2024-yil 14-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti “Bolalarni barcha turdagi zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunni imzoladi. Unda zo‘ravonlik turlari aniq belgilab berildi. Qonun 2025-yil 15-maydan kuchga kiradi. Xalqtaliminfo.uz qonunning qisqacha sharhi bilan tanishtiradi.
Ta’lim muassasalarida zo‘ravonlikning har qanday shakllari taqiqlandi
Ta’lim muassasalarida intizomiy jazo choralari sifatida zo‘ravonlikning har qanday shakllarini, shu jumladan jismoniy jazolarni va boshqa shafqatsiz yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala va jazo turlarini qo‘llash taqiqlandi.
Ta’lim muassasalarida bolalarga nisbatan va bolalar o‘rtasida zo‘ravonlikning, shu jumladan ta’qib etishning (bullingning) oldini olish, shuningdek zo‘ravonlikni qo‘llash faktlari yuzasidan tegishli chora-tadbirlar ko‘rish bo‘yicha dasturlar va mexanizmlar joriy etiladi. Bunday chora-tadbirlar ta’lim muassasasining ichki tartib-qoidalariga, ustavlariga va ish rejalariga kiritiladi.
Ta’lim muassasalarida bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish uchun mas’ul bo‘lgan shaxslar tayinlanadi.
Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish maqsadida ta’lim muassasasi rahbariyati bolalarga nisbatan zo‘ravonlik sodir etilishiga imkon beruvchi sabablarni va shart-sharoitlarni bartaraf etish, ta’lim muassasasida inson huquqlari va qadr-qimmatini hurmat qilishga asoslangan, zo‘ravonlikdan xoli bo‘lgan munosabatlarni shakllantirish, xavfsiz va ijobiy psixologik muhitni tashkil etish hamda ta’minlash choralarini ko‘rishi shart.
Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish maqsadida ta’lim muassasasi xodimlari ta’lim oluvchilar, ota-onalar (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar), pedagogik jamoaning a’zolari bilan muloqot qilishda ta’lim muassasasining ichki tartib-qoidalariga, pedagogik odob-axloq qoidalariga qat’iy rioya etishi, barcha ta’lim oluvchilarga teng munosabatda bo‘linishini ta’minlashi, sinfdagi psixologik muhitni baholashi va yaxshilashi, ta’lim oluvchilar bilan suhbatlar o‘tkazishi hamda ota-onalarga (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslarga) maslahatlar berish uchun psixologlar va psixolog inspektorlar bilan yaqin hamkorlikni ta’minlashi shart.
Qanday harakat yoki harakatsizlik bolalarga nisbatan zo‘ravonlik hisoblanadi?
Bolaning hayotiga, sog‘lig‘iga, jinsiy daxlsizligiga, sha’niga, qadr-qimmatiga hamda qonun bilan himoya qilinadigan boshqa huquqlari va erkinliklariga tajovuz qiladigan, jismoniy yoki ruhiy azob yetkazayotgan yoki yetkazishi mumkin bo‘lgan hamda asosiy ehtiyojlariga zid bo‘lgan, shu jumladan telekommunikatsiya tarmoqlaridan va Internet butunjahon axborot tarmog‘idan foydalangan holda amalga oshiriladigan, qasddan sodir etiladigan harakat (harakatsizlik) bolalarga nisbatan zo‘ravonlik deb e’tirof etiladi.
Bolalarga nisbatan zo‘ravonlik turlari
Jismoniy zo‘ravonlik — bolalarga turli darajadagi tan jarohatlarini yetkazish, ularni xavf ostida qoldirish, hayoti va sog‘lig‘i uchun xavfli ahvolda bo‘lgan bolalarga yordam ko‘rsatmaslik.
