Moddiy yordam puli cheklandimi yoki yo‘q? – Vazirlik mulozimi izoh berdi
Joriy yil, 6-mart kuni xalqtaliminfo.uz'da “O‘qituvchilarga beriladigan moddiy yordam puliga cheklov o‘rnatildi” sarlavhasi ostida maqola e’lon qilingandi. Shundan so‘ng, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mulozimi xalqtaliminfo.uz'ga holat noto‘g‘ri talqin qilinganligi yuzasidan o‘z e’tirozlarini bildirdi.
“Hech narsa o‘zgarmagan, avvalgi tartibda ham pedagog xodimga kalendar yil davomida uning ikki lavozim maoshi miqdorigacha moddiy yordam puli berish mumkin bo‘lgan, hozir ham hech narsa o‘zgarmagan, shunchaki moddiy yordam berish tartibiga yanada aniqlik kiritilgan xolos”, deydi vazirlik mulozimi.
Vazirlik mutasaddilarida ham, pedagoglarda ham mavzu yuzasidan turli xil tushunmovchiliklar bo‘lmasligi uchun xalqtaliminfo.uz tahririyati holatni quyidagicha sharhlab berishga qaror qildi:
Xo‘sh, aslida moddiy yordam berish tartibiga oid qanday o‘zgarish bo‘ldi?
Iqtisodiy masalalar haqida gap ketganda, birgina so‘z yoki jumlaning o‘zi ham juda katta narsalarni hal qilib yuborishi mumkin. Shu sababli, pedagoglarga moddiy yordam berish tartibiga oid qanday o‘zgarishlar bo‘lganligini qaror matnini qaytadan tahlil qilib, uni bandma-band sharhlashga harakat qilamiz.
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 33-bandida quyidagilar nazarda tutilgan edi:
“Umumta’lim muassasalari xodimlariga moddiy yordam kalendar yil davomida ikki lavozim maoshi (o‘qituvchining tarif stavkasi) miqdorigacha xodimning o‘zi va yaqin qarindoshi (otasi, onasi, turmush o‘rtog‘i, farzandi) vafot etganda, og‘ir kasallikka chalinganda, xodim tabiiy ofatdan zarar ko‘rganda ko‘rsatiladi”.
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-son qarori bilan yuqoridagi band quyidagicha tahrirlandi:
“Umumta’lim muassasalari xodimlariga moddiy yordam xodimning o‘zi yoki yaqin qarindoshi (otasi, onasi, turmush o‘rtog‘i, farzandi) vafot etganda, og‘ir kasallikka chalinganda, xodim tabiiy ofatdan zarar ko‘rganda ko‘rsatiladi.
Bunda kalendar yili davomida bir xodimga to‘lanadigan moddiy yordamlarning jami miqdori uning lavozim maoshi (o‘qituvchining tarif stavkasi) miqdorining ikki barobaridan oshirilishiga yo‘l qo‘yilmaydi”.
Moddiy yordam berishning yangi tahririda ushbu bandga yanada aniqlik kirituvchi “yoki”, “bir xodimga”, “jami miqdori” degan so‘zlar kiritilib, pedagog xodimlarga kalendar yili davomida uning lavozim maoshi miqdorining ikki barobaridan oshirilmasligi aniq belgilab qo‘yildi.
Bu cheklovmi yoki rostdan ham hech narsa o‘zgarmaganmi?
To‘g‘ri, bir qarashda pedagoglarga moddiy yordam berish tartibining eski va yangi tahririni o‘qiganimizda, hech narsa o‘zgarmagandek tuyilishi tabiiy hol. Keling, yaxshisi buni amaliyotdagi holatlar bilan solishtirib, aynan nimalar o‘zgarganini batafsil tahlil qilib chiqamiz.
Pedagoglarga moddiy yordam berish tartibining avvalgi tartibi bo‘yicha aytadigan bo‘lsak, misol uchun, xodim (kalendar yili davomida) og‘ir kasallikka chalindi va ikki lavozim maoshi miqdorigacha moddiy yordam puli oldi.
Oradan hech qancha vaqt o‘tmay, aynan o‘sha xodimning yaqin qarindoshlaridan biri vafot etdi. Ana endi bu holatda xodimga yana ikki lavozim maoshi miqdorigacha moddiy yordam puli to‘lab berilavergan. (Ayrim hududlarda huddiy shunday tartibda moddiy yordam pullari to‘lab kelinganligi haqida malumotlar mavjud.)
Chunki, moddiy yordam berishning eski tahririda xodimning o‘zi va yaqin qarindoshi (otasi, onasi, turmush o‘rtog‘i, farzandi) vafot etganda, og‘ir kasallikka chalinganda, xodim tabiiy ofatdan zarar ko‘rganda ko‘rsatilishi belgilangandi.
Yanada soddaroq qilib aytadigan bo‘lsak, moddiy yordam berishning eski tahririda xodimga kalendar yili davomida mana shunday tartibda moddiy yordam puli berilgan taqdirda ham hech kim bu mablag‘larning noto‘g‘ri berilganligini isbotlay olmagan. Chunki, eski tahrirda mana shunday yo‘llar orqali moddiy yordam puli berish imkoniyati mavjud bo‘lgan.
Pedagoglarga moddiy yordam berish tartibining yangi tahririda esa yuqoridagi holatlarga chek qo‘yildi. Shu sababli, endilikda kalendar yili davomida bir xodimga to‘lanadigan moddiy yordamlarning jami miqdori uning lavozim maoshi (o‘qituvchining tarif stavkasi) miqdorining ikki barobaridan oshirib bo‘lmaydi.
