21:41 / 14.11.2024 8.80k
Maktabda o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari bo‘lib ishlayman. 2 oy avval direktorimiz vazirning tegishli buyrug‘i bilan tuman MMTBga vaqtinchalik boshliq etib tayinlangandi.
Hozir direktorning vazifasi menga yuklatilgan. Lekin qo‘shimcha haq to‘lashmayapti. Direktorimiz bir yildan keyin maktabga qaytar ekan. Men ortiqcha yuklama bilan ishlayversam, buning uchun qo‘shimcha haq to‘lashmaydimi?
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 275-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi nizomning 18-bandiga ko‘ra, alohida hollarda xalq ta’limi muassasalarida xodimning roziligi bilan kasblar (lavozimlar)ni birga qo‘shib olib borishga, shuningdek o‘zining asosiy ishi bilan birgalikda ishda vaqtincha bo‘lmagan xodimlarning vazifalarini bajarishga yo‘l qo‘yiladi.
Vazirlar Mahkamasining 297-sonli qarori bilan tasdiqlangan “O‘rindoshlik asosida hamda bir necha kasbda va lavozimda ishlash tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 25-bandi mazmuniga ko‘ra, agar xodim bir nechta vazifani bajarayotgan yoki xizmat ko‘rsatish doirasini kengaytirgan bo‘lsa, unga bu qo‘shimcha ishlar uchun asosiy maoshining 50 foizidan oshmaydigan miqdorda qo‘shimcha haq to‘lanishi lozim.
Ammo mazkur nizomning 26-bandida byudjet tashkilotlarida bir necha kasbda va lavozimda ishlayotganlik uchun qo‘shimcha haq shunday kasb va lavozimdagi ish asosiy ish bo‘yicha mehnat majburiyatlariga kiritilgan hollarda belgilanmasligi nazarda tutilgan. (Bu qoidalar Mehnat kodeksida ham mavjud)
Endi ushbu vaziyatda direktor vazifasini birga qo‘shib olib borayotgan o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarining mehnat majburiyatlarida direktor yo‘qligida uning vazifalarini bajarish majburiyati yuklanganmi yoki yo‘q, mana shuni bilib olishimiz kerak bo‘ladi.
Ma’lumki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 16-oktyabrdagi 334-sonli buyrug‘iga 43-ilovasi bilan umumiy o‘rta ta’lim maktabi (maktab-internat) xodimlarining lavozim yo‘riqnomasi tasdiqlangan.
Unga ko‘ra o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari direktor mehnat ta’tili, kasallik varaqasiga chiqqan hamda malaka oshirishga ketgan vaqtlarda uning lavozim majburiyatlarini bajarish vazifasi yuklatilgan. Ya’ni, agar maktab direktori mehnat ta’tili, kasallik varaqasiga chiqqan yoki malaka oshirishga ketgan bo‘lsa va uning vazifasini o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari bajarayotgan bo‘lsa, unga qo‘shimcha ish haqi to‘lab berilmaydi.
Direktor boshqa vazifani bajarishga jalb qilingan bo‘lsa-chi?
Aytaylik, yuqoridagi holat kabi maktab direktori hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i lavozimiga tanlov o‘tgunga qadar, ammo bir yildan ko‘p bo‘lmagan muddatga tayinlangan deylik.
Bu vaziyatda maktab direktori mehnat ta’tili, kasallik varaqasiga chiqqan yoki malaka oshirishga ketmagan, ya’ni u bir yildan ko‘p bo‘lmagan muddatga boshqa ishga jalb qilingan.
Bu vaziyatda direktorning vazifasini o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari bajarayotgan bo‘lsa, bu vaziyatda unga qo‘shimcha ish haqi to‘lab berilishi lozim deb hisoblaymiz.
Chunki, o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarining lavozim majburiyatida faqatgina maktab direktori mehnat ta’tili, kasallik varaqasiga chiqqan yoki malaka oshirishga ketgan taqdirdagina uning vazifasini bajarish majburiyati yuklatilgan.
Bundan boshqa vaziyatlarda direktor vazifasini bajarayotgan o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosariga qo‘shimcha ish haqi to‘lab berilishi shart.
Ekspert xulosasi
Bu masala yuzasidan xalqtaliminfo.uz eksperti, mehnat huquqi bo‘yicha mutaxassis Muhammadamin Karimjonovning ham xulosalari olindi. Ekspert esa ushbu ma’lumotlarni asosli deb topdi va o‘zining xulosalarini ham bizga taqdim etdi.
Ekspertning umumiy xulosasi quyidagicha:
Mehnat kodeksining 116-moddasiga binoan, vaqtinchalik ishda bo‘lmagan xodimning vazifalarini asosiy ishidan ozod qilinmagan holda uning doimiy o‘rinbosariga yuklash, agar bu o‘rinbosarning mehnat qonunchiligi, mehnat shartnomasi yoki lavozim yo‘riqnomasiga ko‘ra vaqtinchalik ishda bo‘lmagan xodim vazifalarini bajarish majburiyatlari mavjud bo‘lsa, ish beruvchining buyrug‘i bilan rasmiylashtiriladi hamda vaqtinchalik vazifalarni bajarishga tayinlangan xodimdan qo‘shimcha rozilik olishni talab qilmaydi va qo‘shimcha haq to‘lanmaydi.
