O‘quvchi qiz sinfdoshini qo‘rqitish uchun maktabga pichoq olib keldi
Buxorodagi qator maktablarda o‘quvchilarining sumkalaridan sovuq qurollar (pichoq, qaychi, kastet) va zo‘ravonlikni targ‘ib qiluvchi vositalar topildi. Bu haqda Xabar.uz nashri ma’lum qildi.
Milliy gvardiya Buxoro viloyati boshqarmasi matbuot xizmati boshlig‘i, kapitan Murodjon Rahmatulloyev ma’lum qilishicha, Buxoro shahridagi maktablardan birining 11-sinfida o‘quvchi qizning otasiga nisbatan MJTK 47-moddasi qo‘llanilgan.
Holatga ko‘ra, o‘quvchi qiz o‘zi bilan kelishmaydigan sinfdoshini qo‘rqitish maqsadida uyidagi oshxona pichog‘ini yashirincha sumkasida maktabga olib kelgan. Xuddi shunday holat Jondor tumanidagi maktabda ham sodir bo‘lgan.
Oshxona pichog‘ini nega o‘zing bilan maktabga olib kelding?
– Oldindan kelisholmay keladigan sinfdoshim bor, o‘shani qo‘rqitish uchun...
Milliy gvardiya leytenanti o‘quvchi qizning onasi bilan yuzlashadi.
– Qizim bu pichoqni charxlatish uchun olib kelgan, uqdilaringmi, nima deysanlar?! — po‘pisalanadi u xizmat xodimlariga.
“To‘g‘risi, o‘quvchi qizlarning ko‘zlarida hadik yo‘q, aksincha, tajovuzkorlik aks etib turardi. Bunday vaziyatda o‘quvchilar o‘rtasidagi ichki nizo ko‘ngilsiz oqibatlarni keltirmasligiga hech qanday kafolat yo‘q.
Qiz hech ikkilanmay qilmishini tan oldi va uni ochiqladi. Biroq uning onasi bilan suhbatda kattalarning bola tarbiyasi borasidagi majburiyatlarini bajarishmayotgani shundoq ko‘rinib turardi”, — dedi katta leytenant Nargiza Ashurova.
Endilikda vazirining giyohvandlikka qarshi kurashish bo‘yicha alohida o‘rinbosari bo‘ladi
Endilikda giyohvandlikka nisbatan toqatsizlik muhitini shakllantirish maqsadida Yoshlar ishlari agentligi, Maktabgacha va maktab ta’limi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirliklarida rahbarning alohida o‘rinbosari bo‘ladi.
2026-yildan boshlab maktab o‘quvchilarda shubhali yoki salbiy xulq alomatlari kuzatilsa, bu haqida ota-onalarni o‘z vaqtida xabardor qilish mexanizmi yo‘lga qo‘yiladi.

В ряде школ Бухары в сумках учеников были обнаружены холодное оружие (ножи, ножницы, кастеты) и средства, пропагандирующие насилие. Об этом сообщило издание Xabar.uz.
Начальник пресс-службы Бухарского областного управления Национальной гвардии капитан Муроджон Рахматуллоев сообщил, что в отношении отца ученицы 11-го класса одной из школ города Бухары была применена статья 47 Кодекса об административной ответственности.
Согласно данным, школьница тайно принесла кухонный нож из своего дома в школу в сумке, чтобы напугать несогласного с ней одноклассника. Аналогичная ситуация произошла в школе в Жондорском районе.
Зачем ты принёс кухонный нож в школу?
- У меня есть одноклассник, с которым я не могу договориться заранее, чтобы напугать его...
Лейтенант Национальной гвардии встречается с матерью школьницы.
"Моя дочь принесла этот нож, чтобы заточить его, понимаете, что скажете?!" - угрожает он сотрудникам службы.
"Честно говоря, в глазах школьниц не было страха, наоборот, отражалась агрессия. В такой ситуации нет никакой гарантии, что внутренний конфликт между учениками не приведет к неприятным последствиям.
Девушка без колебаний призналась в своем преступлении и раскрыла его. Однако в разговоре с его матерью было видно, что взрослые не выполняют свои обязанности по воспитанию детей," - сказала старший лейтенант Наргиза Ашурова.