12:35 / 11.07.2025 3.30k
2025-yil aprel-may oylaridagi attestatsiya imtihoni bo‘yicha vazirlik jami 6 marta sudga berilgan bo‘lib, 1 ta sud ishida vazirlik yutqazgani, 4 tasida esa yutib chiqqani ma’lum bo‘ldi. Navbatdagi yana bir sud ishi endi ko‘rib chiqilishi kutilmoqda.
Xabaringiz bor, yaqinda bir guruh o‘qituvchilar tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga attestatsiya imtihonlarini qayta o‘tkazish majburiyatini yuklash, ma’naviy ziyon va vakil xarajatlarini undirish yuzasidan sudga da’vo arizasi kiritilgandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi boshqarma boshlig‘i Sardor Raximboyevning Gazeta.uz nashriga bergan ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil aprel-may oylaridagi attestatsiya imtihoni bo‘yicha shu vaqtga qadar vazirlik 5 marta turli fan o‘qituvchilari tomonidan sudga berilgan.
Ularning to‘rttasida vazirlik yutgan, bittasida esa sud tomonidan tayinlangan mustaqil ekspertlar attestatsiya savolida xatolik mavjudligini aniqlagan va vazirlik tomonidan da’vogar o‘qituvchiga ball qo‘shib beriladigan bo‘lgan.
2025-yil aprel-may oylaridagi attestatsiya imtihoni bo‘yicha yaqinda sudga kiritilgan da’vo arizasi oltinchisi hisoblanib, mazkur sud ishi endi ko‘rib chiqilishi kutilmoqda.
Attestatsiyada qatnashgan o‘qituvchilar qanday natija ko‘rsatdi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ul xodimi Sardor Raximboyev 2025-yil aprel-may oylarida o‘tkazilgan attestatsiya test sinovlarida qatnashgan ona tili va adabiyoti fani o‘qituvchilari qayd etgan natijalari haqida ham ma’lumot berdi.
Ma’lum qilinishicha, hozirgi kunda davlat maktablarida 40,9 ming nafar ona tili va adabiyoti fani o‘qituvchisi faoliyat yuritib, ularning 15 993 nafari bahorgi attestatsiyada qatnashgan.
Attestatsiya natijalariga ko‘ra, ulardan 1 148 nafari (14,6 %)ning malaka toifasi oshgan, 2 331 nafarining toifasi yangi 5 yillik muddatga saqlab qolingan.
912 nafar (5,7 %) o‘qituvchilarning toifasi esa pasaygan. 11 697 nafar (73,1 %) o‘qituvchilar salbiy natija qayd etgan. Ammo ushbu pedagoglar attestatsiyada navbatdan tashqari qatnashgani bois, ularning natijasi ijobiy bo‘lmasa-da, toifasi o‘zgarishsiz qolgan.
Xato savollar uchun o‘qituvchilarga ball qo‘shib berilgan
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi boshqarma boshlig‘i Sardor Rahimboyev xato savollar uchun ko‘plab o‘qituvchilarga ball qo‘shib berilganini aytdi.
“Dunyodagi barcha testlash tizimlarida xato savollar uchrab turadi, albatta. Afsuski, test savollari orasida shu vaqtgacha ham ayrim xatolar bo‘lgan va bundan keyin ham bo‘lishi mumkin. Bu yilgi attestatsiya sinovlarida ham sanoqli xato savollar uchraganini tan olish kerak.
Bu savollar uchun ko‘plab o‘qituvchilarga ball qo‘shib berildi. Bitta savolning xatoligi aniqlansa, o‘sha savol kimga tushgan bo‘lsa, hamma qatnashchilarga ball qo‘shib beriladi”, — deya ta’kidlagan Sardor Rahimboyev.

По итогам аттестационного экзамена в апреле-мае 2025 года министерство в общей сложности 6 раз подавало в суд, в 1 судебном деле министерство проиграло, а в 4 выиграло. Ожидается, что теперь будет рассмотрено еще одно судебное дело.
Как известно, недавно группа учителей подала в суд иск о возложении на Министерство дошкольного и школьного образования обязанности по повторному проведению аттестационных экзаменов, взыскании морального вреда и расходов представителя.
Согласно информации, предоставленной изданию Gazeta.uz начальником управления Министерства дошкольного и школьного образования Сардором Рахимбоевым, по итогам аттестационного экзамена в апреле-мае 2025 года министерство пять раз подавало в суд на учителей различных предметов.
В четырех из них выиграло министерство, а в одном независимые эксперты, назначенные судом, обнаружили ошибку в вопросе аттестации, и претенденту-преподавателю были добавлены баллы.
Исковое заявление, недавно поданное в суд относительно аттестационного экзамена в апреле-мае 2025 года, является шестым, и ожидается, что это дело будет рассмотрено.
Какой результат показали учителя, участвовавшие в аттестации?
Сардор Рахимбоев, ответственный сотрудник Министерства дошкольного и школьного образования, также предоставил информацию о результатах, зафиксированных учителями родного языка и литературы, участвовавшими в аттестационных тестах, проведенных в апреле-мае 2025 года.
Сообщается, что в настоящее время в государственных школах работают 40,9 тысяч учителей родного языка и литературы, из которых 15 993 приняли участие в весенней аттестации.
По результатам аттестации квалификационная категория повышена у 1 148 (14,6%) из них, категория сохранена у 2 331 на новый 5-летний срок.
912 (5,7%) учителей имели пониженную категорию. 11 697 (73,1%) учителей показали отрицательный результат. Однако, поскольку эти педагоги приняли участие в аттестации вне очереди, их категория осталась неизменной, хотя результат не был положительным.
Учителям добавлены баллы за неправильные вопросы
Сардор Рахимбоев, начальник управления Министерства дошкольного и школьного образования, сообщил, что многим учителям были добавлены баллы за неправильные вопросы.
"Во всех системах тестирования в мире, конечно, встречаются ошибочные вопросы. К сожалению, среди тестовых вопросов до сих пор были и могут быть некоторые ошибки. Следует признать, что в этом году в аттестационных испытаниях также было несколько ошибочных вопросов.
Многим учителям были начислены баллы за эти вопросы. Если будет выявлена ошибка в одном вопросе, всем участникам будут начислены баллы," - сказал Сардор Рахимбоев.
Attestatsiyadan yiqilgan rahbar xodimlar ishdan bo‘shatilmaydimi?
Ta’lim muassasasi rahbar xodimlari, odatda, asosiy rahbarlik lavozimini o‘qituvchilik lavozimi bilan birga bajarib kelgani sababli, attestatsiyaga o‘qituvchi sifatida jalb etiladi.
Педагогический работник, трудовой договор с которым был прекращен в связи с непрохождением аттестации, может быть принят на работу в качестве педагога вновь только при получении профессионального сертификата.