Namangan viloyatdagi tumanlardan birining maktabgacha va maktab ta’lim bo‘limi boshlig‘i pora bilan qo‘lga tushdi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, tuman MMTB boshlig‘i hamda ikkita xususiy bog‘cha rahbarlari o‘zaro til biriktirib, fuqaroning ishonchiga kirishgan. Ular o‘zlarining mansabdor tanishlari orqali fuqaroni boshqa tumandagi davlat tasarrufidagi maktabgacha ta’lim muassasalaridan biriga mudira lavozimiga tayinlash evaziga 2500 AQSH dollari talab qilgan.
Tezkor tadbirda dastlab, oilaviy nodavlat maktabgacha ta’lim muassasalaridan birining rahbari 2500 AQSH dollari olgan vaqtida ushlangan. So‘ngra tezkor tadbir davom ettirilib, undan ushbu pul mablag‘ini olgan vaqtida ikkinchi oilaviy nodavlat maktabgacha ta’lim muassasasi rahbari qo‘lga olingan.
O‘z navbatida, u 1000 AQSH dollarini tuman maktab va maktabgacha ta’lim bo‘limi mudiriga berishi kerakligi aniqlanib, mazkur mansabdor shaxs ham ushbu pul mablag‘ini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Bildirilishicha, hozirda ularga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi (Firibgarlik) 3-qismi “a” bandi va 211-moddasi (Pora berish) 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Начальник отдела дошкольного и школьного образования одного из районов Наманганской области был пойман на взятке. Об этом сообщила Служба государственной безопасности.
Выяснилось, что начальник районного ДОУ и руководители двух частных детских садов вступили в сговор и завоевали доверие гражданина. Они потребовали 2500 долларов США в обмен на назначение гражданина директором одного из государственных дошкольных образовательных учреждений в другом районе через своих официальных знакомых.
В ходе оперативного мероприятия был задержан руководитель одного из семейных негосударственных дошкольных образовательных учреждений при получении 2500 долларов США. Затем оперативное мероприятие было продолжено, и во время получения от него денежных средств был задержан руководитель второго семейного негосударственного дошкольного учреждения.
В свою очередь, было установлено, что он должен был передать 1000 долларов США заведующему районным отделом школы и дошкольного образования, и этот чиновник был задержан с вещественными доказательствами при получении этих денег.
Сообщается, что в отношении них возбуждено уголовное дело по пункту "а" части 3 статьи 168 (Мошенничество) и части 1 статьи 211 (Дача взятки) Уголовного кодекса, ведется следствие.