17:20 / 02.08.2025 5.47k
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 29-iyuldagi 474-sonli qarori bilan “Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi dam olish maskanlariga dam oluvchilarni qabul qilish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom tasdiqlandi.
Unga ko‘ra, vazirlik tizimidagi dam olish maskanlariga vazirlik tizimi xodimlari, jumladan, pedagog kadrlar hamda davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining (7-14 yosh) iqtidorli o‘quvchilarini qabul qilish tartibi belgilandi.
Dam olish maskanlarida:
• vazirlik tizimi xodimlari hamda ilg‘or pedagoglar uchun — sentyabr-may oylarida;
• iqtidorli o‘quvchilar uchun — iyun-avgust oylarida 12 kunlik dam olish kunlari belgilanadi.
Ushbu imtiyoz barcha uchunmi?
Yo‘q, bu imtiyoz barcha uchun emas. Ushbu yo‘llanmalar faqatgina maktabgacha va maktab ta’limi tizimidagi ilg‘or hamda iqtidorli o‘quvchilarga beriladi.
Undan tashqari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining markaziy apparati xodimlari, Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi, Vazirlik tizimidagi respublika tashkilotlari va muassasalari rahbar va xodimlariga ham mazkur yo‘llanmalar berilishi mumkin.
Kimlar ilg‘or o‘qituvchi hisoblanadi?
• xalqaro olimpiadalar g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilar;
• o‘qituvchi bo‘lib faoliyat yuritayotgan xalqaro olimpiadalar g‘oliblari;
• xorijiy til va STEAM fanlaridan mutaxassisligi bo‘yicha xalqaro sertifikatlarga ega o‘qituvchilar (TESOL Level 5, SEFR B2, IELTS 6 va undan yuqori, shuningdek, vazirlik tomonidan belgilanadigan boshqa sertifikatlar);
• asosiy olimpiadalarning respublika bosqichi g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilar;
• respublika bosqichidagi ko‘rik-tanlovlarda faxrli o‘rinlarga ega bo‘lgan o‘qituvchilar;
• oliy va birinchi malaka toifasiga ega boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari, maktabgacha ta’lim tashkilotlari pedagoglari;
• asosiy olimpiadalarning viloyat bosqichi g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilar ilg‘or o‘qituvchilar sifatida e’tirof etiladi.
Kimlar iqtidorli o‘quvchilar hisoblanadi? (7-14 yosh)
• asosiy olimpiadaning uchinchi va to‘rtinchi bosqichlarida fanlar kesimida 1-, 2-, 3-o‘rinlarni egallagan o‘quvchilar;
• mintaqaviy xalqaro olimpiadalar g‘oliblari;
• nufuzli xalqaro olimpiadalarda ishtirok etgan o‘quvchilar;
• xalqaro tanlov, festival va musobaqa g‘oliblari;
• respublika darajasidagi tashkilotlar tomonidan tashkil etilgan turli ko‘rik-tanlovlar va musobaqalarning respublika bosqichi g‘oliblari iqtidorli o‘quvchilar sifatida e’tirof etiladi.
Bunda vazirlik tomonidan har bir hududda maskanlarda vazirlik tizimi xodimlarini, jumladan, pedagog kadrlar hamda iqtidorli o‘quvchilarni saralash uchun komissiyalar faoliyati tashkil etiladi.
Komissiya a’zoligiga Qoraqalpog‘iston Respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vaziri, viloyatlar va Toshkent shahar maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari boshliqlari, hududiy “Barkamol avlod” bolalar maktabi direktor­lari, kasaba uyushmalari raislari, tuman (shahar) hokimlik­laridagi maktab ta’limi bo‘limlari boshliqlari, ota-onalar a’zosi sifatida kiritiladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vaziri, viloyatlar va Toshkent shahar maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari boshliqlarining buyrug‘i asosida tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlari boshliqlari rahbarligida 7 nafar a’zodan iborat tarkibda Ishchi guruhlar tuziladi.
Ishchi guruhlar saralash mezonlariga javob beradigan iqtidorli o‘quvchilar hujjatlarini har yili 1-martga qadar, Vazirlik tizimi xodimlari hamda pedagog kadrlar hujjatlarini har yili 1-avgustga qadar komissiyalar­ga o‘rganish uchun taqdim etadi.
