10:47 / 05.02.2026 2.07k
Bu E’zoza Karimovaning vazir lavozimiga tayinlangandan buyon maktabgacha ta’lim va tarbiya tizimini takomillashtirish yuzasidan qilgan birinchi taqdimoti hisoblanadi.
(Sobiq vazir Hilola Umarova ikki yillik faoliyati davomida prezidentga jami 9 marotaba ta’limni isloh qilish bo‘yicha taqdimot qilgandi.)
E’zoza Karimovaning 4-fevral kungi taqdimotida maktabgacha ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha ishlab chiqilgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Taqdimotda maktabgacha ta’limga qamrovni 80 foizga yetkazish uchun yangi bog‘cha o‘rinlarini yaratish talab etilishi, 39 ta tuman va shaharda esa bog‘cha qamrovi 70 foizdan past darajada qolayotgani aytildi. Shuningdek, davlat bog‘chalarida pedagoglarning 61 foizi, nodavlat bog‘chalarda esa 76 foizi o‘rta maxsus ma’lumotga egaligi, kadrlar salohiyatini yanada oshirish dolzarb masala ekani qayd etildi.
Endilikda, bir yillik maktabga tayyorlov guruhlarining ta’lim dasturi majburiy umumiy o‘rta ta’limning dastlabki bosqichi sifatida joriy etiladi. Bunda bolalarni maktab ta’limiga puxta tayyorlash, ta’limda uzluksizlikni ta’minlash asosiy maqsad qilib qo‘yilgan.
Maktabgacha ta’lim tizimida o‘yinga asoslangan ta’lim modeli joriy etilib, bolaning tabiiy qobiliyati va qiziqishlarini hisobga olgan holda ta’lim-tarbiya jarayoni tashkil qilinadi. Ilg‘or xorijiy tajribalar asosida o‘quv muhiti yangilanadi.
Shuningdek, “Yangi avlod” maktabgacha ta’lim tashkilotlari tarmog‘ini shakllantirish rejalashtirilgan. 2026-2028-yillarda har bir hududda 120 o‘rinli “Yangi avlod” davlat bog‘chalari hamda ularning tarkibida Bolalarni rivojlantirish innovatsion markazlari tashkil etiladi. Mazkur bog‘chalarda qo‘shimcha rahbar hamda tarbiyachi-yo‘riqchi shtatlari joriy qilinib, rahbar va pedagog xodimlarga tarif stavkasiga nisbatan 20 foiz miqdorida har oylik ustama to‘lanadi.
Maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim xizmatlarini ko‘rsatuvchi nodavlat ta’lim tashkilotlariga ham bir yillik maktabga tayyorlov guruhlarini tashkil etishga ruxsat beriladi. Bu orqali ta’lim xizmatlari bozorida sog‘lom raqobatni kengaytirish va qamrovni oshirish maqsad qilingan.
Kadrlar tayyorlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratiladi. 2026-2027-o‘quv yilidan boshlab pedagogika oliy ta’lim tashkilotlarida maktabgacha va boshlang‘ich ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha ta’lim dasturlari xalqaro ilg‘or tajribalarga mos ravishda takomillashtiriladi. Shu bilan birga, amalda ishlab kelayotgan o‘rta maxsus ma’lumotli pedagog kadrlar uchun dual ta’lim (“5+1”) asosida bakalavrlar tayyorlash tizimi joriy etiladi.
2027-2028-o‘quv yilidan boshlab maktabga tayyorlov guruhlarida ta’lim-tarbiya olgan bolalarga davlat namunasidagi elektron sertifikat berilishi, mazkur ma’lumotlar umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risidagi shahodatnomada qayd etilishi ko‘zda tutilmoqda.
Taqdimotda maktabgacha ta’lim sohasida xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi imtiyozlar ham muhokama qilindi.
Maktabgacha ta’lim sohasida xususiy sektor ishtirokini kengaytirish maqsadida qamrov darajasi 80 foizdan past bo‘lgan tuman va shaharlarda (Toshkent shahri bundan mustasno) tadbirkorlar uchun qator qo‘llab-quvvatlash choralari joriy etiladi.
Jumladan, maktab va bog‘chalar hududidagi bo‘sh yer maydonlarida davlat-xususiy sheriklik asosida bog‘chalar tashkil etilganda, ijara to‘lovlari 30 yilgacha undirilmaydi. Shuningdek, har bir tarbiyalanuvchi uchun davlat bog‘chalarida bir bolaga to‘g‘ri keladigan xarajatning 50 foizi miqdorida subsidiya ajratiladi. Ushbu tartib 2024-yildan tashkil etilgan nodavlat bog‘chalarga ham tatbiq etiladi.
Qamrov darajasi past hududlarda bog‘cha va maktabdan tashqari joylarda quvvati kamida 150 o‘rinli nodavlat bog‘chalar tashkil etilsa, 7 yilgacha muddatga 5 milliard so‘mgacha imtiyozli kreditlar ajratiladi. Shu bilan birga, tarbiyachilarga oylik ish haqi to‘lash xarajatlari davlat bog‘chalarida belgilangan me’yorlar asosida uch yil davomida qoplab beriladi. Har 30 nafar bolaga bir nafar tarbiyachi shtati hisoblanadi.
Mazkur imtiyozlar yangi ko‘p kvartirali uylarning birinchi qavatida tashkil etiladigan xususiy bog‘chalarga ham tatbiq etiladi. Bundan tashqari, 2030-yil 1-yanvarga qadar quvvati 150 o‘rindan kam bo‘lmagan nodavlat bog‘chalar tashkil etgan tadbirkorlar uchun ijtimoiy soliq stavkasi bo‘yicha yengilliklar beriladi.

10:47 / 05.02.2026 4.87k
Это первая презентация Эъзозы Каримовой о совершенствовании системы дошкольного образования и воспитания с момента ее назначения на пост министра.
(За два года пребывания в должности бывший министр Хилола Умарова в общей сложности 6 раз представляла президенту информацию о реформах в сфере образования)
На презентации Эъзозы Каримовой 4 февраля обсуждались разработанные меры по выводу системы дошкольного образования на новый уровень.
В ходе презентации было отмечено, что для увеличения охвата дошкольным образованием до 80 процентов необходимо создать новые места в детских садах, а в 39 районах и городах охват детскими садами остается ниже 70 процентов. Также было отмечено, что 61 процент педагогов государственных детских садов и 76 процентов негосударственных детских садов имеют среднее специальное образование, и дальнейшее повышение кадрового потенциала является актуальной задачей.
Теперь образовательная программа годичных подготовительных групп к школе будет внедрена в качестве начального этапа обязательного общего среднего образования. При этом основной целью является тщательная подготовка детей к школьному образованию, обеспечение непрерывности образования.
В системе дошкольного образования внедряется игровая образовательная модель, организуется учебно-воспитательный процесс с учетом природных способностей и интересов ребенка. Учебная среда будет обновлена на основе передового зарубежного опыта.
Также планируется сформировать сеть дошкольных образовательных организаций "Янги авлод." В 2026-2028 годах в каждом регионе будут созданы государственные детские сады "Янги авлод" на 120 мест и в их составе - Инновационные центры развития детей. В этих детских садах будут введены дополнительные штатные единицы руководителей и воспитателей-инструкторов, а руководителям и педагогическим работникам будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 20 процентов от тарифной ставки.
Негосударственным образовательным организациям, оказывающим услуги дошкольного и общего среднего образования, также разрешается создавать годичные подготовительные группы к школе. Это направлено на расширение здоровой конкуренции и увеличение охвата на рынке образовательных услуг.
Особое внимание будет уделено вопросам подготовки кадров. С 2026-2027 учебного года образовательные программы по направлениям дошкольного и начального образования в педагогических высших образовательных организациях будут совершенствоваться в соответствии с передовым международным опытом. При этом для педагогических кадров со средним специальным образованием, работающих на практике, будет внедрена система подготовки бакалавров на основе дуального образования ("5+1").
Начиная с 2027-2028 учебного года детям, получившим образование и воспитание в подготовительных группах к школе, будет выдаваться электронный сертификат государственного образца, данные сведения фиксируются в аттестате об общем среднем образовании.
На презентации также обсуждались новые льготы, направленные на поддержку частного сектора в сфере дошкольного образования.
В целях расширения участия частного сектора в сфере дошкольного образования в районах и городах с уровнем охвата менее 80 процентов (за исключением города Ташкента) будет внедрен ряд мер поддержки для предпринимателей.
В частности, при создании детских садов на основе государственно-частного партнерства на свободных земельных участках, расположенных на территории школ и детских садов, арендная плата не взимается до 30 лет. Также на каждого воспитанника будет выделяться субсидия в размере 50 процентов расходов на одного ребенка в государственных детских садах. Этот порядок распространяется и на негосударственные детские сады, созданные с 2024 года.
При создании негосударственных детских садов вместимостью не менее 150 мест в районах с низким уровнем охвата в детских садах и внешкольных учреждениях будут выделяться льготные кредиты до 5 миллиардов сумов сроком до 7 лет. При этом расходы на выплату заработной платы воспитателям будут возмещаться в течение трех лет на основе норм, установленных в государственных детских садах. На каждые 30 детей рассчитывается один штат воспитателя.
Данные льготы распространяются и на частные детские сады, создаваемые на первых этажах новых многоквартирных домов.
Кроме того, до 1 января 2030 года предпринимателям, создавшим негосударственные детские сады вместимостью не менее 150 мест, будут предоставлены льготы по ставке социального налога.