Endi Yaponiyada darsga kelmagan o‘quvchilar o‘rniga robotlar o‘qiydi
Yaponiyaning Kumamoto shahridagi maktab ma’muriyati bolalarga o‘zlarining o‘qituvchilari va sinfdoshlari bilan doimiy muloqotda bo‘lishi uchun ikkita mexanik yordamchilarni sotib oldi. Bu haqda ancha avvalroq Qalampir.uz nashri xabar bergandi.
Yaponiya rasmiylariga ko‘ra, ushbu robotlar maktabga bormagan o‘quvchilarni masofadan turib darslarga qatnashishga undaydi va oxir-oqibat, ularning maktabga qaytishiga erishadi.
"Mainichi Shimbun" gazetasiga ko‘ra, 2023-yilning noyabr oyiga borib, Yaponiyaning janubi-g‘arbida joylashgan Kumamoto shahridagi barcha sinfxonalarda mikrofon, dinamik va kameralar bilan jihozlangan ikkita robot paydo bo‘lishi reja qilingandi.
Aytilishicha, endilikda o‘qituvchilar bilan bir qatorda 1 metr balandlikdagi o‘zi yurar robotlar maktabga kelmagan bolalarning masofadan bilim olishiga yordam beradi.
Ma’lumot uchun, Kumamoto o‘qishni qoldirmaslik holatlarini hal qilishga urinayotgan yagona joy emas. Yaponiya Ta’lim vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda rekord darajadagi 244 940 nafar boshlang‘ich va o‘rta maktab o‘quvchilari 2022-yilning mart oyi oxirigacha bo‘lgan 12 oy ichida 30 kun yoki undan ko‘proq vaqt davomida maktabga borishdan bosh tortgan.

Теперь в Японии вместо прогульщиков учат роботы
Школа в Кумамото, Япония, приобрела двух механических помощников, чтобы дети могли поддерживать связь с учителями и одноклассниками. Об этом сообщает издание Qalampir.uz.
По словам японских чиновников, эти роботы будут поощрять отсутствующих учеников посещать занятия удаленно и в конечном итоге возвращать их в школу.
По сообщению газеты «Mainichi Shimbun», к ноябрю этого года ожидается, что два робота, оснащенные микрофонами, динамиками и камерами, появятся во всех классах города Кумамото, расположенного на юго-западе Японии.
Говорят, что теперь вместе с учителями автономные роботы высотой 1 метр будут помогать детям, которые не приходят в школу, учиться дистанционно.
«Учащиеся дистанционного обучения подключаются к роботам, оснащенным планшетами, через свои ноутбуки. Это позволяет им «участвовать» в одних и тех же занятиях и дискуссиях со своими одноклассниками. Роботы не просто остаются в классах. Они перемещаются по школе и сопровождают учащихся. «Леди», — написала газета.
К сведению, Кумамото — не единственное место, где пытаются бороться с прогулами. По данным Министерства образования Японии, рекордные 244 940 учеников начальных и средних школ в стране отсутствовали в течение 30 и более дней за 12 месяцев до конца марта 2022 года и отказались ходить в школу.