17:32 / 03.07.2024 4.24k
Qonunchilikka ko‘ra, bolalarni 1-sinfga Mikrohudud doirasida va Mikrohududdan tashqarida qabul qilish bo‘yicha davlat xizmati ko‘rsatilishi belgilangan.
Mikrohudud doirasida:
Bolalarning ota-onasi yoki ularning qonuniy vakili tomonidan har yili 20-iyundan 31-iyulgacha YAIDXP (my.gov.uz) yoki my.maktab.uz portali orqali bolalarni umumta’lim maktablariga o‘qishga joylashtirish uchun so‘rovnoma to‘ldiriladi.
So‘rovnoma avtomatik tarzda hududiy xalq ta’limi boshqarmasiga yuboriladi va 3 ish kunida ko‘rib chiqiladi hamda mikrohudud bo‘yicha maktabga yuboriladi.
Ariza beruvchi farzandi bilan birgalikda murojaati mikrohudud bo‘yicha yuborilgan maktabga onlayn navbat asosida boradi.
Ariza beruvchi farzandlari maktablarga qabul qilinganligi yoki qabul qilish rad etilganligi to‘g‘risidagi ma’lumotni YAIDXP (my.gov.uz) yoki my.maktab.uz  portali orqali avtomatik tarzda tizimdan yuklab oladi.
Mikrohududdan tashqarida:
YAIDXP (my.gov.uz) yoki my.maktab.uz portali orqali ariza beruvchi (bolalarning ota-onasi yoki ularning qonuniy vakili) o‘z xohishiga ko‘ra har yili 1 — 15-avgust kunlarida mikrohududdan tashqari bo‘sh o‘rinlari mavjud bo‘lgan maktablarni tanlagandan so‘ng so‘rovnoma avtomatik tarzda tanlagan mikrohududdan tashqari bo‘lgan maktablarga yuboriladi va onlayn navbatga avtomatik qo‘yiladi.
Onlayn navbatda belgilangan muddatda ariza beruvchi o‘z farzandi bilan mikrohududdan tashqarida bo‘lgan maktabga boradi.
Mikrohududdan tashqarida bo‘lgan maktab bolaning maktabga qabul qilinganligi yoki qabul qilish rad etilganligi to‘g‘risidagi ma’lumotni YAIDXP (my.gov.uz) yoki my.maktab.uz  portali orqali shu kunning o‘zida ariza beruvchiga yuboradi.
O‘quvchi o‘rniga nisbatan ta’lim olayotgan o‘quvchilar soni ko‘p bo‘lgan umumta’lim maktablarida mikrohududdan tashqaridan qo‘shimcha bolalar qabul qilishga yo‘l qo‘yilmaydi.

Admission of children to class 1 is carried out within and outside the micro-region
According to the legislation, it is established to provide state services for the admission of children to the 1st grade within the micro-region and outside the micro-region.
Within the micro-region:
Every year, from June 20 to July 31, the parents of children or their legal representative fill out a questionnaire for placement of children in secondary schools through the JIENPS (my.gov.uz) or the portal my.maktab.uz.
The questionnaire will be automatically sent to the regional department of public education and reviewed within 3 working days and sent to the school in the micro-region.
The applicant, together with his child, goes to the school whose application was sent in the micro-region on the basis of an online queue.
The applicant will automatically download information about the admission or refusal of his children to school from the system through the IDPS (my.gov.uz) or the portal my.maktab.uz.
Outside the microzone:
At the request of the applicant (parents of children or their legal representative) through the PPPI (my.gov.uz) or the portal my.maktab.uz, every year from August 1 to 15, after selecting schools with vacancies outside the micro-region, the questionnaire is automatically sent to schools located outside the micro-region, which are automatically selected, and automatically put in line online.
The applicant goes to a school outside the micro-region with his/her child within the prescribed time frame.
The school located outside the micro-region sends information about the admission of the child to the school or the refusal of admission to the school to the applicant on the same day through the YIDCP (my.gov.uz) or the portal my.maktab.uz.
In general education schools with a relatively large number of students studying instead of a student, additional children from outside the micro-region are not allowed.
In the 2026-2027 academic year, as usual, children will be admitted to the 1st grade in the year they turn seven (born before December 31, 2019).
17:39 / 10.02.2026
What medical certificates are needed to admit a child to the 1st grade?
Adaptation of a child admitted to the 1st grade of a general education school to the learning process is the main stage of education. In this case, their physical and mental health is of great importance.