E’tibor bering, 116-moddada vaqtinchalik” muddat haqida gap ketmoqda. Ya’ni, vaqtincha deyilganda, ma’lum bir qisqa vaqt tushuniladi. Misol uchun, kasallik davri, xizmat safari yoki malaka oshirish davrini vaqtinchalik davr deb atashimiz mumkin.
Mehnat kodeksining 259-moddasiga ko‘ra, vaqtincha ishda bo‘lmagan xodimning vazifalari asosiy ishidan ozod qilinmagan holda uning doimiy o‘rinbosariga yuklatilganda qo‘shimcha haq to‘lanmaydi.
Ammo bu qoida barcha hollarda ham qo‘llanilmasligi mumkin. Chunki, agar xodim uzoq muddat davomida ishda bo‘lmagan vaqtlarda uning vazifasini bajargan xodimga qo‘shimcha haq to‘lanishi lozim.
Ya’ni, ishdan vaqtinchalik chetlashish bunday chetlashishning qisqa muddatli ekanligini nazarda tutadi. Masalan, direktor ta’tilda, kasallik varaqasida yoki xizmat safarida bo‘lsa. Agar lavozim bo‘sh bo‘lsa, bu xodimning vaqtinchalik ishda yo‘qligi hisoblanmaydi.
Yuqoridagilardan xulosa qilish mumkinki, xodim bo‘sh turgan direktorlik lavozimi majburiyatlarini uzoq muddatli davr mobaynida bajargan taqdirda unga qo‘shimcha haq to‘lanishi lozim.

Does the employee performing the duties of the director in the absence of the director receive an additional salary?
I work at the school as the deputy director for academic affairs. Two months ago, our director was appointed as the temporary head of the district MMTB by the relevant order of the minister.
The director's job is now entrusted to me. But they don't pay extra. Our director will return to school in a year. If I work with overload, won't they pay me extra?
According to paragraph 18 of the Regulation "On remuneration of employees of public education," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 275, in exceptional cases, in public education institutions, with the consent of the employee, it is allowed to combine professions (positions), as well as to perform the duties of employees who are temporarily absent from work together with their main job.
According to the content of paragraph 25 of the Regulation "On the procedure for working as a substitute and in several professions and positions," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 297, if an employee performs several duties or expands the scope of service, he must be paid an additional fee for these additional work in an amount not exceeding 50 percent of his main salary.
However, paragraph 26 of this regulation provides that additional remuneration for working in several professions and positions in budgetary organizations is not established in cases where work in such professions and positions is included in labor obligations for the main job. (These rules also exist in the Labor Code)
Now, in this situation, we need to find out whether the duties of the deputy director for educational work, who is simultaneously carrying out the duties of the director, are imposed on him in the absence of his duties.
According to it, the deputy director for educational affairs is tasked with fulfilling his official duties during the time when the director is on leave, sick leave and advanced training. That is, if the school director is on leave, sick leave or advanced training and his duties are performed by the deputy director for academic affairs, he will not be paid an additional salary.
What if the director was involved in a different job?
Let's say, as in the above case, the school principal was appointed to the position of head of the regional preschool and school education department before the competition, but not more than one year.
In this case, the school principal was on leave, sick leave, or did not go to professional development, that is, he was involved in another job for a period of no more than one year.
In this situation, we believe that if the director's duties are performed by the deputy director for academic affairs, then he should be paid an additional salary.
Because the duties of the deputy director for educational affairs are only imposed on the performance of his duties if the school director is on leave, sick leave or advanced training.
In other cases, the deputy director for academic affairs, who performs the duties of the director, must be paid an additional salary.
The expert of xalqtaliminfo.uz, specialist in labor law Muhammadamin Karimjonov was also informed about this issue. The expert, on the other hand, found these data valid and presented his conclusions to us.
The expert opinion is as follows:
According to Article 116 of the Labor Code, assigning the duties of an employee who is temporarily absent from work to his/her permanent replacement without dismissal from his/her main job, if this replacement has obligations to perform the duties of an employee who is temporarily absent from work according to labor legislation, labor contract or job instructions, is formalized by the employer's order and does not require additional consent from the employee appointed to perform temporary duties and no additional payment is made.
Note that Article 116 refers to a "temporary" period. That is, when we say temporary, we mean a certain short period of time. For example, a sick period, a business trip, or a period of professional development can be called a temporary period.
According to Article 259 of the Labor Code, when the duties of a temporarily absent employee are assigned to his/her permanent deputy without dismissal from his/her main job, no additional payment is made.
However, this rule may not apply in all cases. Because if the employee is absent for a long period of time, the employee who performed his duties must be paid an additional fee.
That is, a temporary dismissal from work implies that such a dismissal is short-term. For example, if the director is on leave, on sick leave, or on a business trip. If the position is vacant, this is not considered a temporary absence of the employee.
Based on the above, it can be concluded that if the employee fulfills the duties of the vacant directorate position over a long period of time, he should be paid an additional fee.