O‘tgan oyda, ya’ni 2024-yil 3-dekabrda start berilgan “Bir million o‘zbek dasturchi” loyihasining navbatdagi mavsumida bepul IT'ga ixtisoslashgan kurslar soni ko‘paytirilgani ma’lum qilingandi.
Shuningdek, Raqamli texnologiyalar vazirligi loyiha doirasida yuqori natija ko‘rsatgan qatnashchilarga 2 ta elektromobil, 700 ta noutbuk, chet elga sayohat va pul mukofotlari berilishini ma’lum qilgan.
O‘zbekistonda “Bir million o‘zbek dasturchisi” loyihasining navbatdagi mavsumiga start berilgandi. Bu haqda 2024-yil 3-dekabr kuni Raqamli texnologiyalar vazirligi matbuot kotibi ishtirokida AOKAda bo‘lib o‘tgan brifingda ma’lum qilingandi.
IT sohasida ta’lim olayotgan iqtidorli talabalarga “Coursera” ta’lim platformasida bepul o‘qib, xalqaro IT sertifikatlarga ega bo‘lish imkoniyati yaratildi. Joriy yil 29-noyabrdan boshlab uzbekcoders.uz sayti orqali mazkur bepul kurslarda o‘qish mumkin. Shuningdek,
- Data Science Math Skills;
- Introduction to User Experience Design;
- Managing Responsibly: Practicing Sustainability;
- Responsibility and Ethics;
- Excel Fundamentals for Data Analysis;
- Introduction to Generative AI kabi yangi bepul kurslar qo‘shildi.
“Bir million o‘zbek dasturchilari” loyihasi 2025-2026-yillar rejasida xalqaro IT sertifikatlar olganlar sonini 1 million nafarga, professional xalqaro IT sertifikatlar olganlar sonini esa 30 ming nafarga yetkazish belgilangan.
Qolaversa, loyiha doirasida yuqori natija ko‘rsatgan eng yaxshi 2 ta maktabga Prezident sovg‘asi – 2 ta elektromobil berilishi ham rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, loyiha doirasida 14 ta hududda eng yuqori natija ko‘rsatgan o‘quvchilarga 700 ta noutbuk, Top-10 nafar o‘qituvchilar uchun chet elga sayohat, loyiha doirasida eng yuqori natija ko‘rsatgan 100 nafar o‘qituvchiga 10 million so‘mdan pul mukofoti va Top-3 oliy ta’lim muassasalariga pul mukofotlari berilishi rejalashtirilgan.
“Raqamli texnologiyalar sohasidagi ishlarning aksari dunyoning istalgan nuqtasidan ishlashga imkon beradi. Farzandingiz to‘g‘ridan to‘g‘ri uydan turib jahonning yetakchi kompaniyalarida ishlashi mumkin bo‘ladi.
Bugun mamlakatimizda 10 mingdan ziyod dasturchilar masofadan turib AKT bozorida xizmat ko‘rsatmoqda. Ularni rag‘batlantirish tizimi takomillashuvi ortidan 2030-yilgacha bu raqamning 30 mingga yetishi kutilmoqda”, — deyiladi xabarda.

Школам дадут электромобили: При этом требуется самый высокий результат в "Миллионе программистов."
В очередном сезоне недавно стартовавшего проекта "Один миллион узбекских программистов" было увеличено количество бесплатных курсов, специализирующихся на IT.
Также Министерство цифровых технологий сообщило, что участникам, показавшим высокие результаты в рамках проекта, будут выданы 2 электромобиля, 700 ноутбуков, поездка за границу и денежные призы.
В Узбекистане стартовал очередной сезон проекта "Один миллион узбекских программистов." Об этом было объявлено 3 декабря на брифинге в АИМК с участием пресс-секретаря Министерства цифровых технологий.
Талантливым студентам, обучающимся в IT-сфере, предоставлена возможность бесплатно обучаться на образовательной платформе "Coursera" и получить международные IT-сертификаты. С 29 ноября текущего года обучение на этих бесплатных курсах будет доступно на сайте uzbekcoders.uz. Также,
• Data Science Math Skills;
• Introduction to User Experience Design;
• Managing Responsibly: Practicing Sustainability;
• Responsibility and Ethics;
• Excel Fundamentals for Data Analysis;
• Добавлены новые бесплатные курсы, такие как Introduction to Generative AI.
В плане проекта "Один миллион узбекских программистов" на 2025-2026 годы предусмотрено увеличение количества получивших международные IT-сертификаты до 1 миллиона человек, а количество получивших профессиональные международные IT-сертификаты - до 30 тысяч человек.
Кроме того, в рамках проекта лучшим двум школам, показавшим высокие результаты, также планируется вручить подарки Президента - 2 электромобиля.
Вместе с тем, в рамках проекта планируется выделить 700 ноутбуков учащимся, показавшим самые высокие результаты в 14 регионах, поездки за границу для топ-10 учителей, денежное вознаграждение в размере 10 миллионов сумов 100 учителям, показавшим самые высокие результаты в рамках проекта, и денежные премии в топ-3 высших учебных заведений.
"Большая часть работ в сфере цифровых технологий позволяет работать из любой точки мира. Ваш ребенок сможет работать прямо из дома в ведущих мировых компаниях.
Сегодня более 10 тысяч программистов в нашей стране оказывают услуги на рынке ИКТ дистанционно. После совершенствования системы их стимулирования ожидается, что к 2030 году эта цифра достигнет 30 тысяч," - говорится в сообщении.