Maktab o‘qituvchisi lavozim vazifalari nimalardan iborat?
Maktab o‘qituvchisining lavozim vazifalari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 20-dekabrdagi 565-sonli buyrugʻi bilan tasdiqlangan “Umumiy oʻrta taʼlim muassasalari (ayrim fanlar chuqur oʻrganiladigan ixtisoslashtirilgan muassasalar) xodimlarining lavozim majburiyatlari” bilan tartibga solinadi.
Maktab o‘qituvchisining lavozim majburiyatlari quyidagilardan iborat:
➖Pedagogik xodimga belgilangan ish yuklamasini, jumladan, oʻquv-tarbiya jarayoni, oʻquv-tarbiya jarayonining metodik taʼminoti va tashkiliy-pedagogik jarayonlarga oid ishlarni oʻz vaqtida bajarish;
➖dars mashgʻulotlarini umumiy oʻrta taʼlim muassasasi rahbariyati tomonidan tasdiqlangan dars jadvali hamda taqvim-mavzu reja asosida olib borish;
➖taʼlim sifatini oshirish maqsadida oʻz fani boʻyicha tarqatma va koʻrgazmali materiallarni tayyorlaydi (markazlashgan holda, jumladan vazirlik tomonidan taqdim yoki tavsiya etiladigan taʼlim portallarida elektron shakldagi tarqatma va koʻrgazmali materiallar boʻlmasa) va ulardan dars jarayonida samarali foydalanish;
➖oʻquvchilarni oʻzlashtirgan bilimlarini amaliyotda mustaqil qoʻllay olishga oʻrgatish;
➖oʻquvchilarda oʻz fani boʻyicha bilim va koʻnikmalarni shakllantirish, dars jarayonida oʻquvchilarning odob-axloq qoidalariga rioya qilishini taʼminlash;
➖oʻz fani boʻyicha joriy, oraliq va yakuniy nazorat ishlarini oʻtkazadi, oʻquvchilarning yozma ishlari va daftarlarini tekshirish;
➖umumiy oʻrta taʼlimning davlat taʼlim standarti va oʻquv dasturlariga muvofiq oʻz fani boʻyicha taqvim-mavzu rejalarni tuzish;
➖oʻz ehtiyojiga koʻra fan oʻqituvchilari tomonidan oʻtiladigan darslarni kuzatish, dars tahlili natijasida oʻzaro tajriba almashish;
➖pedagogik kengash, metodbirlashma yigʻilishlari, oʻquv-seminar, ochiq darslar va metodik materiallar ishlab chiqishda ishtirok etish;
➖oʻz fani boʻyicha taqvim-mavzu reja asosida oʻtilgan mavzularni, oʻquvchilarning oʻtilgan mavzularni oʻzlashtirish bahosini va davomatini dars oʻtilgan kunning oʻzida elektron jurnalga qayd etish (bunda elektron jurnal joriy etilgan umumtaʼlim muassasalarida anʼanaviy jurnalga baholashga yoʻl qoʻyilmaydi hamda elektron avtomatik davomat joriy qilingan maktablarda davomatni qayd etish oʻqituvchining vazifasiga kirmaydi);
➖oʻquvchilarning qobiliyat va isteʼdodlarini rivojlantirishni nazarda tutgan holda, fanlarni oʻzlashtirishda qiynalayotgan va iqtidorli oʻquvchilar bilan ishlash maqsadida oʻz fani boʻyicha toʻgarak mashgʻulotlarini tashkil etish;
➖oʻquvchilarni oʻz fani boʻyicha fanlar olimpiadalari, turli tanlovlar va musobaqalarga tayyorlash;
➖oʻz fani boʻyicha belgilangan metodik kunda oʻzining kasbiy mahoratini oshirish maqsadida oʻz ustida mustaqil ishlash, ilgʻor taʼlim metodlarini oʻrganish va doimiy ravishda malakasini oshirib borish choralarini koʻrish;
➖oʻziga biriktirilgan sinf xonalari, laboratoriya xonalaridagi qurilmalar, texnik vositalar, boshqa moddiy boyliklarning saqlanishini va ulardan oʻquv-metodik maqsadlarda samarali foydalanishni taʼminlash;
➖taʼlim muassasasi rahbari bilan tuzilgan mehnat shartnomasi shartlariga amal qilish;
➖oʻquvchilar huquqlariga va bolalarni muhofaza qilishga oid qonunchilik talablariga rioya qilish;
➖taʼlim-tarbiya jarayoni ishtirokchilarining shaʼni, qadr-qimmati va ishchanlik obroʻsini hurmat qilish;
➖taʼlim muassasa obroʻsi va shaʼniga putur yetkazishi mumkin boʻlgan maʼlumotlarni tarqatmaslik hamda davlat siriga kiritilgan maʼlumotlar va maxfiy axborot bilan ishlashda qonun hujjatlari talablariga rioya qilish;
➖taʼlim muassasasi ustavi, kasbiy odob-axloq qoidalari, sanitariya-gigiyena, ichki mehnat tartibi, mehnatni muhofaza qilish, texnika va yongʻin xavfsizligi qoidalari talablariga rioya qilish;
➖foydalanish uchun oʻziga topshirilgan mebel, xona jihozlari, tashkiliy va maishiy texnikadan oqilona foydalanilishi va but saqlanishini hamda oʻzi ish olib boradigan xonada yongʻin xavfsizligi talablariga rioya qilinishini taʼminlash;

Каковы обязанности школьного учителя?
