“Uchta o‘quvchida virusli kasallik aniqlansa, maktab karantinga yopiladi” — Sanepidqo‘mita vakili
Xalq orasida “sariq kasal”’ nomi bilan tilga olinadigan “Virusli gepatit A” o‘tkir yuqumli jigar kasalligi bo‘lib, dunyo bo‘ylab har yili o‘n millionga yaqin inson shu kasallikdan aziyat chekadi. Bu kasallikka boshqalarga qaraganda bog‘cha va kichik maktab yoshidagi bolalar ko‘proq chalinadi.
Xabaringiz bor, yaqinda Toshkent shahrining Mirobod tumanidagi 214 hamda 65-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktablarida ham virusli gepatit A – “sariq kasal”ga chalinish holati aniqlangandi.
Sanepidqo‘mita Toshkent shahar boshqarmasi bo‘limi boshlig‘i Dilfuza Hikmatovaning Qalampir.uz'ga ma’lum qilishicha, gepatit A kasalligi aynan shu maktablarda yil boshidan beri uchinchi marta qayd etilib, bir inkubatsion davrda emas, har xil inkubatsion davrlarda har xil sinflarda yuz bergan.
“Kasallangan o‘quvchilarni hozirgi kunda ahvoli qoniqarli, ularga infeksionist tomonidan maxsus muolajalar belgilangan. Hozirda kasallikni oldini olish maqsadida umumiy o‘rta ta’lim maktablarida kechiktirilib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar ko‘rilmoqda va maktablarda aniqlangan kamchiliklarni joyida bartaraf etish uchun kerakli ko‘rsatmalar berilmoqda”,  deydi Dilfuza Hikmatova.
Qanday hollarda maktab karantinga yopiladi?
Sariq kasallik tarqalishi tufayli maktablar yopiladimi degan savolarga, mutaxassis bunday holatda maktablar karantinga yopilmasligi, faqatgina bitta sinfda virusli kasalliklar uch nafardan ko‘p o‘quvchida qayd etilsa, o‘sha sinfda darslar onlayn shaklga o‘tkazilishi mumkinligini bildirgan.
“Sariq kasallikni” oldini olish uchun quyidagi tavsiyalar beriladi:
• virusga qarshi emlanish;
• shaxsiy gigiyena qoidalariga rioya qilish;
• antisanitariya sharoitida ovqatlanmaslik;
• yaxshilab yuvilgan yoki issiqlik bilan ishlov berilgan ovqatlarni, qaynatilgan suvni iste’mol qilish kabilar tavsiya etiladi.
Maktab oshxonalaridagi holatlar
Maktab oshxonalaridagi holatga to‘xtaladigan bo‘lsak, albatta, taqiqlangan mahsulotlarning sotilishi, misol uchun o‘quvchilarning surunkali kasalliklarni rivojlanishiga, ya’ni oshqozon-ichak kasalliklari va xastaliklarini rivojlanishiga olib kelishi mumkin.
Masalan, energetik “napitka”larni ichish mumkin emas deymiz, nega? Bu o‘sha yurak-tomir sistemasi va asab tizimi kasalliklarini rivojlantirishga olib kelishi mumkin  bo‘ladi. Yoki turli xil “kreshki”, “chipslar”, tezpishar mahsulotlar, fryuterda tayyorlangan mahsulotlar onkologik kasalliklarni keltirib chiqarishga sabab bo‘ladi”, deyiladi Dilfuza Hikmatovaning munosabatida.
Maktabda virusli kasallik aniqlansa, qanday choralar ko‘riladi?
Sanepidqo‘mita Toshkent shahar boshqarmasi bo‘limi boshlig‘i maktablarda virusli kasalliklar aniqlansa, Sanepidqo‘mita tomonidan qanday tadbirlar amalga oshirilishiga ham to‘xtalib o‘tdi.
“Ijtimoiy tarmoqlarda ko‘tarilgan masala bo‘yicha qisqacha shuni aytib o‘tishimiz kerakki, bu bizning har kungi mutaxassislarimiz tomonidan har kuni qilinadigan chora-tadbirlar. Ya’ni, misol tariqasida, biror bir maktabdan yuqumli kasallik aniqlangani to‘g‘risida tezkor xabarnoma kelib tushgan taqdirda, bizda o‘sha navbatdan tashqari tekshiruv olib boriladi.
Ya’ni, o‘sha umumta’lim maktabi bo‘lsin, xoh maktabgacha ta’lim muassasasi bo‘lsin, bizning epidemiologlarimiz sanitariya vrachlarimiz bilan hamkorlikda epidsurishtiruv o‘tkazishadi. Buning asosiy maqsadi o‘sha yerdagi kasallikni boshqa o‘quvchilarga yuqishini oldini olishdan iborat bo‘ladi.
