11:50 / 24.01.2025 3.13k
Bemorning opasi M.D.ning so‘zlariga ko‘ra, singlisi M.S. so‘nggi oylarda tez-tez betob bo‘lgan. Davolanish uchun faqat xususiy klinikaga murojaat qilgan. Oxirgi marta LOR-shifokor ko‘rigidan keyin 3-son ftiziatriya dispanseriga yuborilgan.
Dispanserda o‘tkazilgan rentgenografiya tekshiruvi natijasida unga “O‘ng o‘pka yuqori bo‘lagi yallig‘langan sili, yemirilish davri, BK +” tashxisi qo‘yilgan va bemor darhol Toshkent shahar bolalar sil kasalliklari shifoxonasiga yotqizilgan.
M.S. bilan uyda muloqotda bo‘lgan 6 kishi (2 nafari 6 yoshgacha bolalar) 2024-yil 27-dekabrda 3-son ftiziatriya dispanserida rentgen tekshiruvidan o‘tkazilgan va ularda faol sil kasalligi aniqlanmagan.
Shuningdek, M.S. bilan muloqotda bo‘lgan va kasallik yuqtirish xavfi mavjud 59-sonli umumta’lim maktabi va bemor qo‘shimcha darsga qatnagan xususiy o‘quv maktabi o‘quvchilari va o‘qituvchilari Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi Toshkent shahar boshqarmasi nazorati ostida 3-son ftiziatriya dispanserida rentgenografiya va diaskin test tekshiruvlaridan o‘tkazilgan.
Tekshiruvlar davomida 1 nafar o‘quvchi (2008-yilda tug‘ilgan A.A., bemor M.S.ning yaqin dugonasi)da “O‘ng o‘pka yuqori bo‘lagi o‘choqli sili” BK abs aniqlanib, u shifoxonaga yotqizilgan.
Shuningdek, 3 nafar o‘quvchi — A.A., R.M. va E.D. va 1 nafar o‘qituvchi B.U.larda kasallikka moyillik aniqlangani sababli profilaktik davo muolajalari boshlangan.
Aniqlangan kamchiliklar yuzasidan Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi Toshkent shahar boshqarmasi tomonidan 59-sonli umumta’lim maktabi direktoriga nisbatan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan.
Bugungi kunda 59-sonli umumta’lim maktabida davlat dasturi asosida kapital rekonstruksiya ishlari olib borilayotgani sababli ushbu ta’lim muassasasining boshlang‘ich sinf o‘quvchilari 115-umumta’lim maktabida, yuqori sinf o‘quvchilari esa tumandagi 82-sonli umumta’lim maktabida o‘qishni davom ettirmoqda.
Joriy yil 21-yanvarda 82-sonli umumta’lim maktabida tegishli zararsizlantirish va dimlash tadbirlari takroriy olib borildi. 2025-yil 22-yanvar kuni esa yalpi tozalash va shamollatish tadbirlari o‘tkazildi.
Shuningdek, 115-sonli umumta’lim maktabida ham 23-yanvar kuni tegishli zararsizlantirish va dimlash tadbirlari takroriy tashkil etildi”, deyiladi SSV Matbuot xizmati xabarida.

Was TB detected in a school in Tashkent?.
There were reports on social networks that tuberculosis was detected in one of the general education schools in Tashkent.
The press service of the Ministry of Health reported the following on this situation.
It was found that M.S., an 11th-grade student of secondary school No. 59 in Shaykhantakhur district, applied to the 3rd Phthisiatric Dispensary in Tashkent on December 26, 2024.
According to the patient's sister M.D., his sister M.S. has been ill frequently in recent months. He only sought treatment at a private clinic. She was last referred to the 3rd Phthisiatric Dispensary after an ENT examination.
As a result of an X-ray examination in the dispensary, he was diagnosed with "inflammatory tuberculosis of the upper right lung, period of destruction, BP +" and the patient was immediately admitted to the Tashkent City Children's Tuberculosis Hospital.
Six people (2 children under 6 years old) who were in contact with M.S. at home were examined by X-ray at the phthisiatric dispensary No. 3 on December 27, 2024, and they were not diagnosed with active tuberculosis.
Also, under the supervision of the Tashkent City Department of Sanitary-Epidemiological Welfare and Public Health, X-ray and diaskin tests were performed on students and teachers of secondary school No. 59 and a private school where the patient attended an additional lesson, who were in contact with M.S. and were at risk of contracting the disease.
During the examination, 1 student (A.A., born in 2008, a close friend of the patient M.S.) was diagnosed with "Focal tuberculosis of the upper right lobe of the lung" and was hospitalized.
Also, 3 students - A.A., R.M. and E.D. and 1 teacher B.U. began preventive treatment due to a predisposition to the disease.
In connection with the identified shortcomings, the Tashkent city department of the Sanitary-Epidemiological Welfare and Public Health Committee issued an administrative report against the director of secondary school No. 59.
Currently, due to the capital reconstruction work being carried out in accordance with the state program at secondary school No. 59, elementary school students of this educational institution continue their education at secondary school No. 115, and high school students continue their education at secondary school No. 82 in the district.
On January 21 of this year, appropriate disinfection and stopping measures were repeatedly carried out at secondary school No. 82. On January 22, 2025, mass cleaning and ventilation were carried out.
Also, on January 23, appropriate disinfection and restraint measures were repeatedly organized in the secondary school No. 115.