Nigeriyada maktab binosi qulashi oqibatida 22 bola halok bo‘ldi
Joriy yilning 12-iyul kuni Nigeriyada Busa Buji jamoasiga tegishli, Saint akademiyasi qaramog‘idagi ikki qavatli maktab binosi qulashi oqibatida 22 bola halok bo‘ldi. Vayronalar ostida esa bino ichida bo‘lgan jami 154 kishi qolib ketgan.
Halokat Plato shtatida ro‘y bergan. Eski va yaroqsiz holatga kelib qolgan maktab binosi devorlari darz ketib yorilishi oqibatida qulab tushgan. Baxtsiz hodisaning yuz berishiga inshootning juda uzoq muddat xizmat qilgani hamda ta’mirlanmagani sabab bo‘lgan.
Mahalliy sog‘liqni saqlash tashkilotlariga ko‘ra, 30 kishi o‘ta og‘ir jarohat bilan shifoxonaga yotqizilgan. Mamlakat Milliy favqulodda vaziyatlar agentligi halokat joyida qutqaruv ishlari yakunlangani va vayronalar tozalanayotganini bildirgan.
Halokatdan so‘ng, shtat rahbariyati voqea yuz bergan Jos tumanidagi boshqa ta’lim muassasalari holatini ham tekshiruvdan o‘tkazgan. Shtat rasmiylari halok bo‘lganlarning oila a’zolariga hamdardlik bildirgan.

22 children killed in collapse of school building in Nigeria
On July 12 of this year, 22 children were killed in Nigeria as a result of the collapse of a two-story school building belonging to the community of Busa Buji, owned by the Saint Academy. A total of 154 people who were inside the building remained under the ruins.
The accident occurred in the state of Plato. The walls of the old and unusable school building collapsed due to cracks and bursts. The cause of the accident was the fact that the structure served for a very long time and was not repaired.
According to local health organizations, 30 people were hospitalized with severe injuries. The National Emergency Situations Agency of the country stated that rescue work has been completed at the scene of the accident and the ruins are being cleared.
After the accident, the state administration also inspected the condition of other educational institutions in the Jos district where the incident occurred. State officials expressed condolences to the families of the deceased.