Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan 2024-yilda qanday ishlar amalga oshirildi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 2024-yilda amalga oshirilgan ishlar haqidagi sarhisoblarni e’lon qildi. Sarhisobda barcha yo‘nalishlar bo‘yicha qilingan ishlar yuzasidan statistik ma’lumotlarni ko‘rish mumkin.
2024-yilgi sarhisob natijalari quyidagicha
- Kasb-hunarga o‘qitish amaliyoti joriy etilgan maktablar soni 289 taga, yangi baholash tizimi joriy etilgan maktablar soni 1 500 taga, ikkinchi xorijiy til o‘qitiladigan maktablar soni 354 taga yetkazildi;
- 500 nafar xorijiy davlatlardan chet tili fani o‘qituvchilari jalb etildi;
- B2 va undan yuqori darajadagi sertifikatga ega chet tili fani o‘qituvchilari 29 001 nafarga (59,1 foiz)ga yetdi;
- 339 094 nafar (63,02 foiz) o‘qituvchi yangi tartib asosida malaka (test) sinovidan o‘tkazildi;
- 12 738 nafar birinchi marta ishga qabul qilingan stajyor-o‘qituvchi kasbiy sertifikatsiyadan o‘tkazildi;
- Xalqaro olimpiadalarda 128 ta (15 ta oltin, 36 ta kumush va 77 ta bronza) medal qo‘lga kiritildi. G‘olib o‘quvchilar 1,4 mlrd so‘m, ularning ustozlari esa 1,9 mlrd so‘m miqdorida rag‘batlantirildi;
- Buxoro shahrida ilk bor Abu Ali ibn Sino nomidagi xalqaro biologiya olimpiadasi tashkil etildi (19 ta davlatdan 120 nafar ishtirokchi);
- 420 571 nafar rahbar va pedagog kadr malakasi oshirildi. 142 nafar pedagog xorijiy davlatlarda malaka oshirdi;
- 1 054 nafar maktab direktori va 1 613 nafar direktorlikka nomzod “Menejerlik o‘quv kursi”da o‘qitildi va ularning 1 766 nafariga sertifikat berildi;
- “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida 104 ming nafar o‘quvchi xalqaro sertifikatni qo‘lga kiritdi;
- 78 nafar pedagog davlat mukofotlari, 1 053 nafari “Xalq ta’limi fidoyisi”, “Xalq ta’limi a’lochisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi;
- 401 ta maktabda qurilish-ta’mirlash ishlari yakunlandi va 105 mingdan ortiq yangi o‘quvchi o‘rni yaratildi;
- 10 160 ta maktab 61,8 mlrd so‘mlik sport jihozlari va 46,0 mlrd so‘mlik milliy musiqa cholg‘u asboblari bilan ta’minlandi;
- 115 ta nodavlat umumiy o‘rta ta’lim tashkiloti tashkil etildi (umumiy 573 ta) va 39 723 ta yangi o‘quv o‘rni yaratildi;
- Inklyuziv ta’lim joriy etilgan maktablar soni 947 taga (1 901 nafar o‘quv o‘rni) yetkazildi;
- Buxoro, Namangan va Samarqand viloyatlari hamda Toshkent shahrida “Mehrli maktab” filiallari faoliyati yo‘lga qo‘yildi;
- A.Avloniy nomidagi Pedagogik mahorat milliy instituti va 13 ta Pedagogik mahorat markazi transformatsiya qilindi;
- Qori Niyoziy nomidagi Tarbiya pedagogikasi milliy instituti qayta tashkil etildi;
- Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabining Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Andijon va Samarqand viloyatidagi jami 504 o‘rinli filiallari tashkil etildi;
- Prezident maktablari SAT xalqaro sertifikati imtihonlarini o‘tkazadigan rasmiy markaz sifatida tan olindi;
- Prezident maktablari bitiruvchilarining 81 foizi xalqaro matematika va ingliz tilini bilish darajasini baholovchi (SAT) sertifikatlari, ijod maktablari bitiruvchilarining 90 foizi, ixtisoslashtirilgan maktab bitiruvchilarining 56 foizi xalqaro va milliy darajadagi sertifikatlarni qo‘lga kiritdi;
- Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimida Bahodir Jalolov va Oksana Chusovitina nomidagi sport maktablari tashkil etildi;
- Yangi turdagi maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyati yo‘lga qo‘yilishi ortidan davlat va nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari soni 2017-yilga nisbatan qariyb 8 barobarga ko‘paydi hamda 5 200 tadan 37 mingtaga yetkazildi;
- 2024-yilda 4 644 ta maktabgacha ta’lim tashkiloti (170 310 o‘rin) tashkil etildi;
- Bolalarni maktabgacha ta’limga qamrov darajasi 76,0 foizga, 6 yoshli bolalarni maktabga tayyorlov qamrovi 96 foizga yetkazildi;
- 6 841 ta davlat bog‘chasi 49 nomli o‘quv-metodik va didaktik materiallar, 170 ta davlat bog‘chasi 170 ta interaktiv doska va 5 100 ta planshet bilan ta’minlandi;
2024-yilda maktabgacha va maktab ta’limi tizimiga oid imzolangan normativ-huquqiy hujjatlar
Maktabgacha va maktab ta’limi tizimidagi ta’lim muassasalarida sifatli ta’limni joriy etishga doir 23 ta normativ-huquqiy hujjat qabul qilingan.