Обязанности школьного учителя регламентируются «Должностными обязанностями работников общеобразовательных учреждений (специализированных учреждений, в которых углубленно изучаются отдельные предметы)», утвержденными приказом Министра дошкольного и школьного образования № 565 от 20 декабря. , 2023.
Обязанности школьного учителя заключаются в следующем:
Своевременное выполнение возложенной на педагогического работника нагрузки, включая учебный процесс, методическое обеспечение образовательного процесса и организационно-педагогические процессы;
проведение уроков на основании расписания занятий и календарно-предметного плана, утвержденного руководством общего среднего образовательного учреждения;
в целях повышения качества образования готовить раздаточные и демонстрационные материалы по своей теме (центрально, в том числе при отсутствии электронных раздаточных и демонстрационных материалов на образовательных порталах, предоставляемых или рекомендованных Министерством) и эффективно использовать их в ходе урока ;
обучение студентов самостоятельному применению полученных знаний на практике;
формирование знаний и умений учащихся по своему предмету, обеспечение соблюдения учащимися правил этикета во время урока;
проводит текущий, промежуточный и итоговый контрольные работы по своему предмету, проверку письменных работ и тетрадей учащихся;
составление календарно-предметных планов по своему предмету в соответствии с государственным образовательным стандартом и учебными планами общего среднего образования;
наблюдение за уроками, проводимыми учителями естественных наук, в соответствии с их потребностями, обмен опытом в результате анализа урока;
Педагогический совет, участие в методических совещаниях, учебных семинарах, открытых занятиях и разработке методических материалов;
фиксировать пройденные темы согласно календарно-предметному плану, оценки учащихся по освоению пройденных предметов и посещаемости в электронном журнале в день занятия (использование традиционного журнала в общеобразовательных учреждениях, где используются электронные журналы, не допускается). введены, а в школах, где введена электронная автоматическая посещаемость, учет посещаемости не входит в задачу учителя;
организовывать групповые занятия по своему предмету с целью работы с одаренными учащимися, имеющими трудности в освоении предметов, учитывая развитие способностей и талантов учащихся;
подготовка учащихся к научным олимпиадам, различным олимпиадам и олимпиадам по своему предмету;
работать самостоятельно над собой, изучать передовые методы обучения и принимать меры по постоянному совершенствованию своей квалификации в целях повышения своего профессионального мастерства в методический день, определенный по дисциплине;
обеспечивать сохранность оборудования, технических средств и других материальных ценностей в аудиториях, лабораториях и эффективное их использование в учебно-методических целях;
соблюдать условия трудового договора, заключенного с руководителем образовательного учреждения;
соблюдение законодательных требований по правам студентов и защите детей;
уважение чести, достоинства и профессиональной репутации участников образовательного процесса;
не распространять информацию, которая может нанести ущерб репутации и чести образовательного учреждения, а также соблюдать требования законодательства при работе со сведениями, составляющими государственную тайну и конфиденциальной информацией;
соблюдение требований устава образовательного учреждения, правил профессиональной этики, санитарии и гигиены, внутреннего порядка работы, охраны труда, правил технической и пожарной безопасности;
следить за тем, чтобы вверенная ему в пользование мебель, оборудование помещения, организационные и бытовые приборы использовались и содержались в надлежащем состоянии, а также в помещении, где он работает, соблюдались требования пожарной безопасности;