Jinsiy zo‘ravonlik — bolaga nisbatan shahvoniy xususiyatga ega bo‘lgan harakatlar qilish orqali uning jinsiy daxlsizligiga tajovuz qilish, shu jumladan:
- nomusga tegish;
- jinsiy ehtiyojni zo‘rlik ishlatib g‘ayritabiiy usulda qondirish;
- jinsiy aloqa qilishga majburlash;
- 16 yoshga to‘lmagan shaxs bilan jinsiy aloqa qilish;
- voyaga yetmagan shaxsni pornografik xususiyatga ega bo‘lgan harakatlarga ijrochi sifatida jalb qilish;
- voyaga yetmagan shaxsni jalb qilgan holda qo‘shmachilik qilish, fohishaxonalar tashkil etish yoxud unga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar sodir etish;
- aldash yoki ishonchni suiiste’mol qilish yoxud bolaning ojizligidan foydalangan holda shahvoniy xususiyatga ega harakatlarni sodir etish;
- shahvoniy shilqimlik, shuningdek, qonunda taqiqlangan, shahvoniy xususiyatga ega bo‘lgan har qanday boshqa jinsiy harakatlar.
Ruhiy zo‘ravonlik — bolalarni haqoratlash, ularga tuhmat qilish, tahdid qilish, ularning sha’ni va qadr-qimmatini kamsitish, ularni tahqirlash, shuningdek, bolalarning asosiy ehtiyojlarini cheklashga qaratilgan boshqa harakatlarda ifodalangan zo‘ravonlik shakli, shu jumladan zo‘ravonlikdan jabrlanuvchida o‘z xavfsizligidan xavotir uyg‘otadigan, o‘zini himoya qila olmasligiga olib keladigan yoki ruhiy salomatligiga zarar yetkazadigan harakatlar (harakatsizlik).
G‘amxo‘rlik ko‘rsatmaslik — zarur imkoniyatlarga, bilim va ko‘nikmalarga, shu jumladan, buning uchun tegishli xizmatlardan (davlat, tibbiy, ta’lim, ijtimoiy va boshqa xizmatlardan) foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lgan ota-ona (ular o‘rnini bosuvchi yoki bolaga qarab turgan shaxslar) tomonidan bolaning sog‘lig‘i, jismoniy, aqliy va axloqiy rivojlanishining buzilishiga olib kelishi.
Bolaning asosiy ehtiyojlari — bolaning to‘laqonli rivojlanishi, jismoniy va ruhiy salomatligi uchun oziq-ovqat, uy-joy va boshqa zarur sharoitlar bilan ta’minlash, xavfsizlik, ta’lim olish, ijtimoiy aloqalarni o‘rnatish, hayotiy ko‘nikmalarni rivojlantirish va imkoniyatlarni ro‘yobga chiqarish uchun shart-sharoitlar yaratish.
Bolalarni ekspluatatsiya qilish — boladan iqtisodiy, jinsiy va boshqa maqsadlarda foydalanish, shu jumladan, odam savdosi, g‘ayriijtimoiy xatti-harakatlarga va tilanchilik qilishga jalb etish, jinsiy ekspluatatsiya, shuningdek, nikohga yoki er-xotin bo‘lib yashashga majburlash, ma’lum bir diniy ta’lim olishga undash, har qanday shaklda mehnatga majburlash uchun jismoniy yoki ruhiy ta’sir o‘tkazish kiradi.
Ta’qib qilish (bulling) — bir guruh bolalar yoki bitta bola tomonidan boshqa bolaga yoki bolalarga nisbatan haqoratli laqablardan foydalanishi, u bilan har qanday muloqotni rad etishi, uning mulkini tortib olishi va zarar yetkazishi, jismoniy, ruhiy yoki aqliy xususiyatlarini omma oldida muhokama qilishi, sha’ni va qadr-qimmatini kamsitishi yoki sog‘lig‘i va hayotiga zarar yetkazishi, shu jumladan, internet orqali amalga oshiriladigan uzoq muddatli ruhiy va jismoniy tajovuzkor ta’sir o‘tkazishidir.
Zo‘ravonlikdan jabrlanuvchilar uchun tun-u kun ishlaydigan ishonch telefoni yo‘lga qo‘yiladi
Bolalarga nisbatan zo‘ravonlik hollarining oldi olinishini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasining butun hududida tun-u kun ishlaydigan, bepul telefon liniyasi tarmog‘i (ishonch telefoni) ishlab turishini ta’minlanadi.
