O‘quvchi qiz sinfdoshini qo‘rqitish uchun maktabga pichoq olib keldi
Buxorodagi qator maktablarda o‘quvchilarining sumkalaridan sovuq qurollar (pichoq, qaychi, kastet) va zo‘ravonlikni targ‘ib qiluvchi vositalar topildi. Bu haqda Xabar.uz nashri ma’lum qildi.
Milliy gvardiya Buxoro viloyati boshqarmasi matbuot xizmati boshlig‘i, kapitan Murodjon Rahmatulloyev ma’lum qilishicha, Buxoro shahridagi maktablardan birining 11-sinfida o‘quvchi qizning otasiga nisbatan MJTK 47-moddasi qo‘llanilgan.
Holatga ko‘ra, o‘quvchi qiz o‘zi bilan kelishmaydigan sinfdoshini qo‘rqitish maqsadida uyidagi oshxona pichog‘ini yashirincha sumkasida maktabga olib kelgan. Xuddi shunday holat Jondor tumanidagi maktabda ham sodir bo‘lgan.
Oshxona pichog‘ini nega o‘zing bilan maktabga olib kelding?
– Oldindan kelisholmay keladigan sinfdoshim bor, o‘shani qo‘rqitish uchun...
Milliy gvardiya leytenanti o‘quvchi qizning onasi bilan yuzlashadi.
– Qizim bu pichoqni charxlatish uchun olib kelgan, uqdilaringmi, nima deysanlar?! — po‘pisalanadi u xizmat xodimlariga.
“To‘g‘risi, o‘quvchi qizlarning ko‘zlarida hadik yo‘q, aksincha, tajovuzkorlik aks etib turardi. Bunday vaziyatda o‘quvchilar o‘rtasidagi ichki nizo ko‘ngilsiz oqibatlarni keltirmasligiga hech qanday kafolat yo‘q.
Qiz hech ikkilanmay qilmishini tan oldi va uni ochiqladi. Biroq uning onasi bilan suhbatda kattalarning bola tarbiyasi borasidagi majburiyatlarini bajarishmayotgani shundoq ko‘rinib turardi”, — dedi katta leytenant Nargiza Ashurova.
Endilikda vazirining giyohvandlikka qarshi kurashish bo‘yicha alohida o‘rinbosari bo‘ladi
Endilikda giyohvandlikka nisbatan toqatsizlik muhitini shakllantirish maqsadida Yoshlar ishlari agentligi, Maktabgacha va maktab ta’limi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirliklarida rahbarning alohida o‘rinbosari bo‘ladi.
2026-yildan boshlab maktab o‘quvchilarda shubhali yoki salbiy xulq alomatlari kuzatilsa, bu haqida ota-onalarni o‘z vaqtida xabardor qilish mexanizmi yo‘lga qo‘yiladi.

The schoolgirl brought a knife to school to frighten her classmate.
Cold weapons (knives, scissors, cassettes) and tools promoting violence were found in the bags of students in a number of schools in Bukhara. This was reported by the Xabar.uz publication.
According to the head of the press service of the Bukhara Regional Department of the National Guard, Captain Murodjon Rakhmatulloyev, Article 47 of the Code of Administrative Offenses was applied to the father of a schoolgirl in the 11th grade of one of the schools in Bukhara.
According to the situation, the schoolgirl secretly brought a kitchen knife from her home to school in her bag to frighten a classmate who disagreed with her. A similar situation occurred at a school in the Jondor district.
Why did you bring a kitchen knife with you to school?
- I have a classmate with whom I can't get along beforehand, to frighten him...
The National Guard lieutenant faces the schoolgirl's mother.
"My daughter brought this knife for sharpening, understand what you're saying?!" he threatens the service personnel.
"To be honest, there was no fear in the eyes of the schoolgirls, on the contrary, aggression was reflected. In such a situation, there is no guarantee that the internal conflict between students will not lead to unpleasant consequences.
Without hesitation, the girl admitted her guilt and revealed it. "However, in the conversation with his mother, it was obvious that adults were not fulfilling their obligations regarding the upbringing of the child," said Senior Lieutenant Nargiza Ashurova.