Xususan, tizimga oid 2 ta qonun, Prezidentimizning 4 ta farmoni va 8 ta qarori, 9 ta Vazirlar Mahkamasi qarorlari shular jumlasidandir.
2024-yilda xalqaro yo‘nalishda olib borilgan ishlar
Maktabgacha va maktab ta’limini rivojlantirishga qaratilgan 20 dan ortiq muhim xalqaro hujjatlar imzolandi. Buning natijasida:
- Xalqaro tashkilotlarning malaka oshirish markazlari hamda oliygohlarida o‘zbekistonlik o‘qituvchilar uchun malaka oshirish kurslari tashkil etildi;
- Xalqaro tanlovlarda mamlakatimiz o‘quvchi va o‘qituvchilari faol ishtirok etdi;
- Janubiy Koreya, AQSH, Ozarbayjon, Hindiston, Italiya, Fransiya va boshqa davlatlar tomonidan texnik ko‘mak yuklari, kompyuter o‘quv qurilmalari, oziq-ovqat mahsulotlari, sport anjomlari, inklyuziv ta’lim uskunalari va kitoblar grant tariqasida qabul qilib olindi;
- Innovatsion ta’lim usullarini ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha nufuzli xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik aloqalari o‘rnatildi;
- 1200 nafardan ortiq tizim xodimlari va o‘qituvchilar (550 nafardan ortiq malaka oshirish dasturlari bo‘yicha) Birlashgan Arab Amirliklari, Buyuk Britaniya, Gruziya, Germaniya, Koreya, Moldova, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Rossiya, Singapur, Turkiya, Fransiya, Ummon davlatlariga xorijiy xizmat safarlari amalga oshirildi;
- 50 dan ortiq xalqaro darajadagi nufuzli forum, simpozium, anjuman, davra suhbati, ma’ruza hamda seminarlar o‘tkazildi. Unda 500 nafardan ortiq xorijiy mamlakatlar vakillari ishtirok etdi.
- Xorijiy hamkor tashkilotlar bilan 20 ta ikki va ko‘p tomonlama xalqaro hujjatlar imzolandi;
- YUNESKO, YUNISEF, Jahon banki, Islom Taraqqiyot banki, Koreya EkZim Banki, Saudiya taraqqiyot jamg‘armasi, Osiyo taraqqiyot banki, KOYKA, Djayka, TURKSOY, AySESKO, OPEK jamg‘armasi, OBSE, YUSAID, Amerika Kengashi, Britaniya Kengashi, Koreya ta’lim markazi, Striling jamg‘armasi, AQSH Mehribonlik korpusi va boshqa xorijiy hamkor tashkilotlar vakillari bilan 200 tadan ortiq yuqori darajadagi uchrashuvlar o‘tkazildi.

Какая работа была проведена Министерством дошкольного и школьного образования в 2024 году?
Министерство дошкольного и школьного образования опубликовало сводку о проделанной работе в 2024 году. В обзоре можно увидеть статистические данные о проделанной работе по всем направлениям.
