Vazirlar Mahkamasining “Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri jamg‘armasi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2022-yil 2-avgustdagi 425-son qaroriga muvofiq vazir jamg‘armasi hisobidan 2025-yil uchun har oylik ustama to‘lanadigan malakali pedagog kadrlarni aniqlash maqsadida ikki bosqichli tanlov o‘tkazilgandi.
Bunda vazir ustamasiga 2025-yil uchun ajratilgan 1 500 ta kvotalar uchun 27 ta fan yo‘nalishi bo‘yicha ro‘yxatga olingan 4 499 nafar nomzodning 4 434 nafari test sinovlarida ishtirok etdi.
Test sinovlaridan keyingi bosqichga esa 988 nafar pedagoglar muvaffaqiyatli o‘tdi. Vazir ustamasi uchun ajratilgan 512 ta joy esa bo‘sh qolgandi. Tahririyatdagi ma’lumotlarga ko‘ra, pedagoglar tomonidan berilgan appelyatsiyalar hisobiga vazir ustamasini oladigan pedagoglar soni keyinchalik 1000 nafarga yetkazilgan bo‘lishi mumkin.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining joriy yil 30-maydagi 174-sonli buyrug‘i bilan 2025-yil uchun har oylik ustama to‘lanadigan malakali pedagog kadrlar ro‘yxati tasdiqlandi. [Ro‘yxat bilan bu yerda tanishing]
Ro‘yxatda keltirilgan pedagoglarga Jamg‘arma hisobidan joriy yilning may oyidan 2026-yilning yanvar oyi davomida (9 oy) Qarorda belgilangan tartibda mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 5,5 baravari miqdorida (MHEKM o‘zgargan taqdirda qayta hisob-kitob qilinadi) ustama to‘lanadi.
Pullar o‘z vaqtida to‘lab berilyaptimi?
Xalqtaliminfo.uz tahririyatidagi ma’lumotlarga ko‘ra, vazirlikning Buxgalteriya hisobi va hisoboti bo‘limi vazir buyrug‘i imzolanishi bilan 5 ish kuni ichida (6-iyunga qadar) Jamg‘arma hisobidan har oy ustama oladigan malakali pedagog kadrlarga ustama pullarini Qoraqalpog‘iston Respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vaziri, viloyatlar va Toshkent shahar maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalarining shaxsiy g‘azna hisobvarag‘iga o‘tkazib bergan.
Shuningdek, vazirlik tomonidan tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlarining Markazlashtirilgan moliya-buxgalteriya xizmati tomonidan tegishli mablag‘larni xodim faoliyat yuritayotgan tashkilotning g‘azna hisobvarag‘iga o‘tkazish orqali o‘z vaqtida to‘lab berilishi bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berilgan.
Agar hududlarda pedagog xodimlarga vazir ustamasi pullari haligacha to‘lab berilmagan bo‘lsa, pedagog xodimlar hududiy boshqarmalarning buxgalteriya bo‘limlariga murojaat qilishlari yoki ushbu maqola ostida qaysi hududlarda ustama pullari to‘lab berilmaganligi bo‘yicha aniq manzilli ma’lumotlarni yozib qoldirishlari mumkin.
Izohlar 77
Test sinovlaridan norizo bo‘lgan pedagoglar 1-bosqich test natijalari e’lon qilingandan so‘ng besh ish kunida apellyatsiya yuborishi kerak bo‘ladi.

В соответствии с постановлением Кабинета Министров No 425 от 2 августа 2022 года "О мерах по организации деятельности Фонда министра дошкольного и школьного образования" (в настоящее время утратило силу) был проведен двухэтапный конкурс по выявлению квалифицированных педагогических кадров, которым будет выплачиваться ежемесячная надбавка за счет средств фонда министра на 2025 год.
При этом из 4 499 зарегистрированных кандидатов на 1 500 квот, выделенных на надбавку министра на 2025 год, 4 434 приняли участие в тестовых испытаниях по 27 предметам.
На следующий этап тестирования успешно прошли 988 педагогов. 512 мест, выделенных на премию министра, остались вакантными. По данным редакции, за счет апелляций, поданных педагогами, количество педагогов, получающих премию министра, впоследствии может быть увеличено до 1000 человек.
Приказом Министра дошкольного и школьного образования No 174 от 30 мая текущего года также утвержден список квалифицированных педагогических кадров, которым будет выплачиваться ежемесячная надбавка на 2025 год. [Смотрите список здесь]
Педагогам, перечисленным в перечне, выплачивается надбавка за счет Фонда с мая текущего года в течение января 2026 года (9 месяцев) в размере 5,5 минимального размера оплаты труда (перерасчет в случае изменения МРОТ) в порядке, установленном Постановлением.
Деньги были переведены вовремя?
По данным редакции Xalqtaliminfo.uz, отдел бухгалтерского учета и отчетности министерства (Ф.Джамуратова) в течение 5 рабочих дней (до 6 июня) после подписания приказа министра перечислил на личные казначейские счета министра дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан, управлений дошкольного и школьного образования областей и города Ташкента надбавки квалифицированным педагогическим кадрам, ежемесячно получающим надбавки за счет Фонда.
Министерство также дало соответствующие указания по своевременной выплате Централизованной финансово-бухгалтерской службой районных (городских) отделов дошкольного и школьного образования соответствующих средств путем их перечисления на казначейский счет организации, в которой работает сотрудник.
Если в регионах педагогическим работникам до сих пор не выплачены денежные средства по министерской надбавке, педагогические работники могут обратиться в бухгалтерии региональных управлений или написать под этой статьей конкретные адресные данные о том, в каких регионах не выплачены денежные средства.