Milliy sertifikatga ega o‘qituvchilarga 70 foizlik ustama uchun ball beradimi?
Buning uchun pedagoglar attestatsiya test sinovida (ikkala bosqichda) ishtirok etib, oliy va birinchi malaka toifasiga erishgan (yoki saqlagan) bo‘lishi lozim.
Ma’lumki, nizomning 36-bandida S1 darajadagi milliy yoki unga mos darajadagi xalqaro tan olingan sertifikatga ega chet tili yoki Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan beriladigan kamida B+ (avvalgi tizimda 80 ball yoki undan yuqori) darajadagi umumta’lim fanini bilish darajasi to‘g‘risida sertifikatga ega fan o‘qituvchilariga (boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilari bundan mustasno) sertifikatning amal qilish davrida navbatdagi majburiy attestatsiyada mutaxassislik fani va kasb standarti bo‘yicha bilim darajasini aniqlash hamda o‘quv fani bo‘yicha malaka sinovidan maksimal ball berilishi hamda ular ushbu o‘quv fani bo‘yicha malaka sinovidan ozod etilishi belgilangan.
Ammo, 70 foizlik ustamaga da’vogarlik qilayotgan pedagoglar uchun xalqaro yoki milliy sertifikat uchun ball qo‘shib berilmaydi.
Bunda qo‘shimcha ustama faqat malaka sinovida (ikkala bosqichda) ishtirok etib, oliy va birinchi malaka toifasiga erishgan (yoki saqlagan) pedagoglarga beriladi.
Ya’ni belgilangan darajadagi milliy yoki unga mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lganligi sababli navbatdagi majburiy attestatsiyada mutaxassislik fani va kasb standarti bo‘yicha bilim darajasini aniqlash hamda o‘quv fani bo‘yicha malaka sinovidan berilgan maksimal ball e’tiborga olinmaydi.
Ushbu pedagoglar hamda majburiy attestatsiyaga jalb etilmaydigan malaka toifasiga ega pedagog kadrlar o‘z xohishiga ko‘ra navbatdan tashqari attestatsiyada ishtirok etish orqali ustamaga ega bo‘lishlari mumkin.
Bu haqda Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 48-bandida nazarda tutilgan.
Eslatma: Sayt ma’lumotlaridan foydalanganda manba sifatida xalqtaliminfo.uz saytini ko‘rsatib o‘tish shartligini eslatib o‘tamiz.
Vazirlikni sudga bergan tarix fani o'qituvchilari haq bo'lib chiqdi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi attestatsiya uchun to‘lovlarni amalga oshirishni 2026-yilning 10-martiga qadar uzaytirdi.
Avvalroq, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan hali muddati tugamagan malaka toifa sertifikatlarining amal qilish muddati kutilmaganda, hech qanday ogohlantirishlarsiz o‘zgartirib qo‘yilgani haqida xabar bergandik.
Savol tuzilishida aniqlashtirish zarurati borligi sababli pedagog kadrlarning manfaatlarini inobatga olgan holda, testda ushbu savol tushgan pedagoglarning attestatsiya natijalariga tegishli o‘zgartirish kiritish maqsadga muvofiq, deb topildi.

15:35 / 07.10.2025 6.36k
Я получил национальный сертификат уровня B2. Я хочу принять участие в осенней аттестации и попытаться получить 70-процентную надбавку. Говорят, что за национальный сертификат начисляется максимальный балл.
Если мне дадут максимальный балл, если я хорошо решу педагогику, то вместе с национальным сертификатом получится результат выше 86 баллов. Будет ли мне назначена надбавка в размере 70 процентов?
Для этого педагоги должны принять участие в аттестационном тестировании (на обоих этапах) и достичь (или сохранить) высшей и первой квалификационных категорий.
Как известно, в пункте 36 Положения установлено, что учителям предметов (за исключением учителей начальных классов), имеющим национальный или соответствующий ему международно признанный сертификат уровня С1 по иностранному языку или сертификат об уровне знания общеобразовательного предмета не ниже B+ (в предыдущей системе 80 баллов и выше), выдаваемый Агентством по оценке знаний и квалификаций, в период действия сертификата на очередной обязательной аттестации присваивается максимальный балл для определения уровня знаний по предмету специальности и профессиональному стандарту, а также для квалификационного экзамена по учебному предмету, и они освобождаются от квалификационного экзамена по данному учебному предмету.
Однако для педагогов, претендующих на 70% надбавку, баллы за международный или национальный сертификат не будут добавлены.
При этом дополнительная надбавка выплачивается только педагогам, принявшим участие в квалификационном испытании (на обоих этапах) и достигшим (или сохранившим) высшую и первую квалификационные категории.
То есть, в связи с наличием национального или соответствующего ему международного сертификата установленного уровня, при очередной обязательной аттестации не учитывается определение уровня знаний по предмету специальности и профессиональному стандарту, а также максимальный балл, выданный на квалификационном испытании по учебному предмету.
Указанные педагоги и педагогические кадры, имеющие квалификационную категорию, не привлекаемые к обязательной аттестации, по своему усмотрению могут получить надбавку путем участия во внеочередной аттестации.
Об этом говорится в пункте 48 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572.
12:08 / 03.12.2025
Теперь апелляционные жалобы будут рассматриваться без участия учителей. Данный порядок отменен постановлением правительства от 26 ноября 2025 года No ПКМ-740.