“Nogironligi bo‘lgan bolalarga ijtimoiy xizmat va yordam ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2025-yil 1-martdan tajriba-sinov tariqasida bosqichma-bosqich Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Andijon, Qashqadaryo, Samarqand, Surxondaryo va Toshkent viloyatlari hamda Toshkent shahrida, 2025-yil 1-oktyabrgacha respublikaning qolgan hududlarida 3 yoshdan 18 yoshgacha nogironligi bo‘lgan bolalar uchun davlat-xususiy sheriklik asosida kunduzgi parvarish xizmati yo‘lga qo‘yiladi.
Bunda nogironligi bo‘lgan bolalar kunduzgi parvarish xizmatiga ularning ota-onalari bilan “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari o‘rtasida tuzilgan ijtimoiy shartnoma asosida hamda Psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya tomonidan belgilangan tartibda berilgan xulosaga muvofiq qabul qilinadi.
2025-yil 1-martdan kunduzgi parvarish xizmatiga oid faoliyatni amalga oshiruvchi tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashning quyidagi tartibi joriy etiladi:
- kunduzgi parvarish xizmatidan foydalanilgan bir kun uchun 3 yoshdan 7 yoshgacha bo‘lgan har bir bolaga bazaviy hisoblash miqdorining 25 foizi miqdorida va 7 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan har bir bolaga – 27 foizi miqdorida subsidiya ajratiladi (bunda viloyatlar markazlari, Toshkent va Nukus shaharlari uchun subsidiya miqdori 1,1 ko‘paytiruvchi koeffitsiyentni qo‘llash orqali aniqlanadi);
- kambag‘al oilalar reyestriga kiritilgan oilalarning nogironligi bo‘lgan har bir bolasi uchun yuqorida belgilangan subsidiya umumiy miqdorining 30 foizi miqdorida qo‘shimcha mablag‘ to‘lab beriladi.
Qarorga ko‘ra, 2027-yil 1-iyulgacha kunduzgi parvarish xizmatini yo‘lga qo‘ygan tadbirkorlarga Markaziy bankning asosiy stavkasida davlat-xususiy sheriklik loyihasi doirasida mebel va jihozlar xaridi uchun imtiyozli kreditlar ajratiladi.
Ijtimoiy xizmat va yordam ko‘rsatishni tashkil etish jarayonlarini raqamlashtirish maqsadida, quyidagilar yaratiladi:
- 2025-yil 1-martgacha “Yagona milliy ijtimoiy himoya” axborot tizimida “Kunduzgi parvarish xizmatini boshqarish” axborot moduli hamda uning mobil ilovasi;
- 2025-yil 1-sentyabrgacha bolalarning rivojlanishida kuzatiladigan nuqsonlarni erta aniqlash va o‘z vaqtida kompleks ijtimoiy-tibbiy yordam bilan qamrab olish, ularda nogironlikning oldini olish hamda nogironligi bo‘lgan bolalarda muvaffaqiyatli ijtimoiylashuvni ta’minlashga ko‘maklashuvchi “Bolalar salomatligi” axborot tizimi.
Shuningdek, uch oy muddatda Soliq kodeksiga quyidagilarni nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi takliflar hukumatga kiritiladi:
- davlat-xususiy sheriklik asosida kunduzgi parvarish xizmatini ko‘rsatuvchi tadbirkorlik subyektlarini 2030-yil 1-yanvarga qadar barcha turdagi soliqlarni (bundan ijtimoiy soliq mustasno) to‘lashdan ozod qilish;
- ota-onaning kunduzgi parvarish xizmatlaridan foydalangani uchun oyiga 3 million so‘mgacha bo‘lgan to‘lovlarini soliq solinmaydigan daromadlar toifasiga kiritish.

10:30 / 05.02.2025 2.79k
A presidential decree "On additional measures to further improve the system of social services and assistance to children with disabilities" has been adopted.
According to the decree, starting from March 1, 2025, in the Republic of Karakalpakstan, Andijan, Kashkadarya, Samarkand, Surkhandarya, and Tashkent regions, as well as in the city of Tashkent, and by October 1, 2025, in the remaining regions of the republic, day care services for children with disabilities aged 3 to 18 years will be established on the basis of public-private partnerships.
In this case, children with disabilities are admitted to day care services on the basis of a social contract concluded between their parents and the "Inson" social service centers, as well as in accordance with the conclusion issued by the Psychological-Medical-Pedagogical Commission in the prescribed manner.
From March 1, 2025, the following procedure for supporting entrepreneurs engaged in day care activities is being introduced:
• For one day of using daycare services, each child aged 3 to 7 years is allocated a subsidy in the amount of 25 percent of the basic calculated value and each child aged 7 to 18 years - in the amount of 27 percent (in this case, the amount of the subsidy for regional centers, the cities of Tashkent and Nukus is determined by applying a multiplier coefficient of 1.1);
• for each child with a disability from families included in the register of poor families, an additional amount of 30 percent of the total amount of the above-mentioned subsidy is paid.
According to the decree, until July 1, 2027, entrepreneurs who have established day care services will be allocated preferential loans at the Central Bank's base rate for the purchase of furniture and equipment within the framework of a public-private partnership project.
In order to digitalize the processes of organizing the provision of social services and assistance, the following will be created:
• Until March 1, 2025, the information module "Management of Day Care Services" and its mobile application in the information system "Unified National Social Protection";
• By September 1, 2025, the "Children's Health" information system, contributing to the early detection and timely coverage of children with developmental disabilities with comprehensive social and medical care, prevention of disability in them, and ensuring successful socialization of children with disabilities.
Also, within three months, proposals for amendments and additions to the Tax Code will be submitted to the government, providing for:
• Exemption of business entities providing day care services on the basis of public-private partnership from paying all types of taxes (excluding social tax) until January 1, 2030;
• Inclusion in the category of non-taxable income of payments of parents for the use of day care services in the amount of up to 3 million soums per month.