12:32 / 10.07.2025 2.64k
Jizzax viloyati Sharof Rashidov tumani hokimi maktab uchun ajratilgan yerga ko‘p qavatli uy qurilishiga ruxsat berish evaziga tadbirkordan 10 ming AQSh dollari pora olayotganda DXX xodimlari tomonidan qo‘lga olindi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati manbasiga tayanib, Oyina.uz nashri xabar berdi.
Aniqlanishicha, Sharof Rashidov tumani hokimligining bosh mutaxassisi qurilish sohasida faoliyat yurituvchi MChJ rahbariga tuman hududidan ko‘p qavatli uy-joy qurish uchun yer maydoni ajratib berishni va’da qiladi va evaziga 30 ming AQSh dollari talab qilgan.
Joriy yilning 5-iyul kuni bosh mutaxassis so‘ralgan pul mablag‘idan 10 ming AQSh dollarini olib, tuman hokimiga beradi. 8-iyul kuni esa tadbirkordan qolgan 20 ming AQSh dollarini ham oladi.
Tadbirkorga tuman hokimining tegishli qarori bilan “Tokchilik” MFY hududida umumiy o‘rta ta’lim maktab binosini barpo etish uchun ajratilgan 1,7 gektar yer maydonida 8 ta ko‘p qavatli uy qurilishiga ruxsat berilgan hujjatlarni taqdim etadi.
So‘ngra, bosh mutaxassis hokimiyat binosi oldida tuman hokimiga 10 ming AQSh dollarini bergan vaqtida DXX xodimlari tomonidan ularning noqonuniy harakatlariga chek qo‘yiladi.
Hozirda Sharof Rashidov tumani hokimi deputatlik daxlsizlik huquqidan mahrum qilinib, unga nisbatan Jinoyat kodeksining 210-moddasi bilan, bosh mutaxassisga esa Jinoyat kodeksining 168 va 211-moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

12:32 / 10.07.2025 2.20k
The khokim of the Sharaf-Rashidov district of the Jizzakh region, Makhmud Kholbutayev, was detained by the State Security Service officers while receiving a bribe of 10 thousand US dollars from a businessman in exchange for obtaining permission to build a multi-story building on the land allocated for a school. This was reported by Oyina.uz, citing a source from the State Security Service.
It was revealed that the chief specialist of the Sharaf-Rashidov district administration promised the head of a construction company to allocate land for the construction of a multi-story residential building in the district and demanded $30,000 in return.
On July 5 of this year, the chief specialist took 10 thousand US dollars from the requested amount and gave it to the district khokim. On July 8, he will receive the remaining $20,000 from the entrepreneur.
By the relevant decision of the district khokim, the entrepreneur will be provided with documents permitting the construction of 8 multi-story buildings on 1.7 hectares of land allocated for the construction of a general secondary school building in the Tokchilik neighborhood.
Then, when the chief specialist handed over $10,000 to the district governor in front of the hokimiyat building, the SSS officers stopped their illegal actions.
Currently, the khokim of Sharaf-Rashidov district has been deprived of parliamentary immunity, and a criminal case has been initiated against him under Article 210 of the Criminal Code, and against the chief specialist under Articles 168 and 211 of the Criminal Code.