Bundan 9 yil avval, ya’ni 2017-yilda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzurida Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi tashkil qilingandi.
Ushbu inspeksiyaning eng asosiy vazifalari quyidagilardan iborat edi:
- pedagog kadrlarga malaka toifalarini berish;
- davlat va nodavlat ta’lim tashkilotlarini attestatsiya va davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish;
- o‘quvchilar, talabalar va tinglovchilar bilimlarining DTS talablariga muvofiqligini tahlil qilish, ta’lim tashkilotlari reytingini aniqlash;
- nodavlat ta’lim tashkilotlariga litsenziyalar berish;
- xorijiy mamlakatlarda berilgan ta’lim to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olishni tashkil etish;
- respublika hududida xorijiy ta’lim muassasalarining ta’lim faoliyatini yuritish huquqiga ruxsatnomalar berish uchun taqdim etilgan hujjatlarni ekspertizadan o‘tkazish.
Ta’lim inspeksiyasi ta’lim muassasalari attestatsiyasi va davlat akkreditatsiyasi bosh boshqarmasi, pedagog kadrlar sifati nazorati, ta’lim hujjatlarini legallashtirish, tan olish va nostrifikatsiya qilish bosh boshqarmasi hamda ta’lim sifatini monitoring qilish bosh boshqarmasi kabi bo‘lim va boshqarmalardan iborat edi.
Umuman olganda, o‘sha paytlari sobiq Ta’lim inspeksiyasi O‘zbekistonda ta’lim sohasidagi gigant tashkilotlardan biri edi.
Ammo, 2023-yilda davlat organlarining sohaga oid bo‘lmagan vazifalarini qisqartirish hamda zamonaviy talablarga javob beradigan ixcham davlat boshqaruvi tizimini shakllantirish maqsadida Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi tugatilib, uning vazifa va funksiyalari tegishincha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi orasida taqsimlab yuborildi.
Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi tashkil etildi
Joriy yil 5-may kungi prezident farmoni bilan vazifa va funksiyalari deyarli sobiq Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasiga o‘xshash bo‘lgan Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi tashkil etildi.
62 shtat birligidan iborat mazkur agentlik “Ta’lim sohasidagi loyihalar markazi” loyiha ofisi negizida tashkil etilmoqda.
Agentlikning asosiy funksiyalaridan biri ta’lim tashkilotlarini davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish hisoblanib, agentlik faqatgina o‘rta maxsus, kasbiy, oliy va oliy ta’limdan keyingi ta’lim, shuningdek, kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tashkilotlarini (ta’lim tashkilotlari) kompleks va maxsus davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazadi.
Ya’ni, davlat va nodavlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalari faoliyatiga aralashmaydi.
Shuningdek, mazkur agentlik pedagog kadrlarni attestatsiyadan o‘tkazish hamda nodavlat ta’lim tashkilotlariga litsenziya berish bilan ham shug‘ullanmaydi.

15:22 / 07.05.2025 4.58k
Nine years ago, in 2025, the State Inspectorate for Supervision of the Quality of Education was established under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
The main tasks of this inspection were:
• assignment of qualification categories to pedagogical personnel;
• certification and state accreditation of state and non-state educational organizations;
• analysis of the compliance of the knowledge of pupils, students and listeners with the requirements of the State Educational Standard, determination of the rating of educational organizations;
• issuance of licenses to non-state educational organizations;
• organization of the recognition of educational documents issued in foreign countries;
• conducting an examination of documents submitted for issuing permits for the right to conduct educational activities of foreign educational institutions on the territory of the republic.
The Education Inspectorate consisted of departments and directorates such as the Main Directorate for Attestation and State Accreditation of Educational Institutions, the Main Directorate for Quality Control of Teaching Staff, Legalization, Recognition and Nostrification of Educational Documents, and the Main Directorate for Monitoring the Quality of Education.
In general, at that time, the former Education Inspectorate was one of the giant organizations in the field of education in Uzbekistan.
However, in 2023, in order to reduce the non-core tasks of state bodies and form a compact public administration system that meets modern requirements, the State Inspectorate for Supervision of the Quality of Education was abolished, and its tasks and functions were distributed between the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, respectively.
The National Agency for Quality Assurance in Education has been established.
On May 5 of this year, the National Agency for Ensuring the Quality of Education was established under the Presidential Administration, whose functions and powers are almost identical to the State Inspectorate for Supervision of the Quality of Education.
This agency, consisting of 62 staff units, is being created on the basis of the "Project Center in the Field of Education" project office.
One of the main functions of the Agency is the state accreditation of educational organizations, and the Agency conducts comprehensive and special state accreditation of only organizations of secondary specialized, vocational, higher and postgraduate education, as well as organizations for retraining and advanced training of personnel (educational organizations). That is, they do not interfere in the activities of state and non-state general secondary educational institutions.
Also, this agency does not engage in the certification of teaching staff and the issuance of licenses to non-state educational organizations.