Har yetti o‘quvchidan kamida bittasi maktabda o‘zini xavfsiz his qilmayapti
Bir o‘quvchining ikkinchisiga tan jarohati yetkazishi, haqoratli so‘zlar ishlatishi va boshqa bezoriliklar bo‘lgani sabab yetti o‘quvchidan kamida bittasi maktabda o‘zini xavfsiz his qilmaydi.
Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti bulling turlari orasida tovlamachilik o‘quvchilarning akademik natijalariga ta’sir qilishini ma’lum qildi. Bu o‘quvchilarning matematika, o‘qish va tabiiy fanlardan oladigan baholar pasayishiga sabab bo‘lishi aytilmoqda.
Ma’lumki, 2022-yilda O‘zbekiston maktablari 15 yoshli xalqaro o‘quvchilarning bilimini baholash bo‘yicha dastur – PISA imtihonlarida ilk marta ishtirok etib, 81 ta mamlakat orasida matematika bo‘yicha 72-o‘rinni, tabiiy fanlar va o‘qish savodxonligi yo‘nalishlarida esa 80-o‘rinni egallagandi. Unda 202 ta maktabdan 7 293 nafar o‘quvchi ishtirok etgan.
Xalqaro o‘quvchilarni baholash dasturi — PISA ta’lim natijalarini har tomonlama ko‘rib chiqishni ta’minlaydi va mavjud omillarni obyektiv baholash imkonini berdi.
Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti tomonidan PISA 2022 so‘rovnomasi natijalaridan foydalangan holda o‘tkazilgan mazkur tadqiqot O‘zbekistonda o‘quvchilarning ta’lim olishiga to‘sqinlik qiladigan asosiy omillar, xususan, maktablardagi muhit - bulling, xavfsizlik va tartib-intizomni tahlil qilishga qaratildi.
Maktab boshqaruv xodimlari orasida o‘tkazilgan so‘rovnomaga ko‘ra, sababsiz dars qoldirish (26 foiz), spirtli ichimliklar yoki taqiqlangan dori vositalarini iste’mol qolish (26 foiz) hamda o‘qituvchilarning darsga yaxshi tayyorgarlik ko‘rmasligi (25 foiz) maktabda o‘quvchilarning ta’lim olishiga jiddiy salbiy ta’sir qiladi.
Shuningdek, maktab muhitiga aloqador boshqa omillar, masalan, o‘quvchilarning boshqa o‘quvchilarni qo‘rqitishi yoki zo‘ravonlik qilishi (20 foiz) hamda o‘qituvchilarning o‘quvchilarga nisbatan juda qattiqqo‘l bo‘lishi (8 foiz) ham ta’lim jarayoniga salbiy ta’sir o‘tkazishi mumkinligi aniqlangan.
Maktabda o‘zini xavfsiz his qilish
Maktabdagi muammolardan yana urishqoqlik (31 foiz), bir o‘quvchining ikkinchi o‘quvchiga tan jarohati yetkazishi (21 foiz), haqoratli so‘zlar ishlatishi (21 foiz) va bezorilikka aloqador boshqa illatlar ham borligi aniqlangan. O‘quvchilar ko‘proq o‘zlarini maktab hududida xavfsiz his etmasligini aytib o‘tgan.
Masalan:
• yo‘lak, oshxona, hojatxonada – 20 foiz (IHTTda o‘rtachasi – 10,1 foiz, PISA o‘rtachasi – 12,5 foiz, Qozog‘iston – 14,2 foiz);
• maktabdan uyga qaytish yo‘lida – 15 foiz (IHTTda o‘rtachasi – 8,5 foiz, PISA o‘rtachasi – 10,2 foiz, Qozog‘iston – 13,5 foiz);
• maktabga borish yo‘lida – 14 foiz (IHTT o‘rtachasi – 8,2 foiz, PISA o‘rtachasi –10,1 foiz, Qozog‘iston – 15,6 foiz);
• maktab sinf xonasida – 14 foiz (IHTT o‘rtachasi – 6,9 foiz, PISA o‘rtachasi – 8,1 foiz, Qozog‘iston – 12,3 foiz).
