Har yetti o‘quvchidan kamida bittasi maktabda o‘zini xavfsiz his qilmayapti
Bir o‘quvchining ikkinchisiga tan jarohati yetkazishi, haqoratli so‘zlar ishlatishi va boshqa bezoriliklar bo‘lgani sabab yetti o‘quvchidan kamida bittasi maktabda o‘zini xavfsiz his qilmaydi.
Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti bulling turlari orasida tovlamachilik o‘quvchilarning akademik natijalariga ta’sir qilishini ma’lum qildi. Bu o‘quvchilarning matematika, o‘qish va tabiiy fanlardan oladigan baholar pasayishiga sabab bo‘lishi aytilmoqda.
Ma’lumki, 2022-yilda O‘zbekiston maktablari 15 yoshli xalqaro o‘quvchilarning bilimini baholash bo‘yicha dastur – PISA imtihonlarida ilk marta ishtirok etib, 81 ta mamlakat orasida matematika bo‘yicha 72-o‘rinni, tabiiy fanlar va o‘qish savodxonligi yo‘nalishlarida esa 80-o‘rinni egallagandi. Unda 202 ta maktabdan 7 293 nafar o‘quvchi ishtirok etgan.
Xalqaro o‘quvchilarni baholash dasturi — PISA ta’lim natijalarini har tomonlama ko‘rib chiqishni ta’minlaydi va mavjud omillarni obyektiv baholash imkonini berdi.
Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti tomonidan PISA 2022 so‘rovnomasi natijalaridan foydalangan holda o‘tkazilgan mazkur tadqiqot O‘zbekistonda o‘quvchilarning ta’lim olishiga to‘sqinlik qiladigan asosiy omillar, xususan, maktablardagi muhit - bulling, xavfsizlik va tartib-intizomni tahlil qilishga qaratildi.
Maktab boshqaruv xodimlari orasida o‘tkazilgan so‘rovnomaga ko‘ra, sababsiz dars qoldirish (26 foiz), spirtli ichimliklar yoki taqiqlangan dori vositalarini iste’mol qolish (26 foiz) hamda o‘qituvchilarning darsga yaxshi tayyorgarlik ko‘rmasligi (25 foiz) maktabda o‘quvchilarning ta’lim olishiga jiddiy salbiy ta’sir qiladi.
Shuningdek, maktab muhitiga aloqador boshqa omillar, masalan, o‘quvchilarning boshqa o‘quvchilarni qo‘rqitishi yoki zo‘ravonlik qilishi (20 foiz) hamda o‘qituvchilarning o‘quvchilarga nisbatan juda qattiqqo‘l bo‘lishi (8 foiz) ham ta’lim jarayoniga salbiy ta’sir o‘tkazishi mumkinligi aniqlangan.
Maktabda o‘zini xavfsiz his qilish
Maktabdagi muammolardan yana urishqoqlik (31 foiz), bir o‘quvchining ikkinchi o‘quvchiga tan jarohati yetkazishi (21 foiz), haqoratli so‘zlar ishlatishi (21 foiz) va bezorilikka aloqador boshqa illatlar ham borligi aniqlangan. O‘quvchilar ko‘proq o‘zlarini maktab hududida xavfsiz his etmasligini aytib o‘tgan.
Masalan:
• yo‘lak, oshxona, hojatxonada – 20 foiz (IHTTda o‘rtachasi – 10,1 foiz, PISA o‘rtachasi – 12,5 foiz, Qozog‘iston – 14,2 foiz);
• maktabdan uyga qaytish yo‘lida – 15 foiz (IHTTda o‘rtachasi – 8,5 foiz, PISA o‘rtachasi – 10,2 foiz, Qozog‘iston – 13,5 foiz);
• maktabga borish yo‘lida – 14 foiz (IHTT o‘rtachasi – 8,2 foiz, PISA o‘rtachasi –10,1 foiz, Qozog‘iston – 15,6 foiz);
• maktab sinf xonasida – 14 foiz (IHTT o‘rtachasi – 6,9 foiz, PISA o‘rtachasi – 8,1 foiz, Qozog‘iston – 12,3 foiz).
Mazkur raqamlar Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT), PISA hamda Qozog‘istonning ko‘rsatkichlaridan ancha yuqori. Ta’kidlanishicha, har yetti o‘quvchidan kamida bittasi maktabda o‘zini xavfsiz his qilmaydi va zo‘ravonlik yoki bezorilik guvohi bo‘ladi.
Bulling yoki zo‘ravonlik ko‘rsatkichlari – so‘rovnoma
So‘rovnoma o‘quvchilar o‘rtasida qo‘rqitishlar (19 foiz), maktab hududidagi to‘polonda jarohatlanishlar (16 foiz), maktab buyumlariga zarar yetkazish (14 foiz), maktabda bezorilar to‘dasining mavjudligi (9 foiz), o‘quvchining sovuq qurol bilan qurollanganligi (6 foiz) kabi zo‘ravonlik va bezorilik holatlari kuzatilganini ko‘rsatgan.
