Nigeriyada maktab binosi qulashi oqibatida 22 bola halok bo‘ldi
Joriy yilning 12-iyul kuni Nigeriyada Busa Buji jamoasiga tegishli, Saint akademiyasi qaramog‘idagi ikki qavatli maktab binosi qulashi oqibatida 22 bola halok bo‘ldi. Vayronalar ostida esa bino ichida bo‘lgan jami 154 kishi qolib ketgan.
Halokat Plato shtatida ro‘y bergan. Eski va yaroqsiz holatga kelib qolgan maktab binosi devorlari darz ketib yorilishi oqibatida qulab tushgan. Baxtsiz hodisaning yuz berishiga inshootning juda uzoq muddat xizmat qilgani hamda ta’mirlanmagani sabab bo‘lgan.
Mahalliy sog‘liqni saqlash tashkilotlariga ko‘ra, 30 kishi o‘ta og‘ir jarohat bilan shifoxonaga yotqizilgan. Mamlakat Milliy favqulodda vaziyatlar agentligi halokat joyida qutqaruv ishlari yakunlangani va vayronalar tozalanayotganini bildirgan.
Halokatdan so‘ng, shtat rahbariyati voqea yuz bergan Jos tumanidagi boshqa ta’lim muassasalari holatini ham tekshiruvdan o‘tkazgan. Shtat rasmiylari halok bo‘lganlarning oila a’zolariga hamdardlik bildirgan.

В результате обрушения школьного здания в Нигерии погибли 22 ребенка
12 июля текущего года в Нигерии в результате обрушения двухэтажного здания школы, принадлежащей общине Буса Буджи, находившейся в ведении Академии Сент, погибли 22 ребенка. Всего под обломками осталось 154 человека, находившихся внутри здания.
Трагедия произошла в штате Плато. Стены старого и непригодного школьного здания обрушились из-за трещин и разрывов. Причиной несчастного случая стало то, что сооружение длительное время служило и не ремонтировалось.
По данным местных органов здравоохранения, 30 человек госпитализированы с тяжелыми травмами. Национальное агентство по чрезвычайным ситуациям страны сообщило, что спасательные работы на месте катастрофы завершены и разрушения очищаются.
После аварии руководство штата также провело проверку состояния других учебных заведений в районе происшествия. Власти штата выразили соболезнования родным погибших.