Mazkur raqamlar Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT), PISA hamda Qozog‘istonning ko‘rsatkichlaridan ancha yuqori. Ta’kidlanishicha, har yetti o‘quvchidan kamida bittasi maktabda o‘zini xavfsiz his qilmaydi va zo‘ravonlik yoki bezorilik guvohi bo‘ladi.
Bulling yoki zo‘ravonlik ko‘rsatkichlari – so‘rovnoma
So‘rovnoma o‘quvchilar o‘rtasida qo‘rqitishlar (19 foiz), maktab hududidagi to‘polonda jarohatlanishlar (16 foiz), maktab buyumlariga zarar yetkazish (14 foiz), maktabda bezorilar to‘dasining mavjudligi (9 foiz), o‘quvchining sovuq qurol bilan qurollanganligi (6 foiz) kabi zo‘ravonlik va bezorilik holatlari kuzatilganini ko‘rsatgan.
Bolalar shuningdek, o‘quvchilarning yomon gaplarni tarqatishi (21 foiz), boshqa o‘quvchilar bilan maktab hududida urishishi (17 foiz) va boshqa bolalar tomonidan ma’lum bir turdagi diskriminatsiyaga uchrashi (16 foiz) kabi holatlarga yilida kamida bir marotaba duch kelgan.
Tahlilda bir oyda bir necha marotaba bullingga duch keladigan o‘quvchilar:
1. Jinslar kesimida o‘g‘il bolalar qiz bolalarga nisbatan bullingga 3,7 foiz ko‘proq uchrashi aniqlangan.
• O‘g‘il bolalar – 19,1 foiz;
• Qizlar – 15,4 foiz.
2. Muhojir oila farzandlari esa muhojir bo‘lmagan oila farzandlariga qaraganda bullingga 13,6 foiz ko‘proq uchrashi ma’lum bo‘lgan.
• Muhojir oila farzandi – 30,6 foiz;
• Muhojir bo‘lmagan oila farzandi – 17,1 foiz.
3. Maktabning joylashuvi bo‘yicha shahardagi o‘quvchilar, qishloqdagi o‘quvchilarga nisbatan bullingga 3,8 foiz ko‘proq uchrashi aniqlangan.
• Shahar hududidagilar – 19,4 foiz;
• Qishloq hududidagilar – 15,6 foiz.
Tovlamachilik o‘quvchilarning akademik natijalariga jiddiy ta’sir ko‘rsatadi – MHTI
Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti PISA so‘rovnomalaridan kelib chiqib, ba’zi o‘rganishlarini ma’lum qildi. Institutning repest modeli yordamida qilingan tadqiqot natijasiga ko‘ra, maktabda o‘quvchilar orasida yuzaga keladigan bulling holatlari ularning akademik baholariga jiddiy ta’sir o‘tkazadi. Institut buni turli keyslar kesimida ko‘rsatkichlari bilan bo‘lishgan.
Tadqiqot O‘zbekistonda maktab muhitidagi omillar, xususan, bulling va xavfsizlik o‘quvchilarning ta’lim olishdagi natijalariga salbiy ta’sir qilishini ko‘rsatgan. Institutga ko‘ra, xavfsizlik darajasining pastligi va bulling o‘quvchilarning matematika, o‘qish va tabiiy fanlardan natijalarini yomonlashtiradi. Ayniqsa, tovlamachilik va jismoniy tajovuz eng katta salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Shundan kelib chiqib, natijalar ta’lim sifatini oshirish uchun maktablarda xavfsiz muhitni yaratish zarurligini ko‘rsatgan.
O‘zbekistonda bullingni kamaytirish uchun quyidagilar taklif qilingan:
1-taklif: Finlandiya tajribasidan kelib chiqib, O‘zbekistondagi maktablarda bullingga qarshi KiVa dasturini amalga oshirish.
