2024-yil 14-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti “Bolalarni barcha turdagi zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunni imzoladi. Unda zo‘ravonlik turlari aniq belgilab berildi. Qonun 2025-yil 15-maydan kuchga kiradi. Xalqtaliminfo.uz qonunning qisqacha sharhi bilan tanishtiradi.
Ta’lim muassasalarida zo‘ravonlikning har qanday shakllari taqiqlandi
Ta’lim muassasalarida intizomiy jazo choralari sifatida zo‘ravonlikning har qanday shakllarini, shu jumladan jismoniy jazolarni va boshqa shafqatsiz yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala va jazo turlarini qo‘llash taqiqlandi.
Ta’lim muassasalarida bolalarga nisbatan va bolalar o‘rtasida zo‘ravonlikning, shu jumladan ta’qib etishning (bullingning) oldini olish, shuningdek zo‘ravonlikni qo‘llash faktlari yuzasidan tegishli chora-tadbirlar ko‘rish bo‘yicha dasturlar va mexanizmlar joriy etiladi. Bunday chora-tadbirlar ta’lim muassasasining ichki tartib-qoidalariga, ustavlariga va ish rejalariga kiritiladi.
Ta’lim muassasalarida bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish uchun mas’ul bo‘lgan shaxslar tayinlanadi.
Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish maqsadida ta’lim muassasasi rahbariyati bolalarga nisbatan zo‘ravonlik sodir etilishiga imkon beruvchi sabablarni va shart-sharoitlarni bartaraf etish, ta’lim muassasasida inson huquqlari va qadr-qimmatini hurmat qilishga asoslangan, zo‘ravonlikdan xoli bo‘lgan munosabatlarni shakllantirish, xavfsiz va ijobiy psixologik muhitni tashkil etish hamda ta’minlash choralarini ko‘rishi shart.
Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish maqsadida ta’lim muassasasi xodimlari ta’lim oluvchilar, ota-onalar (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar), pedagogik jamoaning a’zolari bilan muloqot qilishda ta’lim muassasasining ichki tartib-qoidalariga, pedagogik odob-axloq qoidalariga qat’iy rioya etishi, barcha ta’lim oluvchilarga teng munosabatda bo‘linishini ta’minlashi, sinfdagi psixologik muhitni baholashi va yaxshilashi, ta’lim oluvchilar bilan suhbatlar o‘tkazishi hamda ota-onalarga (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslarga) maslahatlar berish uchun psixologlar va psixolog inspektorlar bilan yaqin hamkorlikni ta’minlashi shart.
Qanday harakat yoki harakatsizlik bolalarga nisbatan zo‘ravonlik hisoblanadi?
Bolaning hayotiga, sog‘lig‘iga, jinsiy daxlsizligiga, sha’niga, qadr-qimmatiga hamda qonun bilan himoya qilinadigan boshqa huquqlari va erkinliklariga tajovuz qiladigan, jismoniy yoki ruhiy azob yetkazayotgan yoki yetkazishi mumkin bo‘lgan hamda asosiy ehtiyojlariga zid bo‘lgan, shu jumladan telekommunikatsiya tarmoqlaridan va Internet butunjahon axborot tarmog‘idan foydalangan holda amalga oshiriladigan, qasddan sodir etiladigan harakat (harakatsizlik) bolalarga nisbatan zo‘ravonlik deb e’tirof etiladi.
Bolalarga nisbatan zo‘ravonlik turlari
Jismoniy zo‘ravonlik — bolalarga turli darajadagi tan jarohatlarini yetkazish, ularni xavf ostida qoldirish, hayoti va sog‘lig‘i uchun xavfli ahvolda bo‘lgan bolalarga yordam ko‘rsatmaslik.
