12:24 / 18.03.2025 3.32k
Ijtimoiy tarmoqlarda Farg‘ona viloyati Quva tumanidagi 37-maktabda majburiy ovoz berish holatlari yuzasidan xabarlar tarqaldi. Mazkur holatlar tegishli vakolatli organlar tomonidan o‘rganilib, haqiqatan ham ushbu maktabda xodimlar majburiy ovoz berishga jalb etilgani tasdiqlangan.
Shu munosabat bilan, Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan mazkur maktabda majburiy ovoz to‘plangan loyihalarni ovoz berish bosqichidan chetlatish yuzasidan tegishli tuman Xalq deputatlari kengashiga taqdimnoma yuborilganligini ma’lum qildi.
“Tashabbusli budjet” jarayoni doirasida majburiy ovoz berishga jalb etish — majburiy mehnat sifatida tasniflanishi belgilangan. Agar Siz ovoz to‘plashga majburlash holatlariga duch kelsangiz, zudlik bilan Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligining 71 200-06-00 ishonch raqamiga qo‘ng‘iroq qilishingizni so‘raymiz”, deyiladi vazirlik rasmiy bayonotida.

12:24 / 18.03.2025 3.32k
Reports circulated on social media about cases of forced voting at school No. 37 in the Kuva district of the Fergana region. These cases were investigated by the relevant competent authorities, and it was confirmed that employees of this school were indeed involved in mandatory voting.
In this regard, the Ministry of Economy and Finance has sent a proposal to the relevant district Council of People's Deputies to exclude projects that have gathered mandatory votes in this school from the voting stage.
Involvement in forced voting within the framework of the "Participatory Budgeting" process is classified as forced labor. If you encounter cases of coercion to collect votes, we ask you to immediately call the hotline of the Ministry of Poverty Reduction and Employment 71 200-06-00," the ministry said in a statement.