Bolalar shuningdek, o‘quvchilarning yomon gaplarni tarqatishi (21 foiz), boshqa o‘quvchilar bilan maktab hududida urishishi (17 foiz) va boshqa bolalar tomonidan ma’lum bir turdagi diskriminatsiyaga uchrashi (16 foiz) kabi holatlarga yilida kamida bir marotaba duch kelgan.
Tahlilda bir oyda bir necha marotaba bullingga duch keladigan o‘quvchilar:
1. Jinslar kesimida o‘g‘il bolalar qiz bolalarga nisbatan bullingga 3,7 foiz ko‘proq uchrashi aniqlangan.
• O‘g‘il bolalar – 19,1 foiz;
• Qizlar – 15,4 foiz.
2. Muhojir oila farzandlari esa muhojir bo‘lmagan oila farzandlariga qaraganda bullingga 13,6 foiz ko‘proq uchrashi ma’lum bo‘lgan.
• Muhojir oila farzandi – 30,6 foiz;
• Muhojir bo‘lmagan oila farzandi – 17,1 foiz.
3. Maktabning joylashuvi bo‘yicha shahardagi o‘quvchilar, qishloqdagi o‘quvchilarga nisbatan bullingga 3,8 foiz ko‘proq uchrashi aniqlangan.
• Shahar hududidagilar – 19,4 foiz;
• Qishloq hududidagilar – 15,6 foiz.
Tovlamachilik o‘quvchilarning akademik natijalariga jiddiy ta’sir ko‘rsatadi – MHTI
Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti PISA so‘rovnomalaridan kelib chiqib, ba’zi o‘rganishlarini ma’lum qildi. Institutning repest modeli yordamida qilingan tadqiqot natijasiga ko‘ra, maktabda o‘quvchilar orasida yuzaga keladigan bulling holatlari ularning akademik baholariga jiddiy ta’sir o‘tkazadi. Institut buni turli keyslar kesimida ko‘rsatkichlari bilan bo‘lishgan.
Tadqiqot O‘zbekistonda maktab muhitidagi omillar, xususan, bulling va xavfsizlik o‘quvchilarning ta’lim olishdagi natijalariga salbiy ta’sir qilishini ko‘rsatgan. Institutga ko‘ra, xavfsizlik darajasining pastligi va bulling o‘quvchilarning matematika, o‘qish va tabiiy fanlardan natijalarini yomonlashtiradi. Ayniqsa, tovlamachilik va jismoniy tajovuz eng katta salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Shundan kelib chiqib, natijalar ta’lim sifatini oshirish uchun maktablarda xavfsiz muhitni yaratish zarurligini ko‘rsatgan.
O‘zbekistonda bullingni kamaytirish uchun quyidagilar taklif qilingan:
1-taklif: Finlandiya tajribasidan kelib chiqib, O‘zbekistondagi maktablarda bullingga qarshi KiVa dasturini amalga oshirish.
KiVa dasturi Finlandiyada Turku universiteti tomonidan bullingga qarshi ishlab chiqilgan va ilmiy asoslangan tashabbus bo‘lib, Finlandiya Ta’lim va madaniyat vazirligi tomonidan moliyalashtiriladi. Uning samaradorligi keng ko‘lamdagi tadqiqotlar va tasodifiy nazorat qilinadigan sinovlar orqali ilmiy jihatdan tasdiqlangan.
2-taklif: Italiyaning “No Trap!” nomli bulling va kiberbullingga qarshi dasturini O‘zbekiston uchun joriy etish.
No Trap! (Noncadiamointrappola!) dasturi Italiyada o‘rta va yuqori maktab o‘quvchilari o‘rtasida bulling va kiberbullingning oldini olish va unga qarshi kurashishga qaratilgan tashabbusdir. 2008-yilda ishlab chiqilgan ushbu dastur tengdoshlar tomonidan boshqariladigan yondashuvni qo‘llab, maktabda ijobiy muhit yaratishni maqsad qilib qo‘ygan.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 14-noyabrida O‘zbekiston Respublikasining
Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risidagi Qonuni imzolandi. Qonunning 3-moddasida quyidagilar e’tirof etilgan:
“Jismoniy zo‘ravonlik, jinsiy zo‘ravonlik, ruhiy zo‘ravonlik, g‘amxo‘rlik ko‘rsatmaslik, ekspluatatsiya qilish va ta’qib etish (bulling) bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning shaklidir. Bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning barcha shakllari taqiqlanadi hamda qonun bilan ta’qib qilinadi.”

At least one in seven students doesn't feel safe at school
At least one out of seven students does not feel safe at school due to the fact that one student inflicts bodily harm to another, uses abusive language, and other forms of bullying.