Komissiya esa o‘z navbatida dam olish maskanlariga boradigan nomzodlarni belgilangan mezon asosida tanlab oladi va dam olish maskanlariga yo‘llanma beradi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq respublikadagi 7 ta dam olish maskanlari pedagog kadrlar hamda iqtidorli o‘quvchilar uchun dam olish maskanlari sifatida qayta tashkil etilishi belgilangandi.
Unga ko‘ra, Toshkent viloyatidagi “Respublika mehribonlik uyi”, Jizzax viloyatidagi “Lochin”, Qashqadaryo viloyatidagi “Gagarin”, Farg‘ona viloyatidagi “Qo‘qon nafosat”, Samarqand viloyatidagi “Qaldirg‘och”, “Xumor” hamda “Yoshlik” dam olish maskanlari sifatida qayta tashkil etilgandi.

Теперь ежегодно учителям и ученикам будут выдаваться 12-дневные путевки в санатории.
Постановлением Кабинета Министров от 29 июля 2025 года No 474 утверждено Положение "О порядке приема отдыхающих в зоны отдыха системы Министерства дошкольного и школьного образования."
Согласно документу, определен порядок приема сотрудников системы министерства, в том числе педагогических кадров и одаренных учащихся государственных организаций общего среднего образования (7-14 лет) в зоны отдыха в системе министерства.
В местах отдыха:
- для работников системы министерства и передовых педагогов - в сентябре-мае;
- для одаренных учащихся - 12 дней отдыха в июне-августе.
Эта привилегия для всех?
Нет, эта привилегия не для всех. Эти направления выдаются только передовым и одаренным учащимся в системе дошкольного и школьного образования.
Кроме того, данные направления могут быть выданы сотрудникам центрального аппарата Министерства дошкольного и школьного образования, Агентства специализированных образовательных учреждений, руководителям и сотрудникам республиканских организаций и учреждений системы Министерства.
Кто считается передовыми учителями?
- учителей, подготовивших победителей международных олимпиад;
- победителей международных олимпиад, осуществляющих деятельность в качестве учителей;
- преподаватели, имеющие международные сертификаты по иностранному языку и предметам STEAM (TESOL Level 5, SEFR B2, IELTS 6 и выше, а также другие сертификаты, определяемые министерством);
- учителей, подготовивших победителей республиканского этапа основных олимпиад;
- учителей, занявших почетные места на республиканском этапе смотров-конкурсов;
- учителя начальных классов, педагоги дошкольных образовательных организаций, имеющие высшую и первую квалификационные категории;
- учителя, подготовившие победителей областного этапа основных олимпиад, признаются передовыми учителями.
Кто считается одаренными учащимися? (7-14 лет)
- учащиеся, занявшие 1-е, 2-е, 3-е места в разрезе предметов на третьем и четвертом этапах основной олимпиады;
- победители региональных международных олимпиад;
- учащиеся, принявшие участие в престижных международных олимпиадах;
- победители международных конкурсов, фестивалей и соревнований;
- победители республиканского этапа различных смотров-конкурсов и соревнований, организованных организациями республиканского уровня, признаются одаренными учащимися.
При этом министерством на местах в каждом регионе будет организована деятельность комиссий по отбору работников системы министерства, в том числе педагогических кадров и одаренных учащихся.
В состав комиссии включаются министр дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан, начальники управлений дошкольного и школьного образования областей и города Ташкента, директора территориальных детских школ "Баркамол авлод," председатели профсоюзов, начальники отделов школьного образования районных (городских) хокимиятов, родители.
На основании приказа министра дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан, начальников управлений дошкольного и школьного образования областей и города Ташкента создаются Рабочие группы в составе 7 человек под руководством начальников районных (городских) отделов дошкольного и школьного образования.
Документы одаренных учащихся, отвечающих критериям отбора, рабочие группы представляют на рассмотрение комиссий ежегодно до 1 марта, документы работников системы Министерства и педагогических кадров - ежегодно до 1 августа.
Комиссия, в свою очередь, отбирает кандидатов, посещающих зоны отдыха, на основе установленных критериев и выдает направления в зоны отдыха.
Напомним, что ранее было запланировано преобразование 7 зон отдыха в республике в зоны отдыха для педагогических кадров и одаренных учащихся.
Согласно ему, "Республиканский дом милосердия" в Ташкентской области, "Лочин" в Джизакской области, "Гагарин" в Кашкадарьинской области, "Коканд нафосат" в Ферганской области, "Калдиргоч," "Хумор" и "Ёшлик" в Самаркандской области были реорганизованы в зоны отдыха.