Tojikiston ham bolalarga ijtimoiy tarmoqlarni taqiqlamoqchi
Tojikiston parlamenti deputati Dilnoza Ahmadzoda 14 yoshgacha bo‘lgan bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni butunlay taqiqlashni, o‘smirlar foydalanishini esa qat’iy nazorat ostiga olishni taklif qildi. Uning bu haqdagi taklifi “Narodnaya gazeta” nashrida e’lon qilindi, deya xabar berdi Qalampir.uz tahririyati.
Deputatning bildirishicha, joriy yilda mamlakat hukumati bolalar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risidagi qonunga yolg‘on va zararli ma’lumotlarga oid ayrim o‘zgartirishlarni kiritgan. Shunga qaramay, uning fikricha, bolalar va o‘smirlarning ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishini nazorat ostiga olish uchun qonunga boshqa o‘zgartirishlar ham kiritish zarur.
Ahmadzodaning taklifiga ko‘ra, 14 yoshgacha bo‘lgan voyaga yetmaganlarga ijtimoiy tarmoqlarga kirish mutlaqo taqiqlanishi kerak, 14 yoshdan 17 yoshgacha bo‘lgan o‘smirlar esa faqat ota-onaning yozma roziligi bilan foydalanishi mumkin bo‘ladi.
Biroq mutaxassislar fikricha, ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni butunlay taqiqlash muammoni hal qilmaydi. Ularning fikriga ko‘ra, to‘liq taqiq qo‘yishdan ko‘ra, foydalanishni tartibga solish va nazorat qilish samaraliroq bo‘ladi.
Ma’lumot uchun: So‘nggi yillarda bir qator — Janubiy Koreya, Niderlandiya, Avstraliya, Norvegiya, Italiya, Qirg‘iziston va Rossiya kabi mamlakatlarda bolalar va o‘smirlarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni cheklash hamda mobil telefondan foydalanishini taqiqlovchi qoidalar joriy qilinmoqda.

Таджикистан также намерен запретить социальные сети для детей
Депутат парламента Таджикистана Дилноза Ахмадзода предложила полностью запретить детям до 14 лет пользоваться социальными сетями, а подросткам - строго контролировать их использование. Его предложение было опубликовано в "Народной газете," сообщает редакция Qalampir.uz.
По словам депутата, в этом году правительство страны внесло некоторые изменения в закон о защите прав детей, касающиеся ложной и вредной информации. Тем не менее, по его мнению, необходимо внести и другие поправки в закон, чтобы взять под контроль использование детьми и подростками социальных сетей.
Согласно предложению Ахмадзоды, несовершеннолетним до 14 лет должен быть категорически запрещен доступ к социальным сетям, а подростки в возрасте от 14 до 17 лет смогут пользоваться ими только с письменного согласия родителей.
Однако, по мнению экспертов, полный запрет на использование социальных сетей не решит проблему. По их мнению, регулирование и контроль доступа будет более эффективным, чем полный запрет.
Для справки: В последние годы ряд стран - Южная Корея, Нидерланды, Австралия, Норвегия, Италия, Кыргызстан и Россия - вводят правила, ограничивающие использование социальных сетей детьми и подростками и запрещающие им пользоваться мобильными телефонами.