Ikki nafar bola fermer dalasidagi hovuzga, biri esa ariqqa cho‘kib vafot etgan. Tuman hokimi Qayum Xushbaqov hududdagi barcha maktablarning sinf rahbarlariga uyma-uy yurib, o‘quvchilar ota-onasining yonida yoki yo‘qligini tekshirib chiqishni topshirgan.
Samarqand viloyatining Paxtachi tumanida bir kunda uch bola suvga cho‘kib halok bo‘ldi. Bu haqda Kun.uz nashri xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, 24-may kuni Paxtachi tumanidagi 6-umumta’lim maktabining 6-sinf o‘quvchilari A.S. va N.M. cho‘milish maqsadida hududdagi fermer dalasidagi hovuzga borgan. Cho‘milish jarayonida ular hovuzga cho‘kib, vafot etgan.
O‘sha kuni sodir bo‘lgan yana bir holatda esa tumandagi 32-umumta’lim maktabining 8-sinf o‘quvchisi B.N. ariqqa cho‘kib halok bo‘lgan.
“Tushdan so‘ng otasi bilan dalaga mol sug‘organi borgan. Mollarni sug‘orib bo‘lgach otasi ortga qaytgan, bola esa dalada qolgan. Ariqqa yiqilgan, hushidan ketganmi, hali biz ham aniq bilmaymiz. Ekspertiza xulosalariga qarab aniqlanadi endi. Otasining aytishiga qaraganda, cho‘kib o‘ladigan ariq bo‘lmagan”, deydi maktab direktori Sherali Eshdavlatov Kun.uz nashriga bergan intervyusida.
Xabar qilinishicha, kuzatilgan ushbu holatlardan keyin Paxtachi tumani hokimi Qayum Xushbaqov hududdagi barcha maktablarning sinf rahbarlariga uyma-uy yurib, o‘quvchilar ota-onasining yonida yoki yo‘qligini tekshirib chiqishni topshirgan.
Samarqand viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi matbuot kotibi Baxtigul Qarshiyevaga ko‘ra, holatlar dars vaqtida bo‘lmagan.
Shuningdek, yozgi ta’til boshlanayotgani munosabati bilan taqiqlangan hududlarda cho‘milmaslik, bolalarni cho‘milish havzalariga yubormaslik bo‘yicha kafolat xatlari olingan.
Eslatib o‘tamiz, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yilning 27-iyun kuni 190-son bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktorining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari va sinf rahbarlarining lavozim yo‘riqnomasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi buyrug‘iga ko‘ra, ta’lim muassasasidan tashqarida darsdan keyingi va ta’til paytidagi o‘quvchilarning xatti-harakatlari uchun amaldagi qonunchilik hujjatlariga muvofiq ota-onalar javobgar hisoblanadi.
Farg‘ona viloyati Beshariq tumanida 2018 hamda 2020-yilda tug‘ilgan ikki nafar voyaga yetmagan aka-uka suv taqsimlagich omboriga tushib ketishi natijasida vafot etdi.

Three students drowned in the same day.
Two children drowned in a pond in a farmer's field, and one drowned in a ditch. District khokim Kayum Khushbakov instructed the class teachers of all schools in the area to go door-to-door and check whether the students are with their parents.
In the Pakhtachi district of the Samarkand region, three children drowned in one day. This was reported by Kun.uz.
It became known that on May 24, students of the 6th grade of secondary school No. 6 of the Pakhtachinsky district, A.S. and N.M., went to a swimming pool in a farmer's field. During the swim, they drowned in the pool and died.
On the same day, another incident occurred where a student of the 8th grade of secondary school No. 32 drowned in a ditch.
"After lunch, he went to the field with his father to water the cattle. After watering the cattle, the father returned, and the boy remained in the field. Whether he fell into the ditch or lost consciousness, we still don't know for sure. It will now be determined based on the expert opinions. According to his father, there was no ditch where he could drown," school director Sherali Eshdavlatov said in an interview with Kun.uz.
It is reported that after these cases, the khokim of the Pakhtachinsky district, Kayum Khushbakov, instructed the class teachers of all schools in the region to go door-to-door and check whether the students are with their parents.
According to Bakhtigul Karshiyeva, press secretary of the Department of Preschool and School Education of Samarkand region, the cases were not in class.
Also, in connection with the start of summer holidays, letters of guarantee were received not to swim in prohibited areas, not to send children to swimming pools.
As a reminder, according to the order of the Minister of Preschool and School Education dated June 27, 2023, No. 190 "On Approving the Job Instructions of the Deputy Director for Spiritual and Educational Work of a General Secondary Educational Institution and Class Teachers," parents are responsible for the actions of students outside the educational institution after classes and during holidays in accordance with the current legislation.
In the Beshariq district of the Fergana region, two underage brothers, born in 2018 and 2020, died after falling into a water distribution reservoir.
Two schoolchildren died from carbon monoxide
Two schoolchildren died from carbon monoxide poisoning in the Khojeyli district of Karakalpakstan.
Five days ago, two schoolchildren drowned in the northern Fergana Canal in the Namangan region. This was reported by the Information Service of the Emergency Situations Department of Namangan region.