Ikki nafar bola fermer dalasidagi hovuzga, biri esa ariqqa cho‘kib vafot etgan. Tuman hokimi Qayum Xushbaqov hududdagi barcha maktablarning sinf rahbarlariga uyma-uy yurib, o‘quvchilar ota-onasining yonida yoki yo‘qligini tekshirib chiqishni topshirgan.
Samarqand viloyatining Paxtachi tumanida bir kunda uch bola suvga cho‘kib halok bo‘ldi. Bu haqda Kun.uz nashri xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, 24-may kuni Paxtachi tumanidagi 6-umumta’lim maktabining 6-sinf o‘quvchilari A.S. va N.M. cho‘milish maqsadida hududdagi fermer dalasidagi hovuzga borgan. Cho‘milish jarayonida ular hovuzga cho‘kib, vafot etgan.
O‘sha kuni sodir bo‘lgan yana bir holatda esa tumandagi 32-umumta’lim maktabining 8-sinf o‘quvchisi B.N. ariqqa cho‘kib halok bo‘lgan.
“Tushdan so‘ng otasi bilan dalaga mol sug‘organi borgan. Mollarni sug‘orib bo‘lgach otasi ortga qaytgan, bola esa dalada qolgan. Ariqqa yiqilgan, hushidan ketganmi, hali biz ham aniq bilmaymiz. Ekspertiza xulosalariga qarab aniqlanadi endi. Otasining aytishiga qaraganda, cho‘kib o‘ladigan ariq bo‘lmagan”, deydi maktab direktori Sherali Eshdavlatov Kun.uz nashriga bergan intervyusida.
Xabar qilinishicha, kuzatilgan ushbu holatlardan keyin Paxtachi tumani hokimi Qayum Xushbaqov hududdagi barcha maktablarning sinf rahbarlariga uyma-uy yurib, o‘quvchilar ota-onasining yonida yoki yo‘qligini tekshirib chiqishni topshirgan.
Samarqand viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi matbuot kotibi Baxtigul Qarshiyevaga ko‘ra, holatlar dars vaqtida bo‘lmagan.
Shuningdek, yozgi ta’til boshlanayotgani munosabati bilan taqiqlangan hududlarda cho‘milmaslik, bolalarni cho‘milish havzalariga yubormaslik bo‘yicha kafolat xatlari olingan.
Eslatib o‘tamiz, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yilning 27-iyun kuni 190-son bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktorining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari va sinf rahbarlarining lavozim yo‘riqnomasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi buyrug‘iga ko‘ra, ta’lim muassasasidan tashqarida darsdan keyingi va ta’til paytidagi o‘quvchilarning xatti-harakatlari uchun amaldagi qonunchilik hujjatlariga muvofiq ota-onalar javobgar hisoblanadi.
Farg‘ona viloyati Beshariq tumanida 2018 hamda 2020-yilda tug‘ilgan ikki nafar voyaga yetmagan aka-uka suv taqsimlagich omboriga tushib ketishi natijasida vafot etdi.

12:36 / 28.05.2025 4.36k
Двое детей утонули в пруду на поле фермера, а один утонул в канаве. Хоким района Каюм Хушбаков поручил классным руководителям всех школ района ходить по домам и проверять, находятся ли ученики с родителями.
В Пахтачинском районе Самаркандской области за один день утонули трое детей. Об этом сообщило издание Kun.uz.
Выяснилось, что 24 мая ученики 6-го класса общеобразовательной школы No6 Пахтачинского района А.С. и Н.М. с целью купания отправились в бассейн на поле фермера. Во время купания они утонули в бассейне и погибли.
В другом случае, произошедшем в тот же день, ученик 8-го класса общеобразовательной школы No32 района Б.Н. утонул в канаве.
"После обеда он пошел в поле с отцом поить скот. После того, как он напоил скот, отец вернулся, а мальчик остался в поле. Мы пока точно не знаем, упал ли он в канаву или потерял сознание. Теперь это будет определено на основании заключений экспертизы. По словам его отца, не было канала, где можно утонуть," - сказал директор школы Шерали Эшдавлатов в интервью изданию Kun.uz.
Сообщается, что после этих инцидентов хоким Пахтачинского района Каюм Хушбаков поручил классным руководителям всех школ района пройти по домам и проверить, находятся ли ученики с родителями.
По словам пресс-секретаря Управления дошкольного и школьного образования Самаркандской области Бахтигуль Каршиевой, случаи не происходили во время уроков.
Также получены гарантийные письма о том, что в связи с началом летних каникул не следует купаться в запрещенных зонах, не следует отправлять детей в бассейны.
Напомним, согласно приказу министра дошкольного и школьного образования No 190 от 27 июня 2023 года "Об утверждении должностной инструкции заместителя директора общеобразовательного учреждения по духовно-просветительской работе и классных руководителей," родители несут ответственность за поведение учащихся вне образовательного учреждения во время послеучебных занятий и каникул в соответствии с действующим законодательством.