Telefon liniyasi tarmog‘i (ishonch telefoni) maxfiylikka rioya etgan holda faoliyat ko‘rsatadi. Ishonch telefoni orqali olingan axborotni oshkor etishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Himoya orderi
Himoya orderi zo‘ravonlikdan jabrlanuvchilarni himoya qiladigan hujjat bo‘lib, ichki ishlar organlari tomonidan beriladi. Himoya orderi xavf darajasini baholashga asoslangan zo‘ravonlik fakti yoki uning sodir etilishi tahdidi aniqlangan paytdan e’tiboran 24 soat ichida o‘ttiz kun muddatgacha beriladi va rasmiylashtirilgan paytdan e’tiboran kuchga kiradi.
Bolani ota-onasidan olib qo‘yish
Bolaning hayoti va sog‘lig‘i bevosita xavf ostida qolganda vakolatli davlat organi bolani ota-onasidan (ularning biridan) yoki uni o‘z qaramog‘iga olgan boshqa shaxslardan zudlik bilan olib qo‘yishga doir choralar ko‘rishga haqlidir. Bolani zudlik bilan olib qo‘yish fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organining tegishli hujjatiga asosan profilaktika inspektori ishtirokida amalga oshiriladi.
Bola olib qo‘yilganda vakolatli davlat organi zudlik bilan prokurorga xabar berishi, bolaning vaqtincha joylashtirilishini ta’minlashi va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organi tomonidan bolani olib qo‘yish haqida hujjat qabul qilinganidan keyin yetti kun ichida ota-onalik huquqini cheklash to‘g‘risida sudga da’vo bilan murojaat etishi shart.
Bola ota-onasidan (ularning biridan) yoki uni o‘z qaramog‘iga olgan boshqa shaxslardan olib qo‘yilganda, u quyidagi joylarga (joylashtirish ustuvorligi tartibida) joylashtirilishi mumkin:
- bolaning manfaatlariga muvofiq shart-sharoitlar yarata oladigan ota-onaning birinikiga;
- bolaning qarindoshlarinikiga;
- bolaga g‘amxo‘rlik ko‘rsatish istagini bildirgan shaxsnikiga;
- vakolatli davlat organining hisobida turgan shaxslarnikiga;
- tibbiyot muassasasiga (bolaning sog‘lig‘ida muammolar bo‘lganda);
- zo‘ravonlikdan jabrlanuvchilar uchun ixtisoslashtirilgan muassasalarga.
Agar bolani oilaga joylashtirish imkoniyati bo‘lmasa, uni ixtisoslashtirilgan muassasaga joylashtirish eng oxirgi choradir.
Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risidagi qonunchilikni buzganlikda aybdor shaxslar belgilangan tartibda javobgar bo‘ladi.
Bog‘cha bolalari ommaviy zaharlandi, vazir holatni shaxsan nazoratga oldi
Gulnora Karimovaning musodara qilingan pullari qishloq maktablarini ta’mirlash uchun sarflanadi
“Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun keng muhokama qilindi.

On November 14, 2024, the President of the Republic of Uzbekistan signed the Law "On the Protection of Children from All Forms of Violence." It clearly defined the types of violence. Xalqtaliminfo.uz presents a brief overview of the law.
Any forms of violence were prohibited in educational institutions
Educational institutions prohibited the use of any forms of violence as disciplinary sanctions, including physical punishments and other cruel or degrading treatment or punishment.
In educational institutions, programs and mechanisms will be introduced to prevent violence against children and among children, including stalking (bullying), as well as to take appropriate measures on the facts of the use of violence. Such measures are included in the internal regulations, charters and work plans of the educational institution.
Educational institutions appoint individuals responsible for the prevention of child abuse.
