Yangi ishga kirgan o'qituvchiga ham "otpuska" beriladimi?
Men o‘qituvchiman. Aprel oyida ishga kirdim. Iyundan ta’tilga chiqsak, menga ham ta’til beriladimi, chunki bor-yo‘g‘i 2 oy ishlagan bo‘laman xolosku?
Mehnat kodeksining 227-moddasi 6-qismiga ko‘ra, har yilgi mehnat ta’tili o‘quvchilarning yozgi ta’tili davrida beriladigan ta’lim tashkilotlarining o‘qituvchilar tarkibiga birinchi ish yilidagi har yilgi mehnat ta’tili o‘quvchilarning yozgi ta’tili davrida to‘liq davomiylikda, ular ushbu ta’lim tashkilotiga ishga kirgan vaqtidan qat’i nazar, ishlab bergan vaqtiga mutanosib ravishda haq to‘langan holda beriladi.
Mazkur toifadagi xodimlarga ikkinchi va keyingi ish yillari uchun beriladigan mehnat ta’tiliga, ushbu ta’til ish yili davomida qaysi vaqtda berilishidan qat’i nazar, to‘liq haq to‘lanadi.
Ya’ni sizga to‘liq ta’til beriladi, lekin ta’til puli ishlab bergan vaqtingizga ya’ni 2 oyga mutanosib ravishda haq to‘langan holda beriladi.
O‘qituvchi ta’tili 56 kalendar kun. (56 (ta’til kunlari)/12(1 yildagi oylar soni)) *2 (ishlangan oylar soni ) = 9.333...
Mehnat kodeksining 224-moddasiga ko‘ra, ishlab berilgan vaqtga mutanosib ravishda mehnat ta’tili kunlari umumiy davomiyligini hisoblashda olingan 0,5 ga teng va undan ko‘p o‘nliklar bir kun deb yaxlitlanadi, 0,5 dan kami esa hisobdan chiqarib tashlanadi.

Will the newly hired teacher also be given work leave?
I am a teacher. I started working in April. If we go on vacation from June, will I also be given vacation because I will only be working for 2 months?
According to part 6 of Article 227 of the Labor Code, the annual work leave for the teaching staff of educational organizations, which are given during the summer vacation of students, in the first year of work, the annual work leave is the summer vacation of students during the language period, they are paid in proportion to the time they worked, regardless of the time they joined this educational organization.
Employees of this category are fully paid for their second and subsequent working years, regardless of when this leave is granted during the working year.
That is, you will be given a full vacation, but vacation money will be paid in proportion to your working time, i.e. 2 months.
Teacher's vacation is 56 calendar days. (56 (vacation days)/12 (number of months in 1 year)) *2 (number of months worked) = 9.333...
According to Article 224 of the Labor Code, in proportion to the working time, the number of days of work vacation is equal to 0.5, and more than 0.5 decimals are rounded as one day, and less than 0.5 are excluded from the calculation.
So, you will be given a vacation for a full 56 calendar days, and vacation pay will be paid for 9 days.