Vazir ustamasiga da’vogar bo‘lgan pedagoglar ro‘yxatini kimlar vazirlikka taqdim etadi?
Assalomu alaykum. Oqituvchiman, yutuqlarim esa juda ham kop. Vazir ustamasiga davogarlik qilmoqchiman. Lekin mening nomzodimni kimlar vazirlikka berishini aniq bilmayapman.
Vazir jamg‘armasi to‘g‘risidagi nizomga ko‘ra, har oylik ustama to‘lanadigan malakali pedagog kadrlarning respublika bo‘yicha cheklangan soni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan belgilanadi.
2025-yilda esa vazir jamg‘armasidan har oylik ustama to‘lanadigan malakali pedagog kadrlarning cheklangan soni 1 500 nafar etib belgilandi.
Bunda Bilim va malakalarni baholash agentligi va Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tomonidan taqdim etiladigan kirish imtihonlaridagi natijalardan kelib chiqib, kvota hududlar va tuman (shahar)lar bo‘yicha taqsimlab bo‘lingach, ta’lim tizimini isloh qilish bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar kengashlariga taqdim etiladi.
Ta’lim tizimini isloh qilish bo‘yicha hududiy kengash esa har bitta yo‘nalish bo‘yicha tegishli tuman (shahar) uchun belgilangan kvotaga nisbatan uch baravar ko‘p nomzodlarni saralash uchun vazirlik (Ishchi guruh)ga taqdim etadi.
Ta’lim tizimini isloh qilish bo‘yicha hududiy kengash vakillari kimlar?
• Kengash raisi — hokimlar;
• Kengash raisi o‘rinbosari — hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari boshliqlari.
Asosan shu ikki mas’ul vazir ustamasiga da’vogar bo‘lgan nomzodlar masalasini kengash yig‘ilishida ko‘rib chiqib, hal qiladi. Kengash tarkibida yuqoridagi ikki mas’uldan tashqari yana 20 nafar mas’ul shaxslar mavjud.
Ular orasida esa prokuror, adliya boshqarmasi boshliqlari, bandlik boshqarmasi boshliqlari hamda oliy ta’lim muassasalari rektorlari ham mavjud.
Aynan shu tarkibdan iborat hududiy kengashlar nomzodlar ro‘yxatini shakllantirib, vazirlikka taqdim qilganidan so‘ng, ular orasidan har oylik ustama to‘lanadigan malakali pedagog kadrlar 2 bosqichda saralanadi.
Saralash bosqichlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan pedagog kadrlarga vazir jamg‘armasi hisobidan ustama tayinlash bo‘yicha vazirlik buyrug‘i chiqariladi.

Кто представляет в министерство список педагогов, претендующих на наценку министра?
Согласно Положению о Министерском фонде, предельная численность квалифицированных педагогических кадров по республике с ежемесячной надбавкой устанавливается Министерством дошкольного и школьного образования.
В 2025 году предельная численность квалифицированных педагогических кадров, оплачиваемых ежемесячной надбавкой из фонда министра, будет составлять 1500 человек.
По результатам вступительных экзаменов, представляемых Агентством по оценке знаний и квалификаций и Агентством специализированных образовательных учреждений, квота после распределения по регионам и районам (городам) представляется в Каракалпакский республиканский, областные и Ташкентский городской советы по реформированию системы образования.
А территориальный совет по реформированию системы образования представляет в министерство (Рабочую группу) для отбора в три раза больше кандидатов, чем квота, установленная для соответствующего района (города) по каждому направлению.
Кто является представителем территориального совета по реформированию системы образования?
- председатель Совета - хокимы;
- заместитель председателя Совета - начальники территориальных управлений дошкольного и школьного образования.
В основном эти два должностных лица рассматривают и решают вопрос о кандидатах, претендующих на премию министра, на заседании совета. В состав Совета, помимо вышеуказанных двух ответственных лиц, входят еще 21 должностное лицо.
Среди них - прокурор, начальники управлений юстиции, начальники главных управлений занятости и ректоры высших учебных заведений.
После того, как эти региональные советы сформируют список кандидатов и представят его в министерство, квалифицированные педагогические кадры с ежемесячной надбавкой будут отбираться в 2 этапа.
Для педагогических кадров, успешно прошедших этапы отбора, издается приказ министерства о назначении надбавок за счет фонда министра.