O‘qituvchining turmush o‘rtog‘i og‘ir kasal bo‘lsa, unga moddiy yordam beriladimi?
Men maktabda ishlayman, turmush o‘rtog‘im operatsiya bo‘lgani uchun moddiy yordam olsam bo‘ladimi? Moddiy yordam so‘rasam, sizga berilmaydi, chunki turmush o‘rtog‘ingiz operatsiya bo‘lgan. Moddiy yordam o‘qituvchining o‘zi operatsiya bo‘lsagina beriladi, chunki turmush o‘rtog‘ingiz maktabda ishlamaydi, deyishyapti. Shu to‘g‘rimi?
Vazirlar Mahkamasining 823-sonli qarori bilan tasdiqlangan nizomning 12-B-bandiga ko'ra umumta’lim muassasalari xodimlariga ularning murojaatlari yoki kasaba uyushmasi qo‘mitasining tashabbusiga ko‘ra moddiy yordam belgilanishi mumkin.
Nizomning 33-bandiga ko‘ra umumtaʼlim muassasalari xodimlariga moddiy yordam kalendar yil davomida ikki lavozim maoshi (o‘qituvchining tarif stavkasi) miqdorigacha xodimning o‘zi va yaqin qarindoshi (otasi, onasi, turmush o‘rtog‘i, farzandi) vafot etganda, og‘ir kasallikka chalinganda, xodim tabiiy ofatdan zarar ko‘rganda ko‘rsatiladi.
Yaʼni, agar turmush o‘rtog‘ingiz og‘ir kasallik tufayli operatsiya qilingan bo‘lsa, sizga moddiy yordam berilishi kerak deb hisoblaymiz. Bu masala yuzasidan kasaba uyushmasiga yozma murojaat qilishni tavsiya qilamiz.
17:00 / 11.04.2026
O‘qituvchiga moddiy yordam yiliga necha marta berilishi mumkin?
Bir yil davomida o‘qituvchilarga necha marta moddiy yordam puli bersa bo‘ladi? Masalan, o‘qituvchining o‘zi ham , uning yaqin qarindoshi ham og‘ir kasallikka chalinsa, bir necha marta moddiy yordam puli berish mumkinmi?
00:50 / 16.03.2025
Moddiy yordam puli cheklandimi yoki yo‘q? – Vazirlik mulozimi izoh berdi
“O‘qituvchilarga beriladigan moddiy yordam puliga cheklov o‘rnatildi” sarlavhasi ostidagi maqola e’lon qilingan maqola ortidan vazirlik mulozimi holat noto‘g‘ri talqin qilinganligi yuzasidan e’tiroz bildirdi.
07:00 / 07.03.2025
O‘qituvchilarga beriladigan moddiy yordam puliga cheklov o‘rnatildi
Endilikda, moddiy yordamlarning jami miqdori o‘qituvchining tarif stavkasi miqdorining ikki barobaridan oshirilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.

I work at a school, can I get financial assistance because my husband has an operation? If I ask for financial support, it will not be given to you because your spouse has had an operation. Financial support is given only if the teacher himself has an operation, because they say that your spouse does not work at the school. Is that right?
According to Clause 12-B of the regulation approved by the decision of the Cabinet of Ministers No. 823, financial support can be assigned to employees of general education institutions based on their appeals or the initiative of the trade union committee.
According to Article 33 of the Regulation, financial assistance to employees of general education institutions is up to the amount of two positions' salary (teacher's tariff rate) during the calendar year in the event of the death of the employee himself and a close relative (father, mother, spouse, child). it is shown when the employee suffers from a serious illness or is damaged by a natural disaster.
That is, we believe that if your spouse underwent surgery due to a serious illness, you should be given financial assistance. We recommend writing to the trade union regarding this issue.