Maktab o‘qituvchisi lavozim vazifalari nimalardan iborat?
Maktab o‘qituvchisining lavozim vazifalari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 20-dekabrdagi 565-sonli buyrugʻi bilan tasdiqlangan “Umumiy oʻrta taʼlim muassasalari (ayrim fanlar chuqur oʻrganiladigan ixtisoslashtirilgan muassasalar) xodimlarining lavozim majburiyatlari” bilan tartibga solinadi.
Maktab o‘qituvchisining lavozim majburiyatlari quyidagilardan iborat:
➖Pedagogik xodimga belgilangan ish yuklamasini, jumladan, oʻquv-tarbiya jarayoni, oʻquv-tarbiya jarayonining metodik taʼminoti va tashkiliy-pedagogik jarayonlarga oid ishlarni oʻz vaqtida bajarish;
➖dars mashgʻulotlarini umumiy oʻrta taʼlim muassasasi rahbariyati tomonidan tasdiqlangan dars jadvali hamda taqvim-mavzu reja asosida olib borish;
➖taʼlim sifatini oshirish maqsadida oʻz fani boʻyicha tarqatma va koʻrgazmali materiallarni tayyorlaydi (markazlashgan holda, jumladan vazirlik tomonidan taqdim yoki tavsiya etiladigan taʼlim portallarida elektron shakldagi tarqatma va koʻrgazmali materiallar boʻlmasa) va ulardan dars jarayonida samarali foydalanish;
➖oʻquvchilarni oʻzlashtirgan bilimlarini amaliyotda mustaqil qoʻllay olishga oʻrgatish;
➖oʻquvchilarda oʻz fani boʻyicha bilim va koʻnikmalarni shakllantirish, dars jarayonida oʻquvchilarning odob-axloq qoidalariga rioya qilishini taʼminlash;
➖oʻz fani boʻyicha joriy, oraliq va yakuniy nazorat ishlarini oʻtkazadi, oʻquvchilarning yozma ishlari va daftarlarini tekshirish;
➖umumiy oʻrta taʼlimning davlat taʼlim standarti va oʻquv dasturlariga muvofiq oʻz fani boʻyicha taqvim-mavzu rejalarni tuzish;
➖oʻz ehtiyojiga koʻra fan oʻqituvchilari tomonidan oʻtiladigan darslarni kuzatish, dars tahlili natijasida oʻzaro tajriba almashish;
➖pedagogik kengash, metodbirlashma yigʻilishlari, oʻquv-seminar, ochiq darslar va metodik materiallar ishlab chiqishda ishtirok etish;
➖oʻz fani boʻyicha taqvim-mavzu reja asosida oʻtilgan mavzularni, oʻquvchilarning oʻtilgan mavzularni oʻzlashtirish bahosini va davomatini dars oʻtilgan kunning oʻzida elektron jurnalga qayd etish (bunda elektron jurnal joriy etilgan umumtaʼlim muassasalarida anʼanaviy jurnalga baholashga yoʻl qoʻyilmaydi hamda elektron avtomatik davomat joriy qilingan maktablarda davomatni qayd etish oʻqituvchining vazifasiga kirmaydi);
➖oʻquvchilarning qobiliyat va isteʼdodlarini rivojlantirishni nazarda tutgan holda, fanlarni oʻzlashtirishda qiynalayotgan va iqtidorli oʻquvchilar bilan ishlash maqsadida oʻz fani boʻyicha toʻgarak mashgʻulotlarini tashkil etish;
➖oʻquvchilarni oʻz fani boʻyicha fanlar olimpiadalari, turli tanlovlar va musobaqalarga tayyorlash;
➖oʻz fani boʻyicha belgilangan metodik kunda oʻzining kasbiy mahoratini oshirish maqsadida oʻz ustida mustaqil ishlash, ilgʻor taʼlim metodlarini oʻrganish va doimiy ravishda malakasini oshirib borish choralarini koʻrish;
➖oʻziga biriktirilgan sinf xonalari, laboratoriya xonalaridagi qurilmalar, texnik vositalar, boshqa moddiy boyliklarning saqlanishini va ulardan oʻquv-metodik maqsadlarda samarali foydalanishni taʼminlash;
➖taʼlim muassasasi rahbari bilan tuzilgan mehnat shartnomasi shartlariga amal qilish;
➖oʻquvchilar huquqlariga va bolalarni muhofaza qilishga oid qonunchilik talablariga rioya qilish;
➖taʼlim-tarbiya jarayoni ishtirokchilarining shaʼni, qadr-qimmati va ishchanlik obroʻsini hurmat qilish;
➖taʼlim muassasa obroʻsi va shaʼniga putur yetkazishi mumkin boʻlgan maʼlumotlarni tarqatmaslik hamda davlat siriga kiritilgan maʼlumotlar va maxfiy axborot bilan ishlashda qonun hujjatlari talablariga rioya qilish;
➖taʼlim muassasasi ustavi, kasbiy odob-axloq qoidalari, sanitariya-gigiyena, ichki mehnat tartibi, mehnatni muhofaza qilish, texnika va yongʻin xavfsizligi qoidalari talablariga rioya qilish;
➖foydalanish uchun oʻziga topshirilgan mebel, xona jihozlari, tashkiliy va maishiy texnikadan oqilona foydalanilishi va but saqlanishini hamda oʻzi ish olib boradigan xonada yongʻin xavfsizligi talablariga rioya qilinishini taʼminlash;

