Bolani 1-sinfga qabul qilish uchun qanday tibbiy ma’lumotnomalar kerak?
Umumta’lim maktabining 1-sinfiga qabul qilingan bolaning o‘qish jarayonlariga moslashuvi ta’limning asosiy bosqichi hisoblanadi. Bunda ularning ham jismonan, ham ruhan sog‘lom bo‘lishi muhim ahamiyatga ega.
Shu bois bolalarni maktabga qabul qilishda ota-onalardan bir qancha tibbiy ma’lumotnomalar talab qilinadi.
Xo‘sh, ular qaysi?
Ushbu savolga Toshkent shahar sog‘liqni saqlash boshqarmasi bosh pediatri Dilobar Hidoyatova batafsil javob berdi.
2020-yilning 23-sentyabrida “Ta’lim to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuniga o‘zgartish kiritilib, unga ko‘ra, umumta’lim maktablarining 1-sinfiga qabul yoshi 7 yosh etib belgilangan, — deydi mutaxassis.
Agar bola maktabgacha ta’lim muassasasiga borgan bo‘lsa, ular bog‘cha davridayoq, hududiy oilaviy poliklinika mutaxassislari tomonidan doimiy ravishda barcha tibbiy ko‘riklardan o‘tkaziladi va ularning sog‘lomligini tasdiqlovchi 026-shaklidagi tibbiy ma’lumotnoma qabul komissiyasiga taqdim etiladi.
Biroq bola bog‘chaga bormagan bo‘lsa, Sog‘liqni saqlash vazirligining 2022-yil 27-iyuldagi tegishli buyrug‘iga binoan 026-shaklidagi tibbiy ma’lumotnomani olish uchun hududiy oilaviy poliklinikada yo‘llanma asosida stomatolog, endokrinolog, ortoped, oftalmolog, logoped, psixonevrolog va oila shifokori kabi tor soha mutaxassislari tomonidan tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi.
Umumiy qon va peshob hamda 3 marta gijjaga qarshi laborator tahlillar olinadi.
Qolaversa, Milliy profilaktik emlash kalendariga muvofiq virusli gepatit V, sil, poliomiyelit, rotavirus infeksiya, bo‘g‘ma, qoqshol, ko‘kyo‘tal, Xib infeksiya, qizamiq, epidparotit, pnevmokokk infeksiyasi kabi xastaliklarga qarshi vaksina olganligi haqida 063-shakldagi tibbiy ma’lumotnoma talab qilinadi.

Какие медицинские справки необходимы для зачисления ребенка в 1-й класс?
Адаптация ребенка, принятого в 1-й класс общеобразовательной школы, к учебному процессу является основным этапом обучения. При этом важно, чтобы они были здоровы как физически, так и духовно.
Поэтому при приеме детей в школу от родителей требуется предоставить ряд медицинских справок.
Какие же они?
На этот вопрос подробно ответила главный педиатр Ташкентского городского управления здравоохранения Дилобар Хидоятова.
23 сентября 2020 года в Закон Республики Узбекистан "Об образовании" были внесены изменения, согласно которым возраст приема в 1-й класс общеобразовательных школ установлен в 7 лет, - говорит специалист.
Если ребенок посещал дошкольное образовательное учреждение, они проходят все медицинские осмотры на постоянной основе специалистами территориальной семейной поликлиники еще в период детского сада и представляют в приемную комиссию медицинскую справку формы 026, подтверждающую их здоровье.
Однако, если ребенок не посещал детский сад, согласно соответствующему приказу Министерства здравоохранения от 27 июля 2022 года, для получения медицинской справки формы 026 в региональной семейной поликлинике на основании направления проводятся медицинские осмотры узкими специалистами, такими как стоматолог, эндокринолог, ортопед, офтальмолог, логопед, психоневролог и семейный врач.
Проводят общий анализ крови и мочи, а также 3 лабораторных анализа на глист.
Кроме того, в соответствии с Национальным профилактическим календарем вакцинации требуется медицинская справка формы 063, подтверждающая получение вакцины против таких заболеваний, как вирусный гепатит В, туберкулез, полиомиелит, ротавирусная инфекция, дифтерия, столбняк, коклюш, инфекция Хиб, корь, эпидемический паротит, пневмококковая инфекция.