KiVa dasturi Finlandiyada Turku universiteti tomonidan bullingga qarshi ishlab chiqilgan va ilmiy asoslangan tashabbus bo‘lib, Finlandiya Ta’lim va madaniyat vazirligi tomonidan moliyalashtiriladi. Uning samaradorligi keng ko‘lamdagi tadqiqotlar va tasodifiy nazorat qilinadigan sinovlar orqali ilmiy jihatdan tasdiqlangan.
2-taklif: Italiyaning “No Trap!” nomli bulling va kiberbullingga qarshi dasturini O‘zbekiston uchun joriy etish.
No Trap! (Noncadiamointrappola!) dasturi Italiyada o‘rta va yuqori maktab o‘quvchilari o‘rtasida bulling va kiberbullingning oldini olish va unga qarshi kurashishga qaratilgan tashabbusdir. 2008-yilda ishlab chiqilgan ushbu dastur tengdoshlar tomonidan boshqariladigan yondashuvni qo‘llab, maktabda ijobiy muhit yaratishni maqsad qilib qo‘ygan.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 14-noyabrida O‘zbekiston Respublikasining
Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risidagi Qonuni imzolandi. Qonunning 3-moddasida quyidagilar e’tirof etilgan:
“Jismoniy zo‘ravonlik, jinsiy zo‘ravonlik, ruhiy zo‘ravonlik, g‘amxo‘rlik ko‘rsatmaslik, ekspluatatsiya qilish va ta’qib etish (bulling) bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning shaklidir. Bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning barcha shakllari taqiqlanadi hamda qonun bilan ta’qib qilinadi.”

По крайней мере один из семи учеников не чувствует себя в безопасности в школе
По меньшей мере один из семи учеников не чувствует себя в безопасности в школе из-за того, что один ученик причиняет телесные повреждения другому, использует оскорбительные слова и другие хулиганства.
По данным Института макроэкономических и региональных исследований, среди видов буллинга вымогательство оказывает наибольшее влияние на академические результаты учащихся. Это приведет к снижению оценок учащихся по математике, чтению и естественным наукам.
Известно, что в 2022 году школы Узбекистана впервые приняли участие в экзаменах PISA - международной программы оценки знаний 15-летних учащихся, заняв 72-е место по математике среди 81 страны и 80-е место по естественным наукам и грамотности чтения. В нем приняли участие 7 293 ученика из 202 школ.
Международная программа оценки учащихся - PISA обеспечивает всесторонний обзор образовательных результатов и позволяет объективно оценить существующие факторы.
Данное исследование, проведенное Институтом макроэкономических и региональных исследований с использованием результатов опроса PISA 2022, было направлено на анализ основных факторов, препятствующих обучению учащихся в Узбекистане, в частности, среды в школах - буллинга, безопасности и дисциплины.
Согласно опросу, проведенному среди управленческого персонала школы, серьезное негативное влияние на обучение учащихся в школе оказывают пропуск уроков без уважительной причины (26 процентов), употребление спиртных напитков или запрещенных лекарственных средств (26 процентов) и плохая подготовка учителей к урокам (25 процентов).
Также было выявлено, что другие факторы, связанные со школьной средой, такие как запугивание или насилие учащихся над другими учащимися (20 процентов) и чрезмерная строгость учителей по отношению к учащимся (8 процентов), также могут негативно повлиять на образовательный процесс.
Чувствовать себя в безопасности в школе
Из проблем в школе также выявлены конфликтность (31%), причинение телесных повреждений одним учеником другому (21%), использование оскорбительных слов (21%) и другие пороки, связанные с хулиганством.
Учащиеся больше не чувствуют себя в безопасности в школьной зоне. Например:
Коридор, кухня, туалет - 20 процентов (среднее в ОЭСР - 10,1 процента, среднее по PISA - 12,5 процента, Казахстан - 14,2 процента);
По пути домой из школы - 15 процентов (среднее в ОЭСР - 8,5 процента, среднее в PISA - 10,2 процента, Казахстан - 13,5 процента);
На пути в школу - 14% (среднее ОЭСР - 8,2%, среднее PISA - 10,1%, Казахстан - 15,6%);
В школьном классе - 14% (среднее ОЭСР - 6,9%, среднее PISA - 8,1%, Казахстан - 12,3%).
Эти цифры намного превышают показатели Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), PISA и Казахстана. Отмечается, что по меньшей мере один из семи учеников не чувствует себя в безопасности в школе и стал свидетелем насилия или хулиганства.
Показатели буллинга или насилия - опросник
Опрос показал, что среди учащихся наблюдались случаи насилия и хулиганства, такие как запугивание (19%), травмы в результате беспорядков на территории школы (16%), повреждение школьных принадлежностей (14%), наличие банды хулиганов в школе (9%), вооружение школьника холодным оружием (6%).
Дети также не менее одного раза в год сталкивались с такими случаями, как распространение школьниками дурных слов (21 процент), ссоры с другими учащимися на школьной территории (17 процентов) и дискриминация определенного вида со стороны других детей (16 процентов).
В анализе учащиеся, которые подвергаются буллингу несколько раз в месяц:
1. В разрезе полов установлено, что мальчики на 3,7 процента чаще подвергаются буллингу, чем девочки.
Мальчики - 19,1%;
Девочки - 15,4 процента.
2. Дети из иммигрантских семей на 13,6% чаще подвергаются буллингу, чем дети из неиммигрантских семей.
Дети из семей мигрантов - 30,6%;
Дети из семей, не являющихся эмигрантами - 17,1 процента.
3. Установлено, что школьники в городах на 3,8 процента чаще подвергаются буллингу по сравнению с школьниками в сельской местности.
На городской территории - 19,4%;
В сельской местности - 15,6 процента.
Вымогательство оказывает серьезное влияние на академические результаты учащихся - ИСМИ
Институт макроэкономических и региональных исследований сообщил о некоторых своих исследованиях, основанных на опросах PISA. Согласно результатам исследования, проведенного с использованием репест-модели института, случаи буллинга, возникающие среди учащихся в школе, оказывают серьезное влияние на их академические оценки. Институт поделился своими показателями в разрезе различных кейсов.
Исследование показало, что факторы школьной среды в Узбекистане, в частности, буллинг и безопасность, негативно влияют на результаты обучения учащихся. По данным института, низкий уровень безопасности и буллинг ухудшают результаты учащихся в математике, чтении и естественных науках. Особенно большое негативное влияние оказывают вымогательство и физическая агрессия.
Исходя из этого, результаты показали необходимость создания безопасной среды в школах для повышения качества образования.
Для сокращения буллинга в Узбекистане предлагается:
1. Реализация программы KiVa против буллинга в школах Узбекистана на основе опыта Финляндии.
Программа KiVa - это научно обоснованная антибуллинговая инициатива, разработанная Университетом Турку в Финляндии и финансируемая Министерством образования и культуры Финляндии. Его эффективность научно подтверждена масштабными исследованиями и случайными контролируемыми испытаниями.
2. Внедрение для Узбекистана антибуллинговой и кибербуллинговой программы Италии "No Trap!."
Нет, Трап! Программа (Noncadiamointrappola!) - инициатива, направленная на предотвращение и борьбу с буллингом и кибербуллингом среди учащихся средней и старшей школы в Италии. Эта программа, разработанная в 2008 году, нацелена на создание позитивной атмосферы в школе, используя подход, управляемый сверстниками.
Напомним, 14 ноября текущего года был подписан Закон Республики Узбекистан "О защите детей от всех форм насилия." В статье 3 Закона признается: "Физическое насилие, сексуальное насилие, психическое насилие, беспризорность, эксплуатация и преследование (буллинг) - форма насилия в отношении детей. Все формы насилия в отношении детей запрещаются и преследуются законом."