What are the duties of a school teacher?
The duties of a school teacher are regulated by the "Job duties of employees of general secondary educational institutions (specialized institutions where certain subjects are studied in depth)" approved by the order of the Minister of Preschool and School Education No. 565 of December 20, 2023.
The duties of a school teacher are as follows:
Timely performance of the work load assigned to the pedagogical worker, including the educational process, methodical support of the educational process, and organizational and pedagogical processes;
conducting lessons based on the lesson schedule and calendar-subject plan approved by the management of the general secondary educational institution;
in order to improve the quality of education, prepare handouts and demonstration materials on their subject (centrally, including in the absence of electronic handouts and demonstration materials on educational portals provided or recommended by the Ministry) and use them effectively in the course of the lesson;
teaching students to independently apply the acquired knowledge in practice;
formation of students' knowledge and skills in their subject, ensuring that students observe the rules of etiquette during the lesson;
conducts current, intermediate and final control works in his subject, checking students' written works and notebooks;
drawing up calendar-subject plans for their subject in accordance with the state educational standard and curricula of general secondary education;
observing lessons taught by science teachers according to their needs, sharing experience as a result of lesson analysis;
Pedagogical council, participation in methodological meetings, educational seminars, open classes and development of methodical materials;
record the topics covered according to the calendar-subject plan, students' assessment of mastery of the covered subjects and attendance in the electronic journal on the day of the lesson (it is not allowed to use the traditional journal in general education institutions where electronic journals have been introduced, and in schools where electronic automatic attendance has been introduced, it is the responsibility of the teacher to record attendance not included in the task);
to organize group classes in their subject in order to work with gifted students who have difficulty in mastering subjects, considering the development of students' abilities and talents;
preparing students for science Olympiads, various contests and competitions in their subject;
to work independently on oneself, study advanced educational methods and take measures to constantly improve one's skills in order to improve one's professional skills on the methodical day determined by one's discipline;
to ensure the preservation of equipment, technical means, and other material assets in classrooms, laboratories and their effective use for educational and methodological purposes;
to follow the terms of the employment contract concluded with the head of the educational institution;
complying with the legal requirements of students' rights and child protection;
respecting the honor, dignity and professional reputation of the participants of the educational process;
not to distribute information that may damage the reputation and honor of the educational institution, and to comply with the requirements of legislation when working with state secret information and confidential information;
compliance with the requirements of the charter of the educational institution, rules of professional ethics, sanitation and hygiene, internal work procedure, labor protection, technical and fire safety rules;
to ensure that the furniture, room equipment, organizational and household appliances entrusted to him for use are used and kept properly, and fire safety requirements are observed in the room where he works;