Rus maktablari yopilishi mumkin — Ozarbayjon
Ozarbayjonda rus tilida ta’lim beruvchi maktablar bosqichma-bosqich yopilishi mumkin. Ayrim ota-onalar maktablar bilan bog‘liq WhatsApp guruhlariga bu borada xabarnomalar kelganini bildirgan. Bu haqda Qalampir.uz nashri xabar berdi.
Nashrning “Oxu.az”da e’lon qilingan xabarga tayanib yozishicha, rus tilidagi maktablar bosqichma-bosqich yopiladi va bu qaror ozarbayjon tilining asosiy ta’lim tili sifatidagi mavqeini mustahkamlash, barcha fuqarolarni yagona ta’lim muhitiga integratsiya qilish maqsadida qabul qilingan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, kelgusi uch yil ichida rus tilidagi maktablarda ta’lim ozarbayjon tiliga o‘tkaziladi, bu jarayonda o‘qituvchilar uchun qayta tayyorlov kurslari tashkil etiladi.
Hozirda ushbu masala yuzasidan Ozarbayjon Fan va ta’lim vazirligiga so‘rov yuborgan. Ayni paytda rasmiy izoh kutilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekiston Respublikasi “Milliy tiklanish” partiyasi rahbari Alisher Qodirov O‘zbekistonda ham “rus maktab”larini kamaytirishni taklif qilgandi.
O‘shanda partiya rahbari O‘zbekistonda boshlang‘ich ta’limni ona tilida o‘qitilishi bo‘yicha normani qonuniylashtirishni taklif qilib, fraksiyaning yaqin majlislarida bu masalalar muhokama qilinishini aytgandi.

Russian schools may close - Azerbaijan
Russian-language schools in Azerbaijan may be gradually closed. Some parents reported receiving notifications about this in WhatsApp groups associated with schools. This was reported by the Qalampir.uz publication.
The publication, citing a report published on "Oxu.az," writes that Russian-language schools will be gradually closed, and this decision was made to strengthen the position of the Azerbaijani language as the main language of instruction and integrate all citizens into a single educational environment.
According to the data, in the next three years, education in Russian-language schools will be transferred to the Azerbaijani language, in the process of which retraining courses for teachers will be organized.
Currently, an inquiry has been sent to the Ministry of Science and Education of Azerbaijan on this issue. At the moment, an official explanation is expected.
It should be recalled that earlier, the leader of the "Milliy Tiklanish" party of the Republic of Uzbekistan, Alisher Kadyrov, proposed to reduce the number of "Russian schools" in Uzbekistan.
At that time, the party leader proposed to legalize the norm on the teaching of primary education in the native language in Uzbekistan and said that these issues would be discussed at the upcoming faction meetings.