10:30 / 28.02.2024 4.29k
Ta’lim tashkilotlarida bolalarga nisbatan zo‘ravonlikka yo‘l qo‘yilmasligi qat’iy belgilanmoqda. Shuningdek, ota-onalarga ham bolalarni tarbiyalashda jismoniy jazo qo‘llash taqiqlanishi mumkin.
Bu haqda bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish sohasidagi munosabatlarni tartibga solishga qaratilgan qonun loyihasida keltirilgan.
Qonunchilik palatasining 27-fevraldagi majlisida ushbu qonun loyihasi birinchi o‘qishda konseptual jihatdan ko‘rib chiqilib, qabul qilingan.
Qonun loyihasida ta’lim tashkilotlarida bolalarga nisbatan zo‘ravonlikka yo‘l qo‘yilmasligi, ta’lim muassasalarida intizomiy jazo chorasi sifatida zo‘ravonlikning har qanday shakli, shu jumladan jismoniy jazo va boshqa shafqatsiz xatti-harakatlarni amalga oshirish yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomalani qo‘llashga yo‘l qo‘yilmasligi qat’iy belgilanmoqda.
Shuningdek, bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilishda ota-onalarning ishtiroki va ularning majburiyatlari belgilab qo‘yilmoqda. Jumladan, ota-onalar bolalarning hayoti va sog‘lig‘ini muhofaza qilishi, ularga g‘amxo‘rlik ko‘rsatishi hamda zararli ta’sir ko‘rsatuvchi axborotdan himoya qilishi shartligi, bolalarni tarbiyalashda ularni jismoniy jazolash taqiqlanishi nazarda tutilmoqda.
“Bolaga qanday munosabatda bo‘lsak, unga qanday tarbiya bersak shunday kelajakda yashaymiz. Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilishga qaratilgan juda muhim qonun loyihasini birinchi o‘qishda tasdiqladik. Ikkinchi o‘qishda qonun ta’sirchanligi va samaradorligini ta’minlashga qaratilgan ko‘p takliflarimiz bor”, deb yozdi Alisher Qodirov ushbu qonun loyihasi haqida.
Taklif qilinayotgan Qonun loyihasiga ko‘ra endilikda bolalarga ham himoya orderi berish taklif etilmoqda. Order vakolatli organ tomonidan zo‘ravonlikdan jabrlanuvchining qonuniy vakiliga yoki bolani o‘z qaramog‘iga olgan boshqa shaxsga hamda zo‘ravonlikdan jabrlanuvchining o‘ziga beriladi.
Qonun loyihasi deputatlar tomonidan birinchi o‘qishda konseptual jihatdan bir ovozdan qabul qilindi. Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasiga qonun loyihasini ikkinchi o‘qishga tayyorlash vazifasi yuklatildi.

10:30 / 28.02.2024 4.28k
Насилие над детьми строго запрещено в образовательных учреждениях. Родителям также может быть запрещено применять телесные наказания при воспитании детей.
Об этом говорится в законопроекте, направленном на регулирование отношений в сфере защиты детей от всех форм насилия.
На заседании Законодательной палаты 27 февраля этот законопроект был концептуально рассмотрен и принят в первом чтении.
Законопроектом запрещается насилие в отношении детей в образовательных учреждениях, любые формы насилия в образовательных учреждениях в качестве дисциплинарной меры, включая телесные наказания и иное жестокое поведение или унижающее достоинство обращение, строго определено, что применение такого обращения не допускается.
Также определено участие родителей в защите детей от насилия и их обязанности. В частности, предполагается, что родители должны беречь жизнь и здоровье детей, заботиться о них и защищать от информации, оказывающей вредное воздействие, запрещается физическое наказание детей в процессе их воспитания.
То, как мы относимся к ребенку, как мы его воспитываем, — это то, как мы будем жить в будущем. В первом чтении мы одобрили очень важный законопроект, направленный на защиту детей от насилия. Во втором чтении у нас много предложений, направленных на обеспечение эффективности и действенности закона", - написал об этом законопроекте Алишер Кадыров.
According to the proposed draft law, it is now proposed to issue protection warrants to children. The warrant is issued by the authorized body to the legal representative of the victim of violence or to another person who took the child into his care and to the victim of violence.
The draft law was conceptually adopted unanimously by the deputies in the first reading. The Committee of Democratic Institutions, Non-Governmental Organizations and Citizens' Self-Governing Bodies of the Legislative Chamber was tasked with preparing the bill for the second reading.
• воспитание
С нового учебного года в системе "детский сад - школа - высшее образование" будет внедрена единая система идейного воспитания.