O‘quvchilar huquqbuzarligi uchun Milliy gvardiyaga jazo qo‘llash vakolati beriladi
Senator Rustam Kalonovga ko‘ra, Milliy gvardiya inspektor-psixologlarining harakatlari bilan maktablardagi davomat o‘tgan yildan buyon 50 foizdan 95 foizgacha oshgan.
Endilikda Milliy gvardiya organlariga bolalarga ta’lim berish majburiyatlarini bajarmaslik, jamoat joyida sigaret chekish va alkogol iste’mol qilish kabi huquqbuzarliklar bo‘yicha jazo qo‘llash vakolati berilmoqda. Bu haqda Kun.uz nashri xabar berdi.
Joriy yil 25-yanvar kuni Oliy Majlis Senatning uchinchi yalpi majlisida “Voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarliklar profilaktikasi tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirishlar kiritish haqida”gi qonun ko‘rib chiqildi.
2024-yil fevraldan ichki ishlar organlarining voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha inspektor-psixologlari Milliy gvardiya tuzilmasiga o‘tkazilgan. Milliy gvardiyaning inspektor-psixologlari fevral oyidan hozirgi kunga qadar 44 ming 450 ta holatda “Bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish borasidagi majburiyatlarni bajarmaslik” (MJtK 47-moddasi) huquqbuzarligi aniqlanib, ichki ishlar organlarining profilaktika inspektorlari orqali ma’muriy jazo choralari qo‘llanilishini ta’minlagan. Shuningdek, ota-onalar tomonidan farzandlarini maktabga yubormaslik holatlari bo‘yicha 175 mingga yaqin ogohlantirish xatlari yozilgan.
“Bugungi kunda 1 nafar inspektor-psixologga maktablardagi bola sonidan kelib chiqib 3 tadan 10 tagacha maktab to‘g‘ri kelmoqda. O‘tgan yilda maktablardagi davomat ko‘rsatkichi 50 foiz bo‘lgan bo‘lsa, hozirga kelib bu ko‘rsatkich 90-95 foizni tashkil qilmoqda.
Biroq inspektor-psixologlar tomonidan voyaga yetmagan huquqbuzarning ota-onalariga nisbatan ma’muriy jazo choralarini qo‘llash uchun tayanch punkti profilaktika inspektorining oldiga olib borib, ma’muriy jazo choralari qo‘llanilishi – inspektor-psixologlarning ish samaradorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatib, ortiqcha vaqt sarflashiga ham sabab bo‘lmoqda”, — deydi senator Rustam Kalonov.
Shu sababli qonun bilan Milliy gvardiya va IIV vakolatlariga doir Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 248 hamda 248-1 moddalariga o‘zgartirish kiritilmoqda.
Xususan, Milliy gvardiya organlari, shu jumladan uning voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha inspektor-psixologlariga MJtKning 4 moddasi bo‘yicha ma’muriy ishlarni ko‘rish vakolati berilmoqda:
• Bolalarni tarbiyalash va ta’lim berish borasidagi majburiyatlarini bajarmaslik (47-modda);
• Jamoat joylarida sigaret chekish (56-1-modda)
• Jamoat joylarida alkogol mahsulotlarini iste’mol qilish (187-modda 1-qismi);
• Voyaga yetmagan shaxsni g‘ayriijtimoiy xatti-harakatlarga jalb qilish (188-modda) nazarda tutilgan ma’muriy ishlarni ko‘rib chiqish va jazo qo‘llash vakolati berilmoqda.
Shuningdek, bu vakolatlar IIV ning voyaga yetmaganlar bo‘yicha inspektor-psixologlarning vakolatlaridan chiqarib tashlanishi nazarda tutilgan.
Senatorlarga ko‘ra, qonun O‘zbekiston Konstitutsiyasi va qonunlariga muvofiq keladi hamda budjetdan qo‘shimcha xarajatlar talab qilmaydi.

Национальной гвардии будут предоставлены полномочия по применению наказания за правонарушения учащихся
14:50 / 25.01.2025 7.29k
По словам сенатора Рустама Калонова, благодаря усилиям инспекторов-психологов Национальной гвардии посещаемость в школах с прошлого года увеличилась с 50 до 95 процентов.
Теперь органам Национальной гвардии предоставляется полномочие применять наказание за такие правонарушения, как невыполнение обязанностей по обучению детей, курение сигарет и употребление алкоголя в общественных местах. Об этом сообщает издание Kun.uz.
25 января текущего года на третьем пленарном заседании Сената Олий Мажлиса рассмотрен Закон "О внесении изменений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности в связи с совершенствованием системы профилактики правонарушений среди несовершеннолетних."
С февраля 2024 года инспектора-психологи органов внутренних дел по вопросам несовершеннолетних переведены в структуру Национальной гвардии. Инспекторы-психологи Национальной гвардии за период с февраля по настоящее время в 44 450 случаях выявили правонарушения "Невыполнение обязанностей по воспитанию и обучению детей" (статья 47 КоАО) и обеспечили применение административных взысканий через инспекторов профилактики органов внутренних дел. Также было написано около 175 тысяч предупредительных писем о случаях, когда родители не отправляют своих детей в школу.
"Сегодня на одного инспектора-психолога приходится от 3 до 10 школ в зависимости от количества детей в школах. Если в прошлом году показатель посещаемости в школах составлял 50 процентов, то сейчас этот показатель составляет 90-95 процентов.
Однако применение инспекторами-психологами мер административного взыскания к родителям несовершеннолетнего правонарушителя путем доставления их к инспектору профилактики опорного пункта для применения мер административного взыскания негативно влияет на эффективность работы инспекторов-психологов и приводит к излишней трате времени," - говорит сенатор Рустам Калонов.
В связи с этим законом вносятся изменения в статьи 248 и 248-1 Кодекса об административной ответственности, касающиеся полномочий Национальной гвардии и МВД.
В частности, инспекторам-психологам органов Национальной гвардии, в том числе по вопросам несовершеннолетних, предоставляются полномочия по рассмотрению административных дел по статье 4 КоАО:
• Невыполнение обязанностей по воспитанию и образованию детей (статья 47);
• Курение сигарет в общественных местах (статья 56-1)
• Потребление алкогольной продукции в общественных местах (часть 1 статьи 187);
• Рассмотрение административных дел, предусматривающих вовлечение несовершеннолетнего в антисоциальное поведение (ст.188), и применение наказания.
Также предусмотрено исключение этих полномочий из полномочий инспекторов-психологов МВД по делам несовершеннолетних.
По мнению сенаторов, закон соответствует Конституции и законам Узбекистана и не требует дополнительных расходов из бюджета.