O‘qituvchiga moddiy yordam yiliga necha marta berilishi mumkin?
Bir yil davomida o‘qituvchilarga necha martagacha moddiy yordam puli bersa bo‘ladi? Masalan, o‘qituvchining o‘zi ham , uning yaqin qarindoshi ham og‘ir kasallikka chalinsa, pedagogga bir necha marta moddiy yordam puli bersa bo‘ladimi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 33-bandiga ko‘ra umumta’lim muassasalari xodimlariga moddiy yordam xodimning o‘zi yoki yaqin qarindoshi (otasi, onasi, turmush o‘rtog‘i, farzandi) vafot etganda, og‘ir kasallikka chalinganda, xodim tabiiy ofatdan zarar ko‘rganda ko‘rsatiladi.
Bunda kalendar yili davomida bir xodimga to‘lanadigan moddiy yordamlarning jami miqdori uning lavozim maoshi (o‘qituvchining tarif stavkasi) miqdorining ikki barobaridan oshirilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
Bu shuni anglatadiki, pedagog xodimga kalendar yili davomida beriladigan moddiy yordam berishlar soni cheklanmagan, ammo moddiy yordam puli miqdori cheklangan.
Aytaylik, pedagog xodim kalendar yili davomida og‘ir kasallikka chalindi va unga lavozim maoshi miqdorining bir barobari miqdorida moddiy yordam puli berildi.
Oradan hech qancha vaqt o‘tmay, aynan o‘sha xodimning yaqin qarindoshlaridan biri og‘ir kasallikka chalindi. Bu holatda xodimga yana bir marta lavozim maoshi miqdorining bir barobari miqdorida moddiy yordam berilishi mumkin.
Shu bilan pedagog xodimga kalendar yili davomida beriladigan moddiy yordam puli limiti tugaydi. Aksincha, pedagog xodimga og‘ir kasallikka chalingan vaqtida birdaniga ikki lavozim maoshi miqdorida moddiy yordam puli berilsa, u kalandar yili davomida boshqa moddiy yordam puli ololmaydi.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, pedagog xodim kalendar yili davomida ikki lavozim maoshi miqdorigacha moddiy yordam puli olishga haqli. Bu summani moddiy yordam puli sifatida ikki yoki uchga bo‘lib olishi ham mumkin. Muhimi, moddiy yordam puli uning lavozim maoshi (o‘qituvchining tarif stavkasi) miqdorining ikki barobaridan oshmasa bo‘lgani.

00:50 / 16.03.2025 17.67k
Согласно пункту 33 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, материальная помощь работникам общеобразовательных учреждений оказывается в случае смерти самого работника или близкого родственника (отца, матери, супруга, ребенка), тяжелой болезни, причинения работнику ущерба от стихийного бедствия.
При этом не допускается увеличение суммарного размера материальной помощи, выплачиваемой одному работнику в течение календарного года, свыше двукратного размера его должностного оклада (тарифной ставки преподавателя).
Это означает, что количество материальной помощи, предоставляемой педагогическому работнику в течение календарного года, не ограничено, но размер материальной помощи ограничен.
Допустим, педагогический работник заболел тяжелой болезнью в течение календарного года и ему была оказана материальная помощь в размере одной суммы должностного оклада.
Вскоре после этого один из близких родственников того же сотрудника тяжело заболел. В этом случае работнику может быть оказана единовременная материальная помощь в размере одного должностного оклада.
На этом лимит материальной помощи педагогу в течение календарного года заканчивается. Наоборот, если педагогический работник получает материальную помощь в размере двух должностных окладов одновременно во время тяжелой болезни, он не может получать другую материальную помощь в течение календарного года.
В заключение можно сказать, что педагогический работник в течение календарного года вправе получать материальную помощь в размере до двух должностных окладов. Он также может разделить эту сумму на две или три части в качестве материальной помощи. Главное, чтобы сумма материальной помощи не превышала двукратного размера его должностного оклада (тарифной ставки преподавателя).