Jinsiy zo‘ravonlik — bolaga nisbatan shahvoniy xususiyatga ega bo‘lgan harakatlar qilish orqali uning jinsiy daxlsizligiga tajovuz qilish, shu jumladan:
- nomusga tegish;
- jinsiy ehtiyojni zo‘rlik ishlatib g‘ayritabiiy usulda qondirish;
- jinsiy aloqa qilishga majburlash;
- 16 yoshga to‘lmagan shaxs bilan jinsiy aloqa qilish;
- voyaga yetmagan shaxsni pornografik xususiyatga ega bo‘lgan harakatlarga ijrochi sifatida jalb qilish;
- voyaga yetmagan shaxsni jalb qilgan holda qo‘shmachilik qilish, fohishaxonalar tashkil etish yoxud unga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar sodir etish;
- aldash yoki ishonchni suiiste’mol qilish yoxud bolaning ojizligidan foydalangan holda shahvoniy xususiyatga ega harakatlarni sodir etish;
- shahvoniy shilqimlik, shuningdek, qonunda taqiqlangan, shahvoniy xususiyatga ega bo‘lgan har qanday boshqa jinsiy harakatlar.
Ruhiy zo‘ravonlik — bolalarni haqoratlash, ularga tuhmat qilish, tahdid qilish, ularning sha’ni va qadr-qimmatini kamsitish, ularni tahqirlash, shuningdek, bolalarning asosiy ehtiyojlarini cheklashga qaratilgan boshqa harakatlarda ifodalangan zo‘ravonlik shakli, shu jumladan zo‘ravonlikdan jabrlanuvchida o‘z xavfsizligidan xavotir uyg‘otadigan, o‘zini himoya qila olmasligiga olib keladigan yoki ruhiy salomatligiga zarar yetkazadigan harakatlar (harakatsizlik).
G‘amxo‘rlik ko‘rsatmaslik — zarur imkoniyatlarga, bilim va ko‘nikmalarga, shu jumladan, buning uchun tegishli xizmatlardan (davlat, tibbiy, ta’lim, ijtimoiy va boshqa xizmatlardan) foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lgan ota-ona (ular o‘rnini bosuvchi yoki bolaga qarab turgan shaxslar) tomonidan bolaning sog‘lig‘i, jismoniy, aqliy va axloqiy rivojlanishining buzilishiga olib kelishi.
Bolaning asosiy ehtiyojlari — bolaning to‘laqonli rivojlanishi, jismoniy va ruhiy salomatligi uchun oziq-ovqat, uy-joy va boshqa zarur sharoitlar bilan ta’minlash, xavfsizlik, ta’lim olish, ijtimoiy aloqalarni o‘rnatish, hayotiy ko‘nikmalarni rivojlantirish va imkoniyatlarni ro‘yobga chiqarish uchun shart-sharoitlar yaratish.
Bolalarni ekspluatatsiya qilish — boladan iqtisodiy, jinsiy va boshqa maqsadlarda foydalanish, shu jumladan, odam savdosi, g‘ayriijtimoiy xatti-harakatlarga va tilanchilik qilishga jalb etish, jinsiy ekspluatatsiya, shuningdek, nikohga yoki er-xotin bo‘lib yashashga majburlash, ma’lum bir diniy ta’lim olishga undash, har qanday shaklda mehnatga majburlash uchun jismoniy yoki ruhiy ta’sir o‘tkazish kiradi.
Ta’qib qilish (bulling) — bir guruh bolalar yoki bitta bola tomonidan boshqa bolaga yoki bolalarga nisbatan haqoratli laqablardan foydalanishi, u bilan har qanday muloqotni rad etishi, uning mulkini tortib olishi va zarar yetkazishi, jismoniy, ruhiy yoki aqliy xususiyatlarini omma oldida muhokama qilishi, sha’ni va qadr-qimmatini kamsitishi yoki sog‘lig‘i va hayotiga zarar yetkazishi, shu jumladan, internet orqali amalga oshiriladigan uzoq muddatli ruhiy va jismoniy tajovuzkor ta’sir o‘tkazishidir.
Zo‘ravonlikdan jabrlanuvchilar uchun tun-u kun ishlaydigan ishonch telefoni yo‘lga qo‘yiladi
Bolalarga nisbatan zo‘ravonlik hollarining oldi olinishini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasining butun hududida tun-u kun ishlaydigan, bepul telefon liniyasi tarmog‘i (ishonch telefoni) ishlab turishini ta’minlanadi.
Telefon liniyasi tarmog‘i (ishonch telefoni) maxfiylikka rioya etgan holda faoliyat ko‘rsatadi. Ishonch telefoni orqali olingan axborotni oshkor etishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Himoya orderi
Himoya orderi zo‘ravonlikdan jabrlanuvchilarni himoya qiladigan hujjat bo‘lib, ichki ishlar organlari tomonidan beriladi. Himoya orderi xavf darajasini baholashga asoslangan zo‘ravonlik fakti yoki uning sodir etilishi tahdidi aniqlangan paytdan e’tiboran 24 soat ichida o‘ttiz kun muddatgacha beriladi va rasmiylashtirilgan paytdan e’tiboran kuchga kiradi.
