“Tarbiya” fani qayta tayyorlashda o‘qigan psixologga beriladimi yoki boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiga?
11:05 / 14.09.2024 19.09k
O‘rta maxsus ma’lumotli boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiman. Hozirda oliygohda sirtqi ta’limda o‘qiyapman. Direktorimiz “Tarbiya” fanini bizga bermay, qayta tayyorlovni yaqinda tamomlab qaytgan psixologga berdi. Shu qonunan to‘g‘rimi?
Ma’lumki, boshlang‘ich sinf o‘qituvchilariga 1-4-sinflarda “Tarbiya” fanini o‘qitishga ruxsat berilgan. Bu haqda Bosh vazirning ko‘rsatmasi ham berilgan.
Shuningdek, “Psixologiya va pedagogika” yo‘nalishini tamomlagan psixologlarga ham maktablarda tarbiya fanini o‘qitishga ruxsat etilgan.
Ammo psixologlarning “Tarbiya” fanidan dars berish mavzusi biroz bahsli masala. Shu sababli, aynan shu masalaga batafsil to‘xtalib o‘tishimiz lozim.
Aslida “Tarbiya” fanini umumta’lim muassasalarida o‘qitilishi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 6-iyundagi 422-son qarori bilan tartibga solinadi.
“Psixologiya va pedagogika” ta’lim yo‘nalishi bitiruvchilari umumiy o‘rta ta’lim maktablarida “Tarbiya” fanini o‘qitish huquqini olishi uchun ular tahsil olgan oliy ta’lim muassasalarining o‘quv rejalariga 2020/2021-o‘quv yilidan boshlab tegishli o‘zgartirishlar kiritilgan bo‘lish sharti qo‘yilgan.
Agar ayrim davlat va nodavlat oliygohlari o‘quv dasturiga o‘zgartirish kiritmagan bo‘lsa, ushbu oliygoh talaba va bitiruvchilari “Tarbiya” fanidan dars berolmaydi. Bunda ular “Tarbiya” fanini o‘qitish huquqini olishi uchun kasbiy qayta tayyorlash kursini tamomlashi kerak bo‘ladi.
E’tibor bering, bu yerda psixologiya emas, aynan “Tarbiya” fanidan qayta tayyorlash kursini tamomlaganlik sharti qo‘yilmoqda.
Ya’ni, yuqoridagi vaziyatda pedagogik mutaxassislikka ega faqat “Psixologiya” fani bo‘yicha qayta tayyorlov kursida o‘qigan bo‘lsa va qayta tayyorlov o‘quv dasturida “Tarbiya” fani mavjud bo‘lmasa, mazkur kursda o‘qigan psixologga “Tarbiya" fanidan dars berib bo‘lmaydi.
Shu sababli, bu vaziyatda ish beruvchilar kasbiy qayta tayyorlash kursi o‘quv dasturida “Tarbiya” fani mavjud ekanligiga alohida e’tibor qaratishlari zarur.
Agar ikki talabgorning ham “Tarbiya” fanini o‘qitish huquqi mavjud bo‘lsa, dars soatlari “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida” nizom bilan belgilab berilgan ustuvor ketma-ketlik asosida taqsimlanadi.
Bunda dars soatlari birinchi navbatda qayta tayyorlash bo‘yicha diplomga ega o‘qituvchilarga beriladi, shundan so‘ng o‘rta maxsus ma’lumotga ega o‘qituvchilarga beriladi.
Bunda maksimal dars soati olish imkoniyatiga ega bo‘lgan o‘qituvchining yozma roziligi bilan unga ajratilishi mumkin bo‘lgan dars soatlari boshqa o‘qituvchilarga berilishi mumkin.

Is the subject of "Upbringing" given to a psychologist who studied in retraining or to an elementary school teacher?
11:05 / 14.09.2024 19.08k
I am an elementary school teacher with a secondary specialized education. Currently, I am studying at the university as a correspondence student. Our director gave up the subject of "Upbringing" to us and gave the retraining to a psychologist who had just finished it. Is this lawful?
It is known that elementary school teachers are allowed to teach the subject "Upbringing" in grades 1-4. The Prime Minister gave instructions on this.
Also, psychologists who have graduated in the field of "Psychology and Pedagogy" are allowed to teach education in schools.
However, the topic of teaching the subject "Education" by psychologists is somewhat controversial. Therefore, we should focus on this issue in detail.
In fact, the teaching of the subject "Education" in general education institutions is regulated by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 422 of June 6, 2020.
In order for graduates of the "Psychology and Pedagogy" field of education to receive the right to teach the subject "Upbringing" in general education schools, the curricula of the higher educational institutions where they studied must be amended from the 2020/2021 academic year.
If some state and non-state universities have not made changes to the curriculum, students and graduates of these universities will not be able to teach the subject "Upbringing." In this case, they will need to complete a professional retraining course to obtain the right to teach the subject "Upbringing."
Please note that this is a condition for completing a retraining course in the subject "Education," not psychology.
That is, in the above situation, if a psychologist with a pedagogical specialty studied only in a retraining course on the subject "Psychology" and the retraining curriculum does not include the subject "Upbringing," then the psychologist who studied in this course cannot be taught the subject "Upbringing."
Therefore, in this situation, employers should pay special attention to the presence of the subject "Education" in the curriculum of the professional retraining course.
If both applicants have the right to teach the subject "Education," the lesson hours are allocated according to the priority sequence established by the Regulation "On the procedure for compiling classes and forming tariff lists in general education institutions."
In this case, class hours are assigned first to teachers with retraining diplomas, after which they are assigned to teachers with secondary specialized education.
In this case, with the written consent of the teacher who has the opportunity to receive the maximum number of class hours, the class hours that can be allocated to him can be assigned to other teachers.