O‘quvchilar huquqbuzarligi uchun Milliy gvardiyaga jazo qo‘llash vakolati beriladi
Senator Rustam Kalonovga ko‘ra, Milliy gvardiya inspektor-psixologlarining harakatlari bilan maktablardagi davomat o‘tgan yildan buyon 50 foizdan 95 foizgacha oshgan.
Endilikda Milliy gvardiya organlariga bolalarga ta’lim berish majburiyatlarini bajarmaslik, jamoat joyida sigaret chekish va alkogol iste’mol qilish kabi huquqbuzarliklar bo‘yicha jazo qo‘llash vakolati berilmoqda. Bu haqda Kun.uz nashri xabar berdi.
Joriy yil 25-yanvar kuni Oliy Majlis Senatning uchinchi yalpi majlisida “Voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarliklar profilaktikasi tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirishlar kiritish haqida”gi qonun ko‘rib chiqildi.
2024-yil fevraldan ichki ishlar organlarining voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha inspektor-psixologlari Milliy gvardiya tuzilmasiga o‘tkazilgan. Milliy gvardiyaning inspektor-psixologlari fevral oyidan hozirgi kunga qadar 44 ming 450 ta holatda “Bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish borasidagi majburiyatlarni bajarmaslik” (MJtK 47-moddasi) huquqbuzarligi aniqlanib, ichki ishlar organlarining profilaktika inspektorlari orqali ma’muriy jazo choralari qo‘llanilishini ta’minlagan. Shuningdek, ota-onalar tomonidan farzandlarini maktabga yubormaslik holatlari bo‘yicha 175 mingga yaqin ogohlantirish xatlari yozilgan.
“Bugungi kunda 1 nafar inspektor-psixologga maktablardagi bola sonidan kelib chiqib 3 tadan 10 tagacha maktab to‘g‘ri kelmoqda. O‘tgan yilda maktablardagi davomat ko‘rsatkichi 50 foiz bo‘lgan bo‘lsa, hozirga kelib bu ko‘rsatkich 90-95 foizni tashkil qilmoqda.
Biroq inspektor-psixologlar tomonidan voyaga yetmagan huquqbuzarning ota-onalariga nisbatan ma’muriy jazo choralarini qo‘llash uchun tayanch punkti profilaktika inspektorining oldiga olib borib, ma’muriy jazo choralari qo‘llanilishi – inspektor-psixologlarning ish samaradorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatib, ortiqcha vaqt sarflashiga ham sabab bo‘lmoqda”, — deydi senator Rustam Kalonov.
Shu sababli qonun bilan Milliy gvardiya va IIV vakolatlariga doir Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 248 hamda 248-1 moddalariga o‘zgartirish kiritilmoqda.
Xususan, Milliy gvardiya organlari, shu jumladan uning voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha inspektor-psixologlariga MJtKning 4 moddasi bo‘yicha ma’muriy ishlarni ko‘rish vakolati berilmoqda:
• Bolalarni tarbiyalash va ta’lim berish borasidagi majburiyatlarini bajarmaslik (47-modda);
• Jamoat joylarida sigaret chekish (56-1-modda)
• Jamoat joylarida alkogol mahsulotlarini iste’mol qilish (187-modda 1-qismi);
• Voyaga yetmagan shaxsni g‘ayriijtimoiy xatti-harakatlarga jalb qilish (188-modda) nazarda tutilgan ma’muriy ishlarni ko‘rib chiqish va jazo qo‘llash vakolati berilmoqda.
Shuningdek, bu vakolatlar IIV ning voyaga yetmaganlar bo‘yicha inspektor-psixologlarning vakolatlaridan chiqarib tashlanishi nazarda tutilgan.
Senatorlarga ko‘ra, qonun O‘zbekiston Konstitutsiyasi va qonunlariga muvofiq keladi hamda budjetdan qo‘shimcha xarajatlar talab qilmaydi.

The National Guard is empowered to impose punishment for student offenses
According to Senator Rustam Kalonov, thanks to the efforts of National Guard inspectors-psychologists, attendance in schools has increased from 50 percent to 95 percent since last year.
Now the National Guard bodies are authorized to impose penalties for violations such as non-fulfillment of obligations to educate children, smoking cigarettes and alcohol in a public place. This was reported by Kun.uz.
On January 25 of this year, at the third plenary session of the Senate of the Oliy Majlis, the law "On amendments to the Code of the Republic of Uzbekistan on Administrative Responsibility in connection with the improvement of the system of crime prevention among minors" was considered.
From February 2024, inspectors-psychologists of the internal affairs bodies on juvenile issues were transferred to the structure of the National Guard. From February to the present, inspector-psychologists of the National Guard have detected 44,450 cases of "failure to fulfill obligations to educate and educate children" (Article 47 of the Code of Administrative Responsibility) and ensured the application of administrative penalties through preventive inspectors of the internal affairs bodies. Also, about 175,000 letters of warning were written by parents regarding cases of not sending their children to school.
"Today, depending on the number of children in schools, there are 3 to 10 schools for 1 inspector-psychologist. Last year, the attendance rate in schools was 50 percent, now this figure is 90-95 percent.
However, the fact that inspectors-psychologists bring the juvenile offender's parents to the prevention inspector of the support point to apply administrative sanctions, and the application of administrative sanctions negatively affects the effectiveness of the work of inspectors-psychologists and leads to excessive time," said Senator Rustam Kalonov.
In this regard, the law amends Articles 248 and 248-1 of the Code of Administrative Responsibility on the powers of the National Guard and the Ministry of Internal Affairs.
In particular, the National Guard bodies, including its juvenile inspector-psychologists, are authorized to consider administrative cases under Article 4 of the Code of Administrative Offenses:
• Failure to fulfill obligations for the upbringing and education of children (Article 47);
• Smoking in public places (Article 56-1)
• Consumption of alcoholic beverages in public places (Art.187, Para.1);
• It is authorized to consider administrative cases and apply sanctions for involving a minor in antisocial behavior (Article 188).
It is also envisaged that these powers will be excluded from the powers of juvenile inspectors-psychologists of the Ministry of Internal Affairs.
According to the senators, the law complies with the Constitution and laws of Uzbekistan and does not require additional expenditures from the budget.