Maktab o'quvchisi ustiga futbol darvozasi tushib ketishi oqibatida vafot etdi
Toshkent shahri Olmazor tumanida yashovchi 17 yoshli maktab o‘quvchisi futbol maydonidagi darvoza to‘sini qulashi oqibatida halok bo‘ldi. Bu haqda Kun.uz’ga Bosh prokuratura matbuot kotibi Hayot Shamsutdinov ma’lum qildi.
Aniqlanishicha, Olmazor tumanidagi 133-maktabning 11-sinf o‘quvchisi M.A. 2024-yil 27-sentyabr kuni soat 21:00-22:00 lar atrofida sinfdoshlari bilan futbol o‘ynagani borgan.
O‘yin tugagandan so‘ng M.A. stadion darvozasi to‘siniga osilgan va muvozanatni ushlay olmay yiqilib tushgan. Shu paytda darvoza yiqilib uni bosib qolgan. Sinfdoshlar M.A.ni darhol darvoza tagidan chiqarib olishgan va tibbiy tez yordam mashinasini chaqirishgan. Tez yordam mashinasi 40 daqiqada yetib kelgan.
Og‘ir jarohatlangan M.A.ni Toshkent pediatriya tibbiyot institutining jonlantirish bo‘limiga olib borishayotganda uning joni uzilgan. Tibbiy xulosaga ko‘ra bemor qorin yopiq jarohati, jigar yorilishi, jigar venasi uzilishi, ichki qon ketishi, travmatik shok oqibatida vafot etgan.
Qayd etilishicha, mazkur holat yuzasidan Olmazor tumani prokuraturasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.
Farg‘ona viloyati Beshariq tumanida 2018 hamda 2020-yilda tug‘ilgan ikki nafar voyaga yetmagan aka-uka suv taqsimlagich omboriga tushib ketishi natijasida vafot etdi.

A schoolboy died as a result of a football goal falling on him
A 17-year-old schoolboy, who lives in the Almazar district of Tashkent, died as a result of collapsing the gate bar on a football field. Hayat Shamsutdinov, the press secretary of the Prosecutor General's Office, informed Kun.uz about this.
It was found that M.A., an 11th-grade student of school No. 133 in Almazar district, went to play football with classmates around 21:00-22:00 on September 27, 2024.
After the game ended, M.A. hung on the beam of the stadium gates and fell, unable to keep his balance. At that moment the gate fell and crushed him.
The classmates immediately pulled M.A. out of the gate and called the ambulance. The ambulance arrived in 40 minutes.
When the seriously injured M.A. was taken to the intensive care unit of the Tashkent Pediatric Medical Institute, he died.
According to the medical conclusion, the patient died from a closed abdominal injury, liver rupture, rupture of a hepatic vein, internal bleeding, and traumatic shock.
It is noted that the Prosecutor's Office of the Almazar district is conducting a pre-investigation check on this situation.