Rus maktablari yopilishi mumkin — Ozarbayjon
Ozarbayjonda rus tilida ta’lim beruvchi maktablar bosqichma-bosqich yopilishi mumkin. Ayrim ota-onalar maktablar bilan bog‘liq WhatsApp guruhlariga bu borada xabarnomalar kelganini bildirgan. Bu haqda Qalampir.uz nashri xabar berdi.
Nashrning “Oxu.az”da e’lon qilingan xabarga tayanib yozishicha, rus tilidagi maktablar bosqichma-bosqich yopiladi va bu qaror ozarbayjon tilining asosiy ta’lim tili sifatidagi mavqeini mustahkamlash, barcha fuqarolarni yagona ta’lim muhitiga integratsiya qilish maqsadida qabul qilingan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, kelgusi uch yil ichida rus tilidagi maktablarda ta’lim ozarbayjon tiliga o‘tkaziladi, bu jarayonda o‘qituvchilar uchun qayta tayyorlov kurslari tashkil etiladi.
Hozirda ushbu masala yuzasidan Ozarbayjon Fan va ta’lim vazirligiga so‘rov yuborgan. Ayni paytda rasmiy izoh kutilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekiston Respublikasi “Milliy tiklanish” partiyasi rahbari Alisher Qodirov O‘zbekistonda ham “rus maktab”larini kamaytirishni taklif qilgandi.
O‘shanda partiya rahbari O‘zbekistonda boshlang‘ich ta’limni ona tilida o‘qitilishi bo‘yicha normani qonuniylashtirishni taklif qilib, fraksiyaning yaqin majlislarida bu masalalar muhokama qilinishini aytgandi.

Русские школы могут закрыться - Азербайджан
В Азербайджане школы с русским языком обучения могут постепенно закрываться. Некоторые родители сообщили, что получили уведомления об этом в группы WhatsApp, связанные со школами. Об этом сообщило издание Qalampir.uz.
Издание, ссылаясь на сообщение, опубликованное в "Oxu.az," пишет, что школы с русским языком обучения будут постепенно закрываться, и это решение было принято с целью укрепления позиции азербайджанского языка как основного языка обучения и интеграции всех граждан в единую образовательную среду.
Согласно данным, в ближайшие три года обучение в русскоязычных школах будет переведено на азербайджанский язык, в ходе которого для учителей будут организованы курсы переподготовки.
В настоящее время Азербайджан направил запрос в Министерство науки и образования по этому вопросу. В настоящее время ожидается официальный комментарий.
Напомним, что ранее лидер партии "Миллий тикланиш" Алишер Кадыров предложил сократить количество "русских школ" в Узбекистане.
Тогда лидер партии предложил легализовать норму об обучении начальному образованию на родном языке в Узбекистане и заявил, что эти вопросы будут обсуждаться на ближайших заседаниях фракции.