12:32 / 10.07.2025 2.64k
Jizzax viloyati Sharof Rashidov tumani hokimi maktab uchun ajratilgan yerga ko‘p qavatli uy qurilishiga ruxsat berish evaziga tadbirkordan 10 ming AQSh dollari pora olayotganda DXX xodimlari tomonidan qo‘lga olindi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati manbasiga tayanib, Oyina.uz nashri xabar berdi.
Aniqlanishicha, Sharof Rashidov tumani hokimligining bosh mutaxassisi qurilish sohasida faoliyat yurituvchi MChJ rahbariga tuman hududidan ko‘p qavatli uy-joy qurish uchun yer maydoni ajratib berishni va’da qiladi va evaziga 30 ming AQSh dollari talab qilgan.
Joriy yilning 5-iyul kuni bosh mutaxassis so‘ralgan pul mablag‘idan 10 ming AQSh dollarini olib, tuman hokimiga beradi. 8-iyul kuni esa tadbirkordan qolgan 20 ming AQSh dollarini ham oladi.
Tadbirkorga tuman hokimining tegishli qarori bilan “Tokchilik” MFY hududida umumiy o‘rta ta’lim maktab binosini barpo etish uchun ajratilgan 1,7 gektar yer maydonida 8 ta ko‘p qavatli uy qurilishiga ruxsat berilgan hujjatlarni taqdim etadi.
So‘ngra, bosh mutaxassis hokimiyat binosi oldida tuman hokimiga 10 ming AQSh dollarini bergan vaqtida DXX xodimlari tomonidan ularning noqonuniy harakatlariga chek qo‘yiladi.
Hozirda Sharof Rashidov tumani hokimi deputatlik daxlsizlik huquqidan mahrum qilinib, unga nisbatan Jinoyat kodeksining 210-moddasi bilan, bosh mutaxassisga esa Jinoyat kodeksining 168 va 211-moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

12:32 / 10.07.2025 2.20k
Хоким Шараф-Рашидовского района Джизакской области Махмуд Холбутаев был задержан сотрудниками СГБ при получении взятки в размере 10 тысяч долларов США от предпринимателя в обмен на разрешение на строительство многоэтажного дома на выделенном для школы участке. Об этом сообщает Oyina.uz со ссылкой на источник Службы государственной безопасности.
Выяснилось, что главный специалист хокимията Шараф-Рашидовского района пообещал руководителю ООО, работающего в сфере строительства, выделить земельный участок для строительства многоэтажного жилья на территории района и потребовал взамен 30 тысяч долларов США.
5 июля текущего года главный специалист взял из запрошенной суммы 10 тысяч долларов США и передал их хокиму района. 8 июля он также получит оставшиеся 20 тысяч долларов США от предпринимателя.
Предпринимателю предоставляются документы, разрешающие строительство 8 многоэтажных домов на 1,7 га земли, выделенной для строительства здания общеобразовательной школы на территории МСГ "Токчилик" соответствующим решением хокима района.
Затем, когда главный специалист передал хокиму района 10 тысяч долларов США перед зданием хокимията, сотрудники СГБ пресекали их незаконные действия.
В настоящее время хоким Шараф-Рашидовского района лишен депутатской неприкосновенности, в отношении него возбуждено уголовное дело по статье 210 Уголовного кодекса, а в отношении главного специалиста - по статьям 168 и 211 Уголовного кодекса.
В Намангане раскрыт "бункер," организованный должностными лицами, работающими в системе образования.