11:50 / 24.01.2025 3.13k
Bemorning opasi M.D.ning so‘zlariga ko‘ra, singlisi M.S. so‘nggi oylarda tez-tez betob bo‘lgan. Davolanish uchun faqat xususiy klinikaga murojaat qilgan. Oxirgi marta LOR-shifokor ko‘rigidan keyin 3-son ftiziatriya dispanseriga yuborilgan.
Dispanserda o‘tkazilgan rentgenografiya tekshiruvi natijasida unga “O‘ng o‘pka yuqori bo‘lagi yallig‘langan sili, yemirilish davri, BK +” tashxisi qo‘yilgan va bemor darhol Toshkent shahar bolalar sil kasalliklari shifoxonasiga yotqizilgan.
M.S. bilan uyda muloqotda bo‘lgan 6 kishi (2 nafari 6 yoshgacha bolalar) 2024-yil 27-dekabrda 3-son ftiziatriya dispanserida rentgen tekshiruvidan o‘tkazilgan va ularda faol sil kasalligi aniqlanmagan.
Shuningdek, M.S. bilan muloqotda bo‘lgan va kasallik yuqtirish xavfi mavjud 59-sonli umumta’lim maktabi va bemor qo‘shimcha darsga qatnagan xususiy o‘quv maktabi o‘quvchilari va o‘qituvchilari Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi Toshkent shahar boshqarmasi nazorati ostida 3-son ftiziatriya dispanserida rentgenografiya va diaskin test tekshiruvlaridan o‘tkazilgan.
Tekshiruvlar davomida 1 nafar o‘quvchi (2008-yilda tug‘ilgan A.A., bemor M.S.ning yaqin dugonasi)da “O‘ng o‘pka yuqori bo‘lagi o‘choqli sili” BK abs aniqlanib, u shifoxonaga yotqizilgan.
Shuningdek, 3 nafar o‘quvchi — A.A., R.M. va E.D. va 1 nafar o‘qituvchi B.U.larda kasallikka moyillik aniqlangani sababli profilaktik davo muolajalari boshlangan.
Aniqlangan kamchiliklar yuzasidan Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi Toshkent shahar boshqarmasi tomonidan 59-sonli umumta’lim maktabi direktoriga nisbatan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan.
Bugungi kunda 59-sonli umumta’lim maktabida davlat dasturi asosida kapital rekonstruksiya ishlari olib borilayotgani sababli ushbu ta’lim muassasasining boshlang‘ich sinf o‘quvchilari 115-umumta’lim maktabida, yuqori sinf o‘quvchilari esa tumandagi 82-sonli umumta’lim maktabida o‘qishni davom ettirmoqda.
Joriy yil 21-yanvarda 82-sonli umumta’lim maktabida tegishli zararsizlantirish va dimlash tadbirlari takroriy olib borildi. 2025-yil 22-yanvar kuni esa yalpi tozalash va shamollatish tadbirlari o‘tkazildi.
Shuningdek, 115-sonli umumta’lim maktabida ham 23-yanvar kuni tegishli zararsizlantirish va dimlash tadbirlari takroriy tashkil etildi”, deyiladi SSV Matbuot xizmati xabarida.

В Ташкенте в школе выявили туберкулез?
В социальных сетях распространились сообщения о том, что в одной из общеобразовательных школ Ташкента выявлен туберкулез.
По данному факту пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана сообщила следующее.
Установлено, что ученик 11-го класса общеобразовательной школы No59 Шайхантахурского района М.С. 26 декабря 2024 года обратился в фтизиатрический диспансер No3 города Ташкента.
По словам сестры пациента М.Д., сестра М.С. в последние месяцы часто болела. Для лечения он обращался только в частную клинику. Последние были направлены в фтизиатрический диспансер No 3 после осмотра ЛОР-врача.
В результате рентгенологического исследования, проведенного в диспансере, ему был поставлен диагноз "воспалительный туберкулез правого верхнего отдела легкого, период разрушения, БК+" и пациент был немедленно госпитализирован в Ташкентскую городскую детскую туберкулезную больницу.
6 человек (2 ребенка в возрасте до 6 лет), контактировавших с М.С. на дому, 27 декабря 2024 года прошли рентгенологическое обследование в фтизиатрическом диспансере No 3, и у них не выявлено активного туберкулеза.
Также под контролем Ташкентского городского управления Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья в фтизиатрическом диспансере No3 были проведены рентгенографические и диаскиновые тесты учащихся и преподавателей общеобразовательной школы No59 и частной учебной школы, где пациент посещал дополнительные занятия.
В ходе обследования у 1 учащегося (А.А., 2008 г.р., близкая подруга больного М.С.) была диагностирована БК "Очаговый туберкулёз правого верхнего отдела легкого" абс, который был госпитализирован.
Также у 3 учащихся - А.А., Р.М. и Э.Д. и 1 учителя Б.У. была выявлена предрасположенность к заболеванию, поэтому началось профилактическое лечение.
По выявленным нарушениям Ташкентским городским управлением Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья в отношении директора общеобразовательной школы No59 составлен административный протокол.
В связи с проведением работ по капитальной реконструкции общеобразовательной школы No 59 на основе государственной программы учащиеся начальных классов этого образовательного учреждения продолжают обучение в общеобразовательной школе No 115, а учащиеся старших классов - в общеобразовательной школе No 82 района.
21 января текущего года в общеобразовательной школе No82 повторно проведены соответствующие мероприятия по обеззараживанию и задержке. 22 января 2025 года были проведены массовые мероприятия по очистке и вентиляции.
Также в общеобразовательной школе No 115 23 января были повторно организованы соответствующие мероприятия по обеззараживанию и задержке.