According to the Institute for Macroeconomic and Territorial Studies, among the types of bullying, extortion has the greatest impact on students' academic performance. It is said that this will lead to a decrease in students' grades in mathematics, reading and natural sciences.
It is known that in 2022, schools in Uzbekistan participated in the PISA program for assessing the knowledge of 15-year-old students for the first time, ranking 72nd among 81 countries in mathematics and 80th in natural sciences and reading literacy. 7,293 students from 202 schools participated in it.
The international student assessment program PISA provides a comprehensive review of educational outcomes and allows for an objective assessment of existing factors.
This study, conducted by the Institute for Macroeconomic and Regional Studies using the results of the PISA 2022 questionnaire, was aimed at analyzing the main factors hindering students' access to education in Uzbekistan, particularly the school environment - bullying, security, and discipline.
According to a survey of school administrators, unscheduled school dropouts (26 per cent), alcohol or prohibited drug use (26 per cent), and poor teacher preparation (25 per cent) have a serious negative impact on students' learning at school.
It was also found that other factors related to the school environment, such as students' intimidation or violence against other students (20%) and teachers' being too harsh on students (8%), can also have a negative impact on the learning process.
Feeling safe at school
Among the problems in school, there are also conflict (31%), infliction of bodily harm by one student to another (21%), use of insulting words (21%), and other vices related to hooliganism.
More students said that they do not feel safe in the school area. For example:
Corridor, kitchen, toilets - 20% (average in OECD - 10.1%, average in PISA - 12.5%, Kazakhstan - 14.2%);
On the way home from school - 15 percent (average at OECD - 8.5 percent, average at PISA - 10.2 percent, Kazakhstan - 13.5 percent);
On the way to school - 14 percent (OECD average - 8.2 percent, PISA average - 10.1 percent, Kazakhstan - 15.6 percent);
In the school classroom - 14% (OECD average - 6.9%, PISA average - 8.1%, Kazakhstan - 12.3%).
These figures are significantly higher than those of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), PISA, and Kazakhstan. It is noted that at least one in seven students does not feel safe at school and is a witness to violence or bullying.
Bullying or Bullying Indicators - Survey
The survey revealed cases of violence and bullying among students, such as intimidation (19 percent), injuries in school disturbances (16 percent), damage to school supplies (14 percent), the presence of hooligan gangs in the school (9 percent), and the presence of a student armed with a cold weapon (6 percent).
Children also encountered at least once a year cases of schoolchildren spreading bad language (21 per cent), fighting with other students in the school area (17 per cent), and experiencing certain types of discrimination by other children (16 per cent).
In the analysis, students facing bullying multiple times a month:
It has been established that boys are 3.7% more likely to be bullied than girls by gender.
Boys - 19.1%;
Girls - 15.4 percent.
Children from migrant families are 13.6% more likely to be bullied than children from non-immigrant families.
Children from migrant families - 30.6%;
Children from non-immigrant families - 17.1 percent.
It has been established that schoolchildren in urban areas are 3.8% more likely to be bullied than schoolchildren in rural areas.
Urban residents - 19.4%;
In rural areas - 15.6%.
Extortion has a significant impact on students' academic performance
The Institute for Macroeconomic and Territorial Studies announced some studies based on the PISA questionnaires. According to the research conducted using the institute's repest model, bullying situations among students at school have a significant impact on their academic grades. The institute shared this with its indicators across different cases.
The study showed that factors in the school environment in Uzbekistan, particularly bullying and safety, negatively impact students' learning outcomes. According to the institute, low safety levels and bullying worsen students' performance in math, reading, and science. Extortion and physical abuse have the greatest negative impact.
Based on this, the results showed the need to create a safe environment in schools to improve the quality of education.
To reduce bullying in Uzbekistan, the following has been proposed:
1. Implementation of the KiVa anti-bullying program in schools in Uzbekistan based on the experience of Finland.
The KiVa program is a scientifically sound anti-bullying initiative developed by the University of Turku in Finland and funded by the Ministry of Education and Culture of Finland. Its effectiveness has been scientifically proven through large-scale research and randomized controlled trials.
2. Implementation of the Italian anti-bullying and cyberbullying program "No Trap!" for Uzbekistan.
No Trap! The (Noncadiamointrappola!) program is an initiative aimed at preventing and combating bullying and cyberbullying among secondary and high school students in Italy. Developed in 2008, this program aims to create a positive atmosphere in the school, using a peer-managed approach.
It should be recalled that on November 14 this year, the Law of the Republic of Uzbekistan "On the Protection of Children from All Forms of Violence" was signed. Article 3 of the law recognizes the following: "Physical violence, sexual violence, psychological violence, neglect, exploitation and bullying are forms of violence against children. All forms of violence against children are prohibited and prosecuted by law."