Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bo‘lajak pedagog kadrlarni ham o‘zi tayyorlamoqchi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi oliy ta’limni ham qamrab olmoqda. Respublikadagi jami 13 ta pedagogika oliy ta’lim tashkilotlari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimiga o‘tkazilmoqda.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Pedagog kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra:
Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti negizida Nizomiy nomidagi O‘zbekiston milliy pedagogika universiteti tashkil etiladi.
Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining pedagogik ta’limni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari - Nizomiy nomidagi O‘zbekiston milliy pedagogika universiteti rektori lavozimi joriy etiladi.
Universitet pedagog kadrlar tayyorlash bo‘yicha yetakchi oliy ta’lim tashkiloti sifatida ta’lim dasturlarini xalqaro tajriba asosida transformatsiya qilish jarayonlarini muvofiqlashtiradi.
Mazkur farmon bilan respublikadagi jami 13 ta pedagogika oliy ta’lim tashkilotlari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimiga o‘tkaziladi.
- pedagog kadrlarni tayyorlash faqat kunduzgi va kechki ta’lim shakli bo‘yicha tashkil etilib, sirtqi ta’lim shakliga qabul amalga oshirilmaydi;
- oliy pedagogik ta’lim yo‘nalishida nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish sohasidagi faoliyatni litsenziyalash Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi xulosasi asosida amalga oshiriladi.
2026-2027-o‘quv yilidan boshlab:
- pedagogika oliy ta’lim tashkilotlarida Universitetga ravishda boshqaruv tizimi takomillashtiriladi va xalqaro ta’lim dasturlari bosqichma-bosqich joriy etib boriladi;
- Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan davlat va nodavlat oliy ta’lim tashkilotlarida pedagog kadrlar tayyorlash sifatini tahlil qilish maqsadida talabalarning bilimlarini tashqi diagnostika qilish tizimi joriy etiladi;
Bunda talabalarning bilimlarini tashqi diagnostikasi natijalariga ko‘ra pedagog kadrlar tayyorlash sifati belgilangan talablarga javob bermaydigan ta’lim yo‘nalishlarida kadrlar tayyorlash cheklanishi mumkin.
- alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan bolalarga ta’lim-tarbiya berish tizimini yanada takomillashtirish maqsadida “Gospital pedagogika” magistratura mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi.
O‘zbekiston 12 yillik ta’limga qachon va qanday o‘tmoqchi?
O‘zbekistonda 12 yillik ta’lim tizimiga o‘tish masalasi ayni vaqtda jamoatchilikning e’tibor markazida turibdi. Dastlab bu mavzu turli mish-mishlar va asossiz xabarlar fonida tilga olingan bo‘lsa, bugungi kunga kelib u ta’lim siyosatining aniq yo‘nalishlaridan biri sifatida ko‘rsatilyapti.

Об этом говорится в Указе Президента Республики Узбекистан "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки педагогических кадров."
Согласно Указу:
На базе Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами будет создан Национальный педагогический университет Узбекистана имени Низами.
Также будет введена должность заместителя министра дошкольного и школьного образования по вопросам развития педагогического образования - ректора Национального педагогического университета Узбекистана имени Низами.
Университет, как ведущая высшая образовательная организация по подготовке педагогических кадров, координирует процессы трансформации образовательных программ на основе международного опыта.
Согласно этому указу, 13 педагогических высших учебных заведений республики будут переданы в систему Министерства дошкольного и школьного образования.
- подготовка педагогических кадров организуется только по очной и вечерней формам обучения, прием на заочную форму обучения не осуществляется;
- лицензирование деятельности в сфере оказания негосударственных образовательных услуг в сфере высшего педагогического образования осуществляется на основании заключения Министерства дошкольного и школьного образования.
начиная с 2026-2027 учебного года:
- совершенствование системы управления в педагогических высших образовательных организациях на уровне Университета и поэтапное внедрение международных образовательных программ;
- Министерством дошкольного и школьного образования внедряется система внешней диагностики знаний студентов с целью анализа качества подготовки педагогических кадров в государственных и негосударственных высших образовательных организациях;
- в целях дальнейшего совершенствования системы обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями будет налажена подготовка кадров по специальности магистратуры "Госпитальная педагогика."
Кроме того, с 1 сентября 2025 года сертификаты высших учебных заведений по педагогическому направлению будут перерегистрированы.
Также по результатам внешней диагностики знаний студентов может быть ограничена подготовка кадров по направлениям образования, качество подготовки которых не соответствует установленным требованиям.