“Nogironligi bo‘lgan bolalarga ijtimoiy xizmat va yordam ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2025-yil 1-martdan tajriba-sinov tariqasida bosqichma-bosqich Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Andijon, Qashqadaryo, Samarqand, Surxondaryo va Toshkent viloyatlari hamda Toshkent shahrida, 2025-yil 1-oktyabrgacha respublikaning qolgan hududlarida 3 yoshdan 18 yoshgacha nogironligi bo‘lgan bolalar uchun davlat-xususiy sheriklik asosida kunduzgi parvarish xizmati yo‘lga qo‘yiladi.
Bunda nogironligi bo‘lgan bolalar kunduzgi parvarish xizmatiga ularning ota-onalari bilan “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari o‘rtasida tuzilgan ijtimoiy shartnoma asosida hamda Psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya tomonidan belgilangan tartibda berilgan xulosaga muvofiq qabul qilinadi.
2025-yil 1-martdan kunduzgi parvarish xizmatiga oid faoliyatni amalga oshiruvchi tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashning quyidagi tartibi joriy etiladi:
- kunduzgi parvarish xizmatidan foydalanilgan bir kun uchun 3 yoshdan 7 yoshgacha bo‘lgan har bir bolaga bazaviy hisoblash miqdorining 25 foizi miqdorida va 7 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan har bir bolaga – 27 foizi miqdorida subsidiya ajratiladi (bunda viloyatlar markazlari, Toshkent va Nukus shaharlari uchun subsidiya miqdori 1,1 ko‘paytiruvchi koeffitsiyentni qo‘llash orqali aniqlanadi);
- kambag‘al oilalar reyestriga kiritilgan oilalarning nogironligi bo‘lgan har bir bolasi uchun yuqorida belgilangan subsidiya umumiy miqdorining 30 foizi miqdorida qo‘shimcha mablag‘ to‘lab beriladi.
Qarorga ko‘ra, 2027-yil 1-iyulgacha kunduzgi parvarish xizmatini yo‘lga qo‘ygan tadbirkorlarga Markaziy bankning asosiy stavkasida davlat-xususiy sheriklik loyihasi doirasida mebel va jihozlar xaridi uchun imtiyozli kreditlar ajratiladi.
Ijtimoiy xizmat va yordam ko‘rsatishni tashkil etish jarayonlarini raqamlashtirish maqsadida, quyidagilar yaratiladi:
- 2025-yil 1-martgacha “Yagona milliy ijtimoiy himoya” axborot tizimida “Kunduzgi parvarish xizmatini boshqarish” axborot moduli hamda uning mobil ilovasi;
- 2025-yil 1-sentyabrgacha bolalarning rivojlanishida kuzatiladigan nuqsonlarni erta aniqlash va o‘z vaqtida kompleks ijtimoiy-tibbiy yordam bilan qamrab olish, ularda nogironlikning oldini olish hamda nogironligi bo‘lgan bolalarda muvaffaqiyatli ijtimoiylashuvni ta’minlashga ko‘maklashuvchi “Bolalar salomatligi” axborot tizimi.
Shuningdek, uch oy muddatda Soliq kodeksiga quyidagilarni nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi takliflar hukumatga kiritiladi:
- davlat-xususiy sheriklik asosida kunduzgi parvarish xizmatini ko‘rsatuvchi tadbirkorlik subyektlarini 2030-yil 1-yanvarga qadar barcha turdagi soliqlarni (bundan ijtimoiy soliq mustasno) to‘lashdan ozod qilish;
- ota-onaning kunduzgi parvarish xizmatlaridan foydalangani uchun oyiga 3 million so‘mgacha bo‘lgan to‘lovlarini soliq solinmaydigan daromadlar toifasiga kiritish.

Принято постановление президента "О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы оказания социальных услуг и помощи детям с инвалидностью."
Согласно постановлению, с 1 марта 2025 года в порядке эксперимента поэтапно в Республике Каракалпакстан, Андижанской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях, а также в городе Ташкенте, до 1 октября 2025 года в остальных регионах республики будет налажена служба дневного ухода на основе государственно-частного партнерства для детей с инвалидностью в возрасте от 3 до 18 лет.
При этом дети с инвалидностью принимаются на службу дневного ухода на основании социального договора, заключенного между их родителями и центрами социальных услуг "Инсон," а также в соответствии с заключением, выданным в установленном порядке Психолого-медико-педагогической комиссией.
С 1 марта 2025 года внедряется следующий порядок поддержки предпринимателей, осуществляющих деятельность по оказанию услуг дневного ухода:
- за один день использования услуг дневного ухода каждому ребенку в возрасте от 3 до 7 лет выделяется субсