2026-2027-o‘quv yilida umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 1-sinfiga qabul jarayonlarini tashkil etish to‘g‘risida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining buyrug‘i imzolandi.
Buyruq bilan 2026-2027-o‘quv yilida davlat umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 1-sinfiga qabul bo‘yicha davlat xizmati joriy etiladigan tuman (shahar)lar ro‘yxati tasdiqlandi.
Unda 1-sinfga qabul qilish bo‘yicha davlat xizmati orqali amalga oshiriladigan tuman (shahar)lar soni 64 tadan 135 taga, umumiy o‘rta ta’lim maktablari soni 1956 tadan 5689 taga ortganligi qayd etilgan.
2026-2027-o‘quv yilida 1-sinfga qabul qilish bo‘yicha davlat xizmati Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) yoki Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining elektron davlat xizmatlari portali (my.maktab.uz) orqali 2026-yilning 20-iyunidan – 31-iyuliga qadar biriktirilgan mikrohudud doirasida hamda 1-31-avgustga qadar mikrohududdan tashqari hududlardan amalga oshiriladi.
2026-2027-o‘quv yilida ham, odatdagidek, 1-sinfga bolalar ular yetti yoshga to‘ladigan (2019-yilning 31-dekabr kunigacha tug‘ilgan) yilda qabul qilinadi.
Davlat xizmati joriy etilmagan tumanlardagi umumiy o‘rta ta’lim maktablariga 1-sinfga qabul jarayonlari umumiy o‘rta ta’lim maktablari rahbarlari tomonidan amalga oshiriladi (keyingi o‘rinlarda – an’anaviy shaklda) hamda maktabga qabul qilingan o‘quvchilar vazirlikning elektron tizimi (adm.maktab.uz)ga kiritiladi.
Qabul jarayonlarining ochiqligi va shaffofligini ta’minlash maqsadida bolalarni 1-sinfga qabul qilish bo‘yicha ma’lumotlar (qabul rejasi, qabul vaqtlari, biriktirilgan mikrohudud, davlat tilidan boshqa til bo‘yicha sinflar tanlangan taqdirda, bolaning boshlang‘ich so‘zlashuv ko‘nikmasini baholash bo‘yicha savolnoma) maktab binosining barcha uchun ko‘rinarli joyiga osib qo‘yiladi.
Qabul qilish muddati tugagandan so‘ng, umumiy o‘rta ta’lim maktablari tomonidan mikrohudud va mikrohududdan tashqari o‘quvchilar qabul qilinishiga yo‘l qo‘yilmaydi. 1-sinfga bolalarni o‘rnatilgan tartibda qabul qilish hamda qabul jarayonlarini shaffof tarzda tashkil etishga maktab direktori shaxsan javobgar hisoblanadi.
Joriy yilning 10-iyuniga qadar:
- umumiy o‘rta ta’lim maktablari qamrovini hisobga olgan holda biriktirilgan mikrohududlar qayta ko‘rib chiqiladi hamda zaruriyatga ko‘ra tuman (shahar) hokimliklarining qarori bilan tasdiqlanadi;
- 1-sinf qabul rejasi hamda tuman (shahar) hokimliklarining qarori bilan biriktirilgan mikrohudud bo‘yicha mahallalar, ko‘cha nomlari va uy raqamlari to‘g‘risidagi yangilangan manzilli ma’lumotlar elektron platformaga kiritiladi;
- biriktirilgan mikrohududdagi maktab yoshidagi bolalar soni, umumiy o‘rta ta’lim maktabining o‘quvchi o‘rni (quvvati), pedagoglar bilan ta’minlanganligi va sanitariya talablari hamda 2026-2027-o‘quv yilida ta’lim tili bo‘yicha darsliklarga berilgan buyurtmalarni inobatga olgan holda 1-sinf qabul rejasi tasdiqlanadi;
- ota-onalar (ariza beruvchi)ning yashash manzili bo‘yicha biriktirilgan mikrohududdagi umumiy o‘rta ta’lim maktabida tanlagan ta’lim tilidagi sinf bo‘lmagan taqdirda, yaqin hududda joylashgan boshqa umumiy o‘rta ta’lim maktabining elektron platformaga mikrohudud sifatida biriktiriladi;
- qabul jarayonlari an’anaviy shaklda amalga oshiriladigan umumiy o‘rta ta’lim maktablari, hududdagi nodavlat ta’lim tashkilotlari, boshqa vazirlik va idoralar tasarrufidagi maktablarning 1-sinfiga qabul qilingan bolalar haqidagi ma’lumotlarni shu kunning o‘zida vazirlikning elektron tizimi (adm.maktab.uz)ga kiritiladi;
- umumiy o‘rta ta’lim maktablariga farzandlarining hujjatlarini topshirish uchun kelgan ota-onalarni elektron navbatda belgilangan muddatda qabul qilish choralari ko‘riladi.
2026-yil 10-avgustga qadar 2026-2027-o‘quv yilida 1-sinfga qabul qilingan va vazirlikning elektron tizimi (adm.maktab.uz)ga kiritilgan bolalar soni bo‘yicha 12 nomdagi o‘quv qurollaridan iborat Prezident sovg‘alari tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlariga to‘liq yetkaziladi.
2026-yil 20-avgustiga qadar 1-sinfga qabul qilingan bolalar uchun 12 nomdagi o‘quv qurollaridan iborat Prezident sovg‘alari vazirlikning elektron tizimi (adm.maktab.uz)ga kiritilgan bolalar soniga mos ravishda umumiy o‘rta ta’lim maktablariga tarqatiladi.
Bolani 1-sinfga qabul qilish uchun qanday tibbiy ma’lumotnomalar kerak?
Umumta’lim maktabining 1-sinfiga qabul qilingan bolaning o‘qish jarayonlariga moslashuvi ta’limning asosiy bosqichi hisoblanadi. Bunda ularning ham jismonan, ham ruhan sog‘lom bo‘lishi muhim ahamiyatga ega.

17:00 / 11.04.2026 2.45k
Подписан приказ Министра дошкольного и школьного образования «Об организации приёма в 1-е классы общеобразовательных школ в 2026–2027 учебном году».
Согласно приказу утверждён перечень районов (городов), в которых будет внедрена государственная услуга по приёму в 1-е классы государственных общеобразовательных школ в 2026–2027 учебном году.
Отмечается, что количество районов (городов), охваченных государственной услугой по приёму в 1-е классы, увеличено с 64 до 135, а число общеобразовательных школ — с 1956 до 5689.
В 2026–2027 учебном году приём в 1-е классы посредством государственной услуги будет осуществляться через Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) или портал электронных государственных услуг Министерства дошкольного и школьного образования (my.maktab.uz) с 20 июня по 31 июля — в пределах закреплённого микроучастка, а с 1 по 31 августа — вне микроучастка.
Как и прежде, в 1-й класс принимаются дети, которым в соответствующем году исполняется семь лет (родившиеся не позднее 31 декабря 2019 года).
В районах, где государственная услуга не внедрена, приём в 1-е классы осуществляется руководителями общеобразовательных школ (далее — в традиционной форме), при этом данные о зачисленных учащихся вносятся в электронную систему министерства (adm.maktab.uz).
В целях обеспечения открытости и прозрачности приёма информация о приёме в 1-й класс (план приёма, сроки, закреплённый микроучасток, а также анкета для оценки начальных разговорных навыков ребёнка при выборе обучения не на государственном языке) размещается в доступных для всех местах на территории школы.
После завершения сроков приёма зачисление учащихся как из закреплённого микроучастка, так и вне его не допускается. За соблюдение установленного порядка приёма и обеспечение прозрачности процесса персональную ответственность несёт директор школы.
До 10 июня текущего года:
• пересматриваются закреплённые микроучастки с учётом охвата общеобразовательных школ и при необходимости утверждаются решениями хокимиятов районов (городов);
• в электронную платформу вносятся обновлённые адресные данные по микроучасткам (махалли, названия улиц и номера домов), а также план приёма в 1-й класс;
• утверждается план приёма в 1-й класс с учётом численности детей школьного возраста в микроучастке, мощности школы, обеспеченности педагогическими кадрами, санитарных требований и заказа учебников по языкам обучения на 2026–2027 учебный год;
• в случае отсутствия в закреплённой школе класса с выбранным языком обучения соответствующая ближайшая школа закрепляется за заявителем в качестве микроучастка на электронной платформе;
• сведения о детях, принятых в 1-е классы школ, где приём осуществляется в традиционной форме, а также негосударственных образовательных организаций и школ других ведомств, в тот же день вносятся в электронную систему министерства (adm.maktab.uz);
• принимаются меры по организации приёма родителей (заявителей), прибывших для подачи документов, строго в соответствии с электронной очередью.
До 10 августа 2026 года в районные (городские) отделы дошкольного и школьного образования будут полностью доставлены Президентские подарки, состоящие из 12 наименований учебных принадлежностей, в соответствии с числом детей, зачисленных в 1-е классы и внесённых в систему (adm.maktab.uz).
До 20 августа 2026 года указанные Президентские подарки будут распределены по общеобразовательным школам пропорционально количеству принятых учащихся, внесённых в электронную систему.