Результаты подведения итогов за 2024 год следующие
• Количество школ, в которых внедрена практика профессионального обучения, доведено до 289, количество школ, в которых внедрена новая система оценки, - до 1500, количество школ с обучением второму иностранному языку - до 354;
• Привлечены 500 преподавателей иностранных языков из зарубежных стран;
• Количество учителей иностранных языков, имеющих сертификат уровня B2 и выше, достигло 29 001 (59,1%);
• 339 094 учителя (63,02 процента) прошли квалификационные испытания (тесты) в соответствии с новым порядком;
• Проведена профессиональная сертификация 12 738 впервые принятых на работу стажеров-преподавателей;
• На международных олимпиадах было завоевано 128 медалей (15 золотых, 36 серебряных и 77 бронзовых). Учащиеся-победители были поощрены в размере 1,4 млрд сумов, а их учителя - 1,9 млрд сумов;
• В Бухаре впервые была организована международная биологическая олимпиада имени Абу Али ибн Сино (120 участников из 19 стран);
• Повышена квалификация 420 571 руководящего и педагогического персонала. 142 педагога повысили квалификацию в зарубежных странах;
• 1 054 директора школ и 1 613 кандидатов в директора прошли обучение на "Учебном курсе менеджмента," 1 766 из них получили сертификаты;
• 104 тысячи учащихся получили международные сертификаты в рамках проекта "Один миллион программистов";
• 78 педагогов награждены государственными наградами, 1 053 - нагрудными знаками "Халқ таълими фидойиси," "Халқ таълими аълочиси";
• В 401 школе завершены строительно-ремонтные работы и создано более 105 тысяч новых ученических мест;
• 10 160 школ обеспечены спортивным инвентарем на 61,8 млрд сумов и национальными музыкальными инструментами на 46,0 млрд сумов;
• создано 115 негосударственных организаций общего среднего образования (всего 573) и создано 39 723 новых учебных мест;
• Количество школ с инклюзивным образованием доведено до 947 (1 901 учебное место);
• Налажена деятельность филиалов "Мехрли мактаб" в Бухарской, Наманганской и Самаркандской областях и городе Ташкенте;
• Трансформированы Национальный институт педагогического мастерства имени А.Авлони и 13 центров педагогического мастерства;
• Был реорганизован Национальный институт педагогики воспитания имени Кари Ниязи;
• созданы филиалы специализированной школы имени Мухаммада ал-Хоразмий в Республике Каракалпакстан, Андижанской и Самаркандской областях на 504 места;
• Президентские школы признаны официальным центром проведения экзаменов на международный сертификат SAT;
• 81 процент выпускников Президентских школ получили сертификаты международного математического и английского языка (SAT), 90 процентов выпускников творческих школ, 56 процентов выпускников специализированных школ получили сертификаты международного и национального уровня;
• В системе Агентства специализированных образовательных учреждений созданы спортивные школы имени Баходира Жалолова и Оксана Чусовитина;
• После налаживания деятельности новых видов дошкольных образовательных организаций количество государственных и негосударственных дошкольных образовательных организаций увеличилось почти в 8 раз по сравнению с 2017 годом и увеличилось с 5 200 до 37 тысяч;
• В 2024 году создано 4 644 дошкольных образовательных организаций (170 310 мест);
• Уровень охвата детей дошкольным образованием доведен до 76,0 процента, охват подготовкой детей в возрасте 6 лет к школе - до 96 процентов;
• 6 841 государственный детский сад обеспечен учебно-методическими и дидактическими материалами, 170 государственных детских садов 170 интерактивными досками и 5 100 планшетами;
Ряд нормативно-правовых актов, касающихся системы дошкольного и школьного образования в 2024 году
Принято 23 нормативно-правовых акта по внедрению качественного образования в образовательных учреждениях системы дошкольного и школьного образования.
В частности, к ним относятся 2 закона, 4 указа и 8 постановлений Президента, 9 постановлений Кабинета Министров.
Проведенная в 2024 году работа в международном направлении
Подписано более 20 важных международных документов, направленных на развитие дошкольного и школьного образования. В результате:
• В центрах повышения квалификации международных организаций и вузах организованы курсы повышения квалификации для преподавателей Узбекистана;
• Учащиеся и преподаватели нашей страны приняли активное участие в международных конкурсах;
• Южная Корея, США, Азербайджан, Индия, Италия, Франция и другие страны приняли в качестве гранта грузы технического содействия, компьютерные учебные устройства, продукты питания, спортивные принадлежности, инклюзивное образовательное оборудование и книги;
• Установлено сотрудничество с авторитетными международными организациями по разработке и внедрению инновационных методов обучения;
• более 1200 сотрудников системы и преподавателей (по программам повышения квалификации более 550 человек) совершили зарубежные служебные командировки в Объединенные Арабские Эмираты, Великобританию, Грузию, Германию, Корею, Молдову, Азербайджан, Казахстан, Россию, Сингапур, Турцию, Францию, Оман;
• Проведено более 50 авторитетных международных форумов, симпозиумов, конференций, "круглых столов," лекций и семинаров. В нем приняли участие более 500 представителей зарубежных стран.
• С зарубежными партнерскими организациями подписано 20 двусторонних и многосторонних международных документов;
• Проведено более 200 встреч на высшем уровне с представителями ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, Всемирного банка, Исламского банка развития, Экзим Банка Кореи, Саудовского фонда развития, Азиатского банка развития, КОЙКА, Джайки, ТЮРКСОЙ, АЙСЕСКО, Фонда ОПЕК, ОБСЕ, ЮСАИД, Американского совета, Британского совета, Корейского центра образования, Фонда Стрилинга, Корпуса милосердия США и других зарубе