Ya’ni, yuqoridagi holat kabi xodim kalendar yili davomida og‘ir kasallikka chalinsa va shu kalendar yili davomida aynan shu xodimning yaqin qarindoshlaridan biri vafot etsa yoki og‘ir kasallikka chalinsa, xodimga ikkinchi marotaba moddiy yordam puli to‘lab bo‘lmaydi. (Agar xodimga birinchi holatning ozidayoq to‘liq ikki lavozim maoshi miqdorigacha moddiy yordam puli berilgan bo‘lsa.)
Sababi, yuqorida ta’kidlab o‘tganimizdek, moddiy yordam berish tartibi to‘g‘risidagi matnga “bir xodimga”, “jami miqdori” degan so‘zlar kiritib qo‘yildi.
Umuman olganda, yangi tahrirda moddiy yordamning umumiy yillik miqdoriga aniq chegara belgilangandi, bu esa oldingi tartibga nisbatan cheklov alomatlari borligini ko‘rsatadi. Ilgari pedagog xodimlarda turli sabablar bilan kalendar yili davomida bir necha marta moddiy yordam puli olish imkoniyati mavjud bo‘lsa, endi esa jami miqdor kalendar yili davomida ikki lavozim maoshidan oshmasligi aniq belgilab qo‘yildi. Yani, cheklov joriy qilindi.

6 марта этого года на xalqtaliminfo.uz была опубликована статья под заголовком "Установлено ограничение на выплату материальной помощи учителям." После этого представитель Министерства дошкольного и школьного образования связался с xalqtaliminfo.uz и выразил возражение по поводу неверного толкования ситуации.
"Ничего не изменилось, и в прежнем порядке педагогу можно было выплачивать материальную помощь в размере до двух должностных окладов в течение календарного года, и сейчас ничего не изменилось, только порядок предоставления материальной помощи был дополнительно уточнен," - сказал представитель министерства.
Итак, какие изменения произошли в порядке предоставления материальной помощи?
Когда речь идет об экономических вопросах, одно слово или предложение может решить очень многое. Поэтому, прочитав текст постановления, постараемся по пунктам прокомментировать, какие изменения произошли в порядке оказания материальной помощи педагогам.
Пунктом 33 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, предусматривалось:
"Материальная помощь работникам общеобразовательных учреждений оказывается в течение календарного года в размере до двух должностных окладов (тарифной ставки преподавателя) в случае смерти самого работника и близкого родственника (отца, матери, супруга, ребенка), тяжелой болезни, причинения работнику ущерба от стихийного бедствия."
Постановлением Кабинета Министров от 28 февраля 2025 года No 130 вышеуказанный пункт изменен следующим образом:
"Материальная помощь работникам общеобразовательных учреждений оказывается в случае смерти самого работника или близкого родственника (отца, матери, супруга, ребенка), тяжелой болезни, причинения работнику ущерба от стихийного бедствия.
При этом не допускается увеличение суммарного размера материальной помощи, выплачиваемой одному работнику в течение календарного года, свыше двукратного размера его должностного оклада (тарифной ставки преподавателя)."
В новой редакции материальной помощи в данный пункт внесены уточняющие слова "или," "на одного работника," "общий размер," четко определено, что в течение календарного года должностной оклад педагогических работников не может быть увеличен более чем в два раза.
Это ограничение или действительно ничего не изменилось?
Правда, на первый взгляд, когда мы читаем старую и новую редакции порядка оказания материальной помощи педагогам, естественно, что ничего не меняется. Давайте лучше сравним с ситуацией на практике и подробно проанализируем, что изменилось.
Если говорить о прежнем порядке оказания материальной помощи педагогам, то допустим, работник (в течение календарного года) заболел тяжелой болезнью и получил материальную помощь в размере до двух должностных окладов.
Вскоре после этого один из близких родственников того же сотрудника скончался. Теперь в этом случае сотруднику могла быть выплачена материальная помощь в размере до двух должностных окладов.
Потому что в старой версии материальной помощи было установлено, что она предоставляется в случае смерти самого работника и близкого родственника (отца, матери, супруга, ребенка), тяжелой болезни, ущерба от стихийного бедствия.
Говоря проще, даже если бы в старой версии материальной помощи работнику в течение календарного года в таком порядке выплачивалась материальная помощь, никто не смог доказать, что эти средства были выплачены неправильно. Потому что в старой редакции была возможность предоставлять материальную помощь такими способами.
Новая редакция порядка оказания материальной помощи педагогам положила конец вышеуказанным случаям. Поэтому теперь общий размер материальной помощи, выплачиваемой одному работнику в течение календарного года, не может превышать двукратного размера его должностного оклада (тарифной ставки преподавателя).
То есть, если в течение календарного года работник заболел тяжелой болезнью и в течение этого календарного года умер один из близких родственников того же работника, заболел тяжелой болезнью, то вторую выплату материальной помощи работнику невозможно. (Если работнику была предоставлена материальная помощь в размере до двух полных должностных окладов.)
Причина в том, что, как отмечалось выше, в текст о порядке предоставления материальной помощи включены слова "на одного работника," "общий размер."
В целом, в новой редакции был установлен четкий предел общего годового размера материальной помощи, что указывает на наличие ограничений по сравнению с предыдущим порядком. Если раньше педагогический работник мог неоднократно получать материальную помощь по разным причинам, то теперь четко установлено, что общая сумма не должна превышать двух должностных окладов.