17:32 / 03.07.2024 4.24k
Qonunchilikka ko‘ra, bolalarni 1-sinfga Mikrohudud doirasida va Mikrohududdan tashqarida qabul qilish bo‘yicha davlat xizmati ko‘rsatilishi belgilangan.
Mikrohudud doirasida:
Bolalarning ota-onasi yoki ularning qonuniy vakili tomonidan har yili 20-iyundan 31-iyulgacha YAIDXP (my.gov.uz) yoki my.maktab.uz portali orqali bolalarni umumta’lim maktablariga o‘qishga joylashtirish uchun so‘rovnoma to‘ldiriladi.
So‘rovnoma avtomatik tarzda hududiy xalq ta’limi boshqarmasiga yuboriladi va 3 ish kunida ko‘rib chiqiladi hamda mikrohudud bo‘yicha maktabga yuboriladi.
Ariza beruvchi farzandi bilan birgalikda murojaati mikrohudud bo‘yicha yuborilgan maktabga onlayn navbat asosida boradi.
Ariza beruvchi farzandlari maktablarga qabul qilinganligi yoki qabul qilish rad etilganligi to‘g‘risidagi ma’lumotni YAIDXP (my.gov.uz) yoki my.maktab.uz  portali orqali avtomatik tarzda tizimdan yuklab oladi.
Mikrohududdan tashqarida:
YAIDXP (my.gov.uz) yoki my.maktab.uz portali orqali ariza beruvchi (bolalarning ota-onasi yoki ularning qonuniy vakili) o‘z xohishiga ko‘ra har yili 1 — 15-avgust kunlarida mikrohududdan tashqari bo‘sh o‘rinlari mavjud bo‘lgan maktablarni tanlagandan so‘ng so‘rovnoma avtomatik tarzda tanlagan mikrohududdan tashqari bo‘lgan maktablarga yuboriladi va onlayn navbatga avtomatik qo‘yiladi.
Onlayn navbatda belgilangan muddatda ariza beruvchi o‘z farzandi bilan mikrohududdan tashqarida bo‘lgan maktabga boradi.
Mikrohududdan tashqarida bo‘lgan maktab bolaning maktabga qabul qilinganligi yoki qabul qilish rad etilganligi to‘g‘risidagi ma’lumotni YAIDXP (my.gov.uz) yoki my.maktab.uz  portali orqali shu kunning o‘zida ariza beruvchiga yuboradi.
O‘quvchi o‘rniga nisbatan ta’lim olayotgan o‘quvchilar soni ko‘p bo‘lgan umumta’lim maktablarida mikrohududdan tashqaridan qo‘shimcha bolalar qabul qilishga yo‘l qo‘yilmaydi.

Прием детей в 1 класс осуществляется в пределах и за пределами Микрозона
Согласно законодательству, предусмотрено оказание государственной услуги по приему детей в 1 класс в пределах Микрозона и вне Микрозона.
В рамках микрозоны:
Родители детей или их законный представитель ежегодно с 20 июня по 31 июля заполняют анкету для устройства детей в общеобразовательные школы через ЕПИГУ (my.gov.uz) или портал my.maktab.uz.
Анкета автоматически направляется в территориальное управление народного образования и рассматривается в течение 3 рабочих дней, а также направляется в школу по микроучастку.
Заявитель вместе с ребенком на основе онлайн-очереди посещает школу, в которую направлено обращение по микроучастку.
Заявитель автоматически загружает информацию о принятии или отказе в приеме детей в школы через ЕПИГУ (my.gov.uz) или портал my.maktab.uz.
За пределами микрозоны:
Через ЕПИГУ (my.gov.uz) или портал my.maktab.uz заявитель (родители детей или их законные представители) по своему усмотрению ежегодно с 1 по 15 августа после выбора школ, имеющих свободные места вне микрозоны, анкета автоматически направляется в выбранные школы вне микрозоны и автоматически ставится в онлайн-очередь.
Онлайн очередь в установленный срок заявитель отправляется со своим ребенком в школу, находящуюся за пределами микроучастка.
Школа, находящаяся за пределами микроучастка, в тот же день направляет заявителю информацию о приеме ребенка в школу или об отказе в приеме через ЕПИГУ (my.gov.uz) или портал my.maktab.uz.
В общеобразовательных школах с относительно большим числом учащихся, обучающихся вместо учащихся, не допускается дополнительный прием детей из-за микрозоны.