Ma’lum bo‘lishicha, respublikaning turli hududlaridan kelgan, diniy ta’lim oluvchilarning 11 nafari voyaga yetmagan bo‘lib, achinarlisi, ular orasida 3 yildan buyon maktabga bormayotgan o‘quvchi ham bor.
Xuddi shu mahallada ijaraga olingan yana bir xonadonda ham poytaxtning Mirzo Ulug‘bek tumanida yashovchi, 1977-yilda tug‘ilgan shaxs joriy yilning iyun oyidan buyon 10 nafar voyaga yetmagan bolalarga noqonuniy diniy ta’lim berib, evaziga har biridan 100 AQSh dollari hamda yegulik uchun oziq-ovqat mahsulotlarini talab qilgan.
Shuningdek, huquq-tartibot organlari tomonidan xonadonda tekshiruvlar o‘tkazilishi ehtimolini hisobga olib, bolalarni yashirish uchun qo‘lbola yerto‘la qurdirgan. Mazkur yerto‘la, ya’ni “quduq” temir qopqoq bilan yopilib, tosh va qum bilan berkitilgan. Bu bilan u bolalarning hayotini qanchalik xavf ostiga qo‘yayotganini hatto o‘ylab ham ko‘rmagan.
Har ikki holat bo‘yicha mahalla fuqarolar yig‘inida sayyor sud o‘tkazilib, ushbu shaxslar MJtKning 241-moddasi asosida javobgarlikka tortildi.

12:50 / 04.08.2025 2.99k
Выяснилось, что житель Дехканабадского района Кашкадарьинской области, 1993 года рождения, с мая 2025 года занимался незаконным религиозным образованием 15 молодых людей в квартире, временно проживающей в махалле "Жийдали" Алмазарского района, получив взамен 150 долларов США от каждого из них.
Выяснилось, что 11 учащихся религиозного образования, прибывших из разных регионов республики, являются несовершеннолетними, и, к сожалению, среди них есть ученик, который не ходит в школу уже 3 года.
В другой квартире, арендованной в той же махалле, житель Мирзо-Улугбекского района столицы, 1977 года рождения, с июня этого года незаконно обучал 10 несовершеннолетних детей религии, требуя от каждого 100 долларов США и продукты питания.
Также, учитывая возможность проведения правоохранительными органами проверок в квартире, он построил самодельный подвал для укрытия детей. Этот подвал, то есть "колодец," был закрыт железной крышкой и засыпан камнем и песком. Он даже не задумывался о том, насколько рисковал этим жизнью детей.
По обоим случаям в сходе граждан махалли был проведен выездной суд, и эти лица были привлечены к ответственности по статье 241 Кодекса об административной ответственности.