квалификации учителей школ с узбекским языком обучения в Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане, Туркменистане.
После обретения независимости в соответствии с распоряжением Кабинета Министров Республики Узбекистан No 169 от 6 апреля 1992 года Центральному институту повышения квалификации работников народного образования присвоено имя Абдуллы Авлони.
На основании постановления Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2024 года No 231 на базе Национального исследовательского института профессионального развития и обучения педагогов новым методикам имени А.Авлони был создан Национальный институт педагогического мастерства имени А.Авлони, а также полностью перестроены здания и сооружения института.
В настоящее время в институте действуют учебные корпуса на 950 мест, гостиница современного типа на 560 мест, информационно-ресурсный центр с фондом 87 тысяч мест и мемориальный музей Абдуллы Авлони. Также в целях обеспечения участия Узбекистана в исследованиях PISA, PIRLS, TIMSS, TALIS в институте создан Центр международных исследований, Центр STEAM для развития инновационной деятельности, создания современной образовательной среды, основанной на междисциплинарных, научно-исследовательских и проектных занятиях в области естественных наук и инженерии, математики.
Расширилась деятельность института, внедрены курсы менеджмента, направленные на приобретение необходимых навыков для современного руководителя. За почти год сформирован резерв более 1200 национальных руководящих кадров.
Международная конференция, посвященная 90-летию института, была организована Национальным институтом педагогического мастерства имени А.Авлони совместно с Министерством дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан и Всемирным банком.
В рамках конференции были созданы секции по следующим направлениям:
• Инновационные подходы к непрерывному профессиональному развитию руководящих и педагогических кадров на основе принципа "Образование на протяжении всей жизни";
• Значение международных исследований PISA в развитии навыков XXI века и обеспечении глобализации образования;
• Тенденции цифровой трансформации в образовании и обучения на основе искусственного интеллекта;
• Современные исследования, педагогические достижения и успешные проекты в инклюзивном образовании;
• Воспитание и этика как неотъемлемая часть образования: формирование идейного иммунитета у молодежи, педагогические условия воспитания учащейся молодежи.
Со своей презентацией на конференции выступил специальный советник Генерального секретаря Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) по образовательной политике Андреас Шляхер.
Я приехал в Узбекистан два года назад, - говорит специальный советник по образовательной политике генерального секретаря Организации экономического сотрудничества и развития Андреас Шляйхер.
С тех пор я являюсь свидетелем того, что в вашей стране проведено множество реформ в сфере образования. Безусловно, образование и воспитание играют важную роль в социально-экономическом росте страны. В школах Узбекистана этому уделяется большое внимание. Меня также обрадовало, что готовятся к участию в исследованиях PISA. Все мы хорошо понимаем важность повышения квалификации и знаний учителей.
В ходе конференции опытные эксперты в сфере образования из США, Финляндии, Германии, Сингапура, России, Кыргызстана и Таджикистана, а также исследователи, исследователи и специалисты сферы, работающие в Узбекистане, представили презентации на такие темы, как обеспечение качества образования, профессиональное развитие руководителей школ и учителей.
В рамках конференции министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова встретилась со специальным советником Генерального секретаря Организации экономического сотрудничества и развития по образовательной политике Андреасом Шляйхером.
В ходе беседы говорилось о внедряемой во многих школах новой системе оценки, ее преимуществах и показателях роста в образовании. Кроме того, была затронута деятельность Международного центра оценки, созданного при Национальном институте педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони.
В своем выступлении Андреас Шляйхер сказал:
"Всем нам известно, что в следующем году состоится тестирование PISA 2025, и ожидается достойное участие учащихся из Узбекистана. Думаю, что проводимые сегодня в вашей стране широкомасштабные реформы в сфере образования дадут свои результаты и в этих процессах.
Также в 2025 году будут опубликованы результаты исследования TALIS 2024. Уверен, что роль и уровень знаний узбекской молодежи будут достойно оценены в этих анализах, отражающих качество и результаты обучения в школах," - сказал он.
После этой встречи Андреас Шляйхер дал интервью телеканалу "Узбекистан 24" и изданию xalqtaliminfo.uz, а памятный подарок издания xalqtaliminfo.uz Андреасу Шляйхеру вручил руководитель сайта Улугбек Пулатов.
Мы думаем, что конференция дала возможность ученым, преподавателям и специалистам, работающим в сфере образования, обсудить свои исследования, проекты и обменяться опытом.
• Конференция
Министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова встретилась с министром образования Республики Польша Барбарой Новаской.