Ma’lum bo‘lishicha, respublikaning turli hududlaridan kelgan, diniy ta’lim oluvchilarning 11 nafari voyaga yetmagan bo‘lib, achinarlisi, ular orasida 3 yildan buyon maktabga bormayotgan o‘quvchi ham bor.
Xuddi shu mahallada ijaraga olingan yana bir xonadonda ham poytaxtning Mirzo Ulug‘bek tumanida yashovchi, 1977-yilda tug‘ilgan shaxs joriy yilning iyun oyidan buyon 10 nafar voyaga yetmagan bolalarga noqonuniy diniy ta’lim berib, evaziga har biridan 100 AQSh dollari hamda yegulik uchun oziq-ovqat mahsulotlarini talab qilgan.
Shuningdek, huquq-tartibot organlari tomonidan xonadonda tekshiruvlar o‘tkazilishi ehtimolini hisobga olib, bolalarni yashirish uchun qo‘lbola yerto‘la qurdirgan. Mazkur yerto‘la, ya’ni “quduq” temir qopqoq bilan yopilib, tosh va qum bilan berkitilgan. Bu bilan u bolalarning hayotini qanchalik xavf ostiga qo‘yayotganini hatto o‘ylab ham ko‘rmagan.
Har ikki holat bo‘yicha mahalla fuqarolar yig‘inida sayyor sud o‘tkazilib, ushbu shaxslar MJtKning 241-moddasi asosida javobgarlikka tortildi.

12:50 / 04.08.2025 2.99k
Cases of illegal religious education of children have been identified in Tashkent and Fergana. This was reported by the State Security Service.
It was revealed that a resident of the Dekhkanabad district of the Kashkadarya region, born in 1993, had been illegally providing religious education to 15 young people in a temporary residence in the "Jiydali" neighborhood of the Almazar district since May 2025, receiving 150 US dollars from each of them in return.
It turned out that 11 of the religious students who came from different regions of the republic were minors, and unfortunately, among them there is a student who has not been going to school for 3 years.
In another rented apartment in the same neighborhood, a resident of the Mirzo-Ulugbek district of the capital, born in 1977, has been illegally providing religious education to 10 minors since June of this year, demanding 100 US dollars and food for each of them.
Also, taking into account the possibility of inspections of the apartment by law enforcement agencies, he built a makeshift basement to hide the children. This basement, that is, the "well," was covered with an iron lid and sealed with stone and sand. He didn't even consider how much he was endangering the children's lives with this.
In both cases, an on-site court was held at the citizens' assembly of the mahalla, and these persons were brought to justice on the basis of Article 241 of the Code of Administrative Offenses.