O‘qituvchining turmush o‘rtog‘i og‘ir kasal bo‘lsa, unga moddiy yordam beriladimi?
Men maktabda ishlayman, turmush o‘rtog‘im operatsiya bo‘lgani uchun moddiy yordam olsam bo‘ladimi? Moddiy yordam so‘rasam, sizga berilmaydi, chunki turmush o‘rtog‘ingiz operatsiya bo‘lgan. Moddiy yordam o‘qituvchining o‘zi operatsiya bo‘lsagina beriladi, chunki turmush o‘rtog‘ingiz maktabda ishlamaydi, deyishyapti. Shu to‘g‘rimi?
Vazirlar Mahkamasining 823-sonli qarori bilan tasdiqlangan nizomning 12-B-bandiga ko'ra umumta’lim muassasalari xodimlariga ularning murojaatlari yoki kasaba uyushmasi qo‘mitasining tashabbusiga ko‘ra moddiy yordam belgilanishi mumkin.
Nizomning 33-bandiga ko‘ra umumtaʼlim muassasalari xodimlariga moddiy yordam kalendar yil davomida ikki lavozim maoshi (o‘qituvchining tarif stavkasi) miqdorigacha xodimning o‘zi va yaqin qarindoshi (otasi, onasi, turmush o‘rtog‘i, farzandi) vafot etganda, og‘ir kasallikka chalinganda, xodim tabiiy ofatdan zarar ko‘rganda ko‘rsatiladi.
Yaʼni, agar turmush o‘rtog‘ingiz og‘ir kasallik tufayli operatsiya qilingan bo‘lsa, sizga moddiy yordam berilishi kerak deb hisoblaymiz. Bu masala yuzasidan kasaba uyushmasiga yozma murojaat qilishni tavsiya qilamiz.
17:00 / 11.04.2026
O‘qituvchiga moddiy yordam yiliga necha marta berilishi mumkin?
Bir yil davomida o‘qituvchilarga necha marta moddiy yordam puli bersa bo‘ladi? Masalan, o‘qituvchining o‘zi ham , uning yaqin qarindoshi ham og‘ir kasallikka chalinsa, bir necha marta moddiy yordam puli berish mumkinmi?
00:50 / 16.03.2025
Moddiy yordam puli cheklandimi yoki yo‘q? – Vazirlik mulozimi izoh berdi
“O‘qituvchilarga beriladigan moddiy yordam puliga cheklov o‘rnatildi” sarlavhasi ostidagi maqola e’lon qilingan maqola ortidan vazirlik mulozimi holat noto‘g‘ri talqin qilinganligi yuzasidan e’tiroz bildirdi.
07:00 / 07.03.2025
O‘qituvchilarga beriladigan moddiy yordam puliga cheklov o‘rnatildi
Endilikda, moddiy yordamlarning jami miqdori o‘qituvchining tarif stavkasi miqdorining ikki barobaridan oshirilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.

Я работаю в школе, могу ли я получить финансовую помощь, потому что моему мужу операция? Если я попрошу о финансовой поддержке, вам ее не предоставят, потому что ваш супруг перенес операцию. Финансовая поддержка оказывается только в том случае, если самому учителю предстоит операция, потому что говорят, что ваш супруг не работает в школе. Это правильно?
Согласно пункту 12-Б положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров № 823, материальная поддержка может быть назначена работникам общеобразовательных учреждений на основании их обращения или инициативы профкома.
Согласно статье 33 Положения материальная помощь работникам общеобразовательных учреждений осуществляется в размере двух должностей оклада (тарифной ставки учителя) в течение календарного года в случае смерти самого работника и близкого родственника ( отец, мать, супруга, ребенок) проявляется, когда работник страдает тяжелым заболеванием или пострадал в результате стихийного бедствия.
То есть мы считаем, что если ваш супруг перенес операцию из-за серьезного заболевания, вам должна быть оказана финансовая помощь. Рекомендуем написать в профсоюз по этому вопросу.