In order to protect children from violence, the management of the educational institution is obliged to take measures to eliminate the causes and conditions that contribute to the commission of violence against children, to form non-violent relations based on respect for human rights and dignity in the educational institution, to organize and ensure a safe and positive psychological environment.
In order to protect children from violence, educational institution employees are obliged to strictly comply with the internal procedures of the educational institution, the rules of pedagogical ethics when communicating with students, parents (persons replacing them), members of the pedagogical team, ensure equal treatment of all students, assess and improve the psychological environment in the classroom, conduct interviews with students and ensure close cooperation with psychologists and psychological inspectors to provide advice to parents (persons replacing them).
What action or inaction constitutes child abuse?
Types of child abuse
Physical abuse is the infliction of bodily harm to children of varying severity, leaving them in danger, and failure to provide assistance to children in a situation that threatens their lives and health.
Sexual violence is an attack on a child's sexual immunity through acts of a sexual nature, including:
- humiliation;
- Sexual satisfaction in an unnatural way with the use of violence;
- coercion to have sexual intercourse;
- Sexual intercourse with a person under the age of 16;
- involvement of a minor as an perpetrator of acts of a pornographic nature;
- engaging in prostitution, organizing brothels with the involvement of a minor or committing obscene acts against him;
- committing acts of a sexual nature by deception or abuse of trust, or by exploiting the child's vulnerability;
- sexual harassment, as well as any other sexual acts of a sexual nature prohibited by law.
Mental abuse is a form of violence expressed in insults, slander, threats against children, humiliation of their honor and dignity, humiliation, as well as other actions aimed at limiting the basic needs of children, including actions (inaction) that cause the victim to be concerned about their safety, become unable to defend themselves, or harm their mental health.
Neglect is a violation of the child's health, physical, mental and moral development by parents (such as those replacing them or caring for them), who have the necessary capabilities, knowledge and skills, including the possibility of access to relevant services (state, medical, educational, social and other services).
The main needs of the child are the provision of food, housing, and other necessary conditions for the child's full development, physical and mental health, safety, education, establishing social connections, developing life skills, and creating conditions for the realization of opportunities.
Child exploitation is the exploitation of a child for economic, sexual and other purposes, including trafficking in persons, involvement in antisocial behaviour and begging, sexual exploitation, as well as coercion into marriage or cohabitation, encouragement to obtain a certain religious education, physical or psychological exposure to coercion in any form.
Bullying is the use of abusive nicknames by a group of children or one child against another child or children, refusing any contact with them, confiscating and harming their property, publicly discussing their physical, mental or intellectual characteristics, humiliating their honor and dignity, or harming their health and life, including through prolonged psychological and physical aggression, carried out over the Internet.
A round-the-clock hotline will be established for victims of violence
In order to ensure the prevention of cases of violence against children, a 24/7 toll-free telephone line (hotline) shall be maintained throughout the territory of the Republic of Uzbekistan.
The telephone line network (hotline) operates in strict confidentiality. Disclosure of information received by the hotline is not allowed.
Protection order
A protection order is a document that protects victims of violence and is issued by internal affairs bodies. A protection order is issued for a period of up to thirty days within 24 hours from the moment of the detection of a fact of violence or threat of its commission, based on an assessment of the level of danger, and enters into force from the moment of its registration.
Removal of a child from a parent
When a child is seized, the authorized state body is obliged to immediately notify the prosecutor, ensure the temporary placement of the child and, within seven days after the adoption of the document on the seizure of the child by the self-government body of citizens, file a lawsuit with the court regarding the restriction of parental rights.
When a child is taken from his parents (one of them) or other persons who took him into their care, he can be placed in the following places (in order of priority of placement):
- one of the parents, who can create conditions in accordance with the interests of the child;
- relatives of the child;
- to a person who has expressed a desire to provide care for the child;
- to persons registered with the authorized state body;
- medical institution (if there are problems with the child's health);
- specialized institutions for victims of violence.
If the child cannot be placed in a family, placement in a specialized institution is the last resort.
Persons guilty of violating the legislation on the protection of children from all forms of violence are liable in the prescribed manner.