Yo‘q, bu yerda shuning farqiga borish kerakki, bolalarini diniy ta’lim olishga jalb etish uchun emas, balki qonunga xilof ravishda diniy ta’lim olishga jalb etish uchun javobgarlik belgilandi.
“Bola huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida”gi Qonunning 23-moddasiga ko‘ra qonunga xilof ravishda diniy ta’lim olishga jalb etish deganda bolani ro‘yxatdan o‘tkazilmagan yoki litsenziyaga ega bo‘lmagan tashkilotlarga yoxud maxsus diniy ma’lumotga ega bo‘lmagan va diniy tashkilotlarning O‘zbekiston Respublikasi bo‘yicha markaziy boshqaruv organining ruxsatisiz diniy ta’limni amalga oshirayotgan shaxslarga diniy ta’lim olish uchun topshirish tushuniladi.
Bolalarni qonunda belgilangan tartibda diniy ta’lim berish huquqiga ega bo‘lgan ta’lim muassasalariga o‘qishga berish uchun hech qanday javobgarlik mavjud emas.
Qonunning 23-moddasi 3-qismiga ko‘ra ota-onalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar o‘z farzandini shaxsiy e’tiqodlariga muvofiq diniy va axloqiy jihatdan tarbiyalash huquqiga ega.
MJtK 47-moddasi 3-qismiga ko‘ra ota-onalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar tomonidan o‘z bolasini qonunga xilof ravishda diniy ta’lim olishga jalb etish, — bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan o‘n baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Ushbu moddaning uchinchi qismida nazarda tutilgan huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilgan bo‘lsa, — bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravaridan o‘n besh baravarigacha miqdorda jarima solishga yoki o‘n besh sutkagacha muddatga ma’muriy qamoqqa olishga sabab bo‘ladi.

09:50 / 11.03.2025 8.10k
Нет, здесь следует понимать, что ответственность установлена не за вовлечение детей в религиозное образование, а за незаконное вовлечение в религиозное образование.
Согласно статье 23 Закона "О гарантиях прав ребенка," незаконное привлечение к религиозному образованию означает передачу ребенка для получения религиозного образования в незарегистрированные или нелицензированные организации или лицам, не имеющим специального религиозного образования и осуществляющим религиозное образование без разрешения центрального органа управления религиозных организаций по Республике Узбекистан.
Нет никакой ответственности за отправку детей в учебные заведения, имеющие право на религиозное образование в установленном законом порядке.
Согласно части 3 статьи 23 Закона, родители или лица, их заменяющие, имеют право воспитывать своего ребенка в религиозном и нравственном отношении в соответствии со своими личными убеждениями.
Согласно части 3 статьи 47 КоАО незаконное привлечение родителями или лицами, их заменяющими, своего ребенка к получению религиозного образования - влечет наложение штрафа от пяти до десяти базовых расчетных величин.
Совершение правонарушения, предусмотренного частью третьей настоящей статьи, повторно в течение года после применения административного взыскания - влечет наложение штрафа от десяти до пятнадцати базовых расчетных величин или административный арест до пятнадцати суток.