Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portalida “Musiqa madaniyati va jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilarining bilim darajasi hamda kasbiy mahoratini aniqlash bo‘yicha milliy baholash tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi qarori loyihasi e’lon qilindi.
Unga ko‘ra, 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab musiqa madaniyati hamda jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilarining bilim darajasi va kasbiy mahoratini aniqlash bo‘yicha milliy baholash tizimi amaliyotga joriy etish taklif etilmoqda.
Hujjat loyihasiga ko‘ra milliy baholash quyidagi ikki bosqichda amalga oshiriladi:
- birinchi bosqich – Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan o‘tkaziladigan test sinovlari;
- ikkinchi bosqich – Madaniyat vazirligi va Sport vazirligi tomonidan o‘tkaziladigan amaliy (ijodiy) imtihon.
Musiqa madaniyati hamda jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilarining bilim darajasini aniqlash uchun tuziladigan test savollari Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan, amaliy (ijodiy) imtihon materiallari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bilan kelishgan holda Madaniyat vazirligi va Sport vazirligi tomonidan ishlab chiqiladi.
Bunda musiqa madaniyati va jismoniy tarbiya fanlarini bilish darajasini aniqlash bo‘yicha A+, A, B+, B, C+, C, darajali sertifikatlar beriladi. Test natijalari xalqaro metodika — Rash modeli asosida hisoblanadi.
Amaliy (ijodiy) imtihon hamda test sinovlarining o‘rtacha natijasiga ko‘ra:
- 46 — 49,9 ball olgan talabgorga C darajali sertifikat beriladi.
Sertifikat 3 yil muddatga beriladi. Bunda B+ va undan yuqori darajali sertifikat olgan o‘qituvchiga qonunchilikda belgilangan tartibda oylik maoshiga ustama beriladi.
Eslatib o‘tamiz, qaror loyihasi muhokamasi joriy yil 13-mayga qadar davom etadi.
70 foiz ustama oladigan o‘qituvchilar ro‘yxati “ERP” dasturiga kiritildi
Hududiy boshqarma boshliqlariga 70 foizlik ustama to‘lab berilishini nazoratga olish bo‘yicha tegishli ko‘rsatma berdi.
70 fozilik ustama o‘qituvchining oylik maoshidan kelib chiqib to‘lanadimi?
O‘qituvchi bir stavkadan ortiq yoki kam dars bergan taqdirda, uning tarif stavkasi miqdori ham shunga mutanosib ravishda o‘zgarib boradi.
4 198 nafar o‘qituvchiga 70 foizlik ustama beriladigan bo‘ldi
Oliy va birinchi malaka toifasiga erishgan (yoki saqlagan) hamda 86 va undan yuqori ball to‘plagan pedagog kadrlar ro‘yxati tasdiqlandi.

Будут ли учителя музыки и физкультуры получать надбавку за национальный сертификат с нового учебного года?
12:17 / 04.05.2025 9.26k
На портале обсуждения проектов нормативно-правовых актов опубликован проект постановления "О внедрении национальной системы оценки уровня знаний и профессионального мастерства учителей музыкальной культуры и физической культуры."
В соответствии с ним, начиная с 2025/2026 учебного года, предлагается внедрить национальную систему оценки для определения уровня знаний и профессионального мастерства учителей музыкальной культуры и физической культуры.
Согласно проекту документа, национальная оценка будет проводиться в два этапа:
• первый этап - тестовые испытания, проводимые Агентством по оценке знаний и квалификаций при Министерстве высшего образования, науки и инноваций;
• второй этап - практический (творческий) экзамен, проводимый Министерством культуры и Министерством спорта.
Тестовые вопросы для определения уровня знаний учителей музыкальной культуры и физической культуры разрабатываются Агентством по оценке знаний и навыков, материалы практических (творческих) экзаменов - Министерством культуры и Министерством спорта по согласованию с Министерством дошкольного и школьного образования.
При этом выдаются сертификаты уровня А+, А, В+, В, С+, С, для определения уровня знаний по музыкальной культуре и физическому воспитанию. Результаты тестирования рассчитываются на основе международной методики - модели Раша.
По среднему результату практического (творческого) экзамена и тестовых испытаний:
• А+ для претендента, набравшего более 70 баллов;
• 65 - степень А для претендента, набравшего 69,9 балла;
• 60 - уровень B+ для претендента, набравшего 64,9 балла;
• 55 - уровень Б для претендента, набравшего 59,9 балла;
• 50 - для претендента, набравшего 54,9 балла, уровень С+;
• Претенденту, набравшему 46 - 49,9 баллов, выдается сертификат уровня С.
Сертификат выдается сроком на 3 года. При этом учителю, получившему сертификат уровня В+ и выше, выплачивается надбавка к месячной заработной плате в порядке, установленном законодательством.