Bolani ota-onasidan olib qo‘yish
Bolaning hayoti va sog‘lig‘i bevosita xavf ostida qolganda vakolatli davlat organi bolani ota-onasidan (ularning biridan) yoki uni o‘z qaramog‘iga olgan boshqa shaxslardan zudlik bilan olib qo‘yishga doir choralar ko‘rishga haqlidir. Bolani zudlik bilan olib qo‘yish fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organining tegishli hujjatiga asosan profilaktika inspektori ishtirokida amalga oshiriladi.
Bola olib qo‘yilganda vakolatli davlat organi zudlik bilan prokurorga xabar berishi, bolaning vaqtincha joylashtirilishini ta’minlashi va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organi tomonidan bolani olib qo‘yish haqida hujjat qabul qilinganidan keyin yetti kun ichida ota-onalik huquqini cheklash to‘g‘risida sudga da’vo bilan murojaat etishi shart.
Bola ota-onasidan (ularning biridan) yoki uni o‘z qaramog‘iga olgan boshqa shaxslardan olib qo‘yilganda, u quyidagi joylarga (joylashtirish ustuvorligi tartibida) joylashtirilishi mumkin:
- bolaning manfaatlariga muvofiq shart-sharoitlar yarata oladigan ota-onaning birinikiga;
- bolaning qarindoshlarinikiga;
- bolaga g‘amxo‘rlik ko‘rsatish istagini bildirgan shaxsnikiga;
- vakolatli davlat organining hisobida turgan shaxslarnikiga;
- tibbiyot muassasasiga (bolaning sog‘lig‘ida muammolar bo‘lganda);
- zo‘ravonlikdan jabrlanuvchilar uchun ixtisoslashtirilgan muassasalarga.
Agar bolani oilaga joylashtirish imkoniyati bo‘lmasa, uni ixtisoslashtirilgan muassasaga joylashtirish eng oxirgi choradir.
Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risidagi qonunchilikni buzganlikda aybdor shaxslar belgilangan tartibda javobgar bo‘ladi.
Bog‘cha bolalari ommaviy zaharlandi, vazir holatni shaxsan nazoratga oldi
Gulnora Karimovaning musodara qilingan pullari qishloq maktablarini ta’mirlash uchun sarflanadi
“Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun keng muhokama qilindi.

14 ноября 2024 года Президент Республики Узбекистан подписал Закон "О защите детей от всех форм насилия." В нем четко определены виды насилия. Xalqtaliminfo.uz представляет краткий обзор закона.
В образовательных учреждениях были запрещены любые формы насилия
В качестве мер дисциплинарного взыскания в образовательных учреждениях запрещено применение любых форм насилия, в том числе физических наказаний и других жестоких или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
В образовательных учреждениях внедряются программы и механизмы по предупреждению насилия в отношении детей и среди детей, в том числе преследования (буллинга), а также принятию соответствующих мер по фактам применения насилия. Такие меры включаются во внутренний распорядок, уставы и планы работы образовательного учреждения.
В образовательных учреждениях назначаются лица, ответственные за предупреждение насилия в отношении детей.
В целях защиты детей от насилия руководство образовательного учреждения обязано принимать меры по устранению причин и условий, способствующих совершению насилия в отношении детей, формированию в образовательном учреждении ненасильственных отношений, основанных на уважении прав и достоинства человека, организации и обеспечению безопасной и позитивной психологической среды.
В целях защиты детей от насилия работники образовательного учреждения при общении с обучающимися, родителями (лицами, их заменяющими), членами педагогического коллектива обязаны строго соблюдать правила внутреннего распорядка образовательного учреждения, правила педагогической этики, обеспечивать равное отношение ко всем обучающимся, оценивать и улучшать психологическую обстановку в классе, проводить беседы с обучающимися и обеспечивать тесное сотрудничество с психологами и психологами-инспекторами для консультирования
Какое действие или бездействие является насилием в отношении детей?
Виды насилия в отношении детей
Физическое насилие - причинение детям телесных повреждений различной степени тяжести, оставление их в опасности, не оказание помощи детям, находящимся в опасном для жизни и здоровья состоянии.
Сексуальное насилие - посягательство на сексуальную неприкосновенность ребенка путем совершения действий сексуального характера, в том числе:
- изнасилование;
- насильственное удовлетворение половой потребности в противоестественной форме;
- принуждение к половому сношению;
- половой акт с лицом, не достигшим 16-летнего возраста;
- привлечение несовершеннолетнего в качестве исполнителя к действиям порнографического характера;
- совершение сговора, организации публичных домов либо развратных действий в отношении несовершеннолетнего с его привлечением;
- обман или злоупотребление доверием либо совершение действий сексуального характера с использованием беспомощности ребенка;
- сексуальное домогательство, а также любые другие сексуальные действия сексуального характера, запрещенные законом.
Психическое насилие - форма насилия, выражающаяся в оскорблении детей, клевете на них, угрозах, унижении их чести и достоинства, издевательствах над ними, а также других действиях, направленных на ограничение основных потребностей детей, включая действия (бездействие), вызывающие у жертвы насилия опасения по поводу собственной безопасности, приводящие к невозможности самообороны или наносящие вред психическому здоровью.
Неоказание заботы - нарушение здоровья, физического, умственного и нравственного развития ребенка со стороны родителей (лиц, их заменяющих или ухаживающих за ребенком), имеющих для этого необходимые возможности, знания и навыки, в том числе доступ к соответствующим услугам (государственным, медицинским, образовательным, социальным и другим).
Основные потребности ребенка - обеспечение питанием, жильем и другими необходимыми условиями для полноценного развития ребенка, его физического и психического здоровья, безопасность, образование, установление социальных связей, развитие жизненных навыков и создание условий для реализации возможностей.
Эксплуатация детей - использование ребенка в экономических, сексуальных и иных целях, включая торговлю людьми, вовлечение в антисоциальное поведение и попрошайничество, сексуальная эксплуатация, а также принуждение к браку или супружеской жизни, поощрение к получению определенного религиозного образования, физическое или психическое воздействие для принуждения к труду в любой форме.
Преследование (буллинг) - использование группой детей или одним ребенком оскорбительных прозвищ по отношению к другому ребенку или детям, отказ от любого общения с ним, изъятие его имущества и причинение вреда, публичное обсуждение его физических, психических или умственных качеств, унижение его чести и достоинства или причинение вреда его здоровью и жизни, включая длительное психическое и физическое агрессивное воздействие, осуществляемое через Интернет.
Для жертв насилия будет налажен круглосуточный телефон доверия
В целях обеспечения предотвращения случаев насилия в отношении детей на всей территории Республики Узбекистан обеспечивается круглосуточная бесплатная телефонная линия (телефон доверия).
Сеть телефонной линии (телефон доверия) функционирует с соблюдением конфиденциальности. Не допускается разглашение информации, полученной по телефону доверия.
Защитный ордер
Защитный ордер является документом, защищающим жертв насилия, и выдается органами внутренних дел. Защитный ордер выдается на срок до тридцати дней в течение 24 часов с момента установления факта насилия или угрозы его совершения, основанного на оценке степени опасности, и вступает в силу с момента его оформления.
Отнять ребёнка у родителей
При изъятии ребенка уполномоченный государственный орган обязан немедленно сообщить прокурору, обеспечить временное помещение ребенка и в течение семи дней после принятия органом самоуправления граждан документа об изъятии ребенка обратиться в суд с иском об ограничении родительских прав.
При изъятии ребенка у родителей (одного из них) или других лиц, принявших его на попечение, он может быть помещен в следующие места (в порядке приоритета размещения):
- одного из родителей, который может создать условия в соответствии с интересами ребенка;
- к родственникам ребенка;
- к лицу, изъявившему желание оказать заботу о ребенке;
- лицам, состоящим на учете уполномоченного государственного органа;
- в медицинское учреждение (при наличии проблем со здоровьем ребенка);
- в специализированные учреждения для жертв насилия.
Если нет возможности поместить ребенка в семью, помещение его в специализированное учреждение является крайней мерой.
Лица, виновные в нарушении законодательства о защите детей от всех форм насилия, несут ответственность в установленном порядке.