Biz borib, o‘sha yerda, ta’lim muassasalarida tezkor, kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlarni ishlab chiqamiz. Tibbiyot xodimlariga o‘ttiz besh kunlik karantin ochilishini, u yerdagi emlanmagan, asosan gepatit A xastaligiga emlanmagan o‘quvchilar ro‘yxatga olinadi.
Ana shu emlanmagan o‘quvchilarni zudlik bilan qon tahlillarini olish, u yerda, sinf xonalarni zararsizlantirish ishlarini o‘tkazish, yuvuvchi vositalarni zaxirasini tashkil etish, umuman bu masalalar har doim ham ko‘riladi, lekin kasallik chiqqanida shu joyning o‘zida yana alohida epidsurishtiruv olib boriladi. Endi bu yerda ozgina vahimali holat qilib ko‘rsatilgan, aslida unday emas.
Demak, ta’lim muassasalarida bir vaqtning o‘zida uchtadan ortiq holat aniqlangan taqdirda karantin e’lon qilinib, ushbu ta’lim muassasasining dars faoliyati vaqtincha onlaynga o‘tkaziladi. Demak, hali unday holat ro‘yxatga olingani yo‘q”, deydi Dilfuza Hikmatova.

"If three students are diagnosed with a viral disease, the school will be closed to quarantine" - a representative of the Sanitary and Epidemiological Committee
23:55 / 06.12.2024 4.42k
"Viral hepatitis A," popularly known as the "yellow disease," is an acute infectious liver disease that affects about ten million people worldwide each year. Children of preschool and primary school age are more likely to suffer from this disease than others.
As you know, a case of viral hepatitis A - "yellow sickness" was recently detected in secondary schools No. 214 and No. 65 in the Mirabad district of Tashkent.
Dilfuza Hikmatova, head of the Tashkent city administration of the Sanitary and Epidemiological Committee, told Qalampir.uz that hepatitis A was registered in these schools for the third time since the beginning of the year and occurred in different classes in different incubation periods, not in one incubation period.
"The condition of the sick students is currently satisfactory, they are being treated by an infectious disease specialist. Currently, urgent measures are being taken in general education schools to prevent the disease, and necessary instructions are being given to eliminate the shortcomings identified in schools on the spot," Dilfuza Hikmatova said.
In what cases will the school be closed to quarantine?
When asked whether schools will be closed due to the spread of yellow disease, the expert said that in such a case, schools will not be closed for quarantine, only if more than three students are registered with viral diseases in one class, lessons in that class can be transferred to online.
To prevent "yellow fever," doctors provide the following recommendations:
• vaccination;
• adherence to personal hygiene rules;
• not to eat in antisanitary conditions;
• it is recommended to eat well-washed or heat-treated food, boiled water, and so on.
School kitchens
If we talk about the situation in school kitchens, of course, the sale of prohibited products, for example, can lead to the development of chronic diseases of students, that is, the development of gastrointestinal diseases and diseases.
For example, we say you can't drink energy drinks, why? This can lead to the development of the same cardiovascular and nervous system diseases. Or, various kinds of "kresh cakes," "chips," instant food, fry cooked products cause cancer.
What measures will be taken if a viral disease is detected in the school?
The head of the department of the Tashkent city administration of the Sanitary and Epidemiological Committee also discussed the measures taken by the Sanitary and Epidemiological Committee in case of detection of viral diseases in schools.
"Regarding the issue raised on social networks, it should be briefly noted that these are measures taken daily by our daily specialists. That is, for example, in the event of receiving an urgent notification from a school about the detection of an infectious disease, we will conduct an extraordinary examination.
That is, whether it is a general education school or a preschool educational institution, our epidemiologists will conduct an epidemiological survey in cooperation with our sanitary doctors. The main purpose of this is to prevent the spread of the disease to other students.
We will go there and develop immediate, urgent measures in educational institutions. Thirty-five days of quarantine will be opened for healthcare workers, and students who are not vaccinated will be registered there, mainly those who are not vaccinated against hepatitis A.
Immediate blood tests of these unvaccinated pupils, disinfection of classrooms, organization of a detergent reserve, in general, these issues are always considered, but in case of illness, a separate screening is carried out on the spot. Now it's a little frightening here, but it's not.
Therefore, if more than three cases are detected in educational institutions at the same time, quarantine will be announced, and the educational activities of this educational institution will be temporarily transferred to online. So, such a case has not yet been registered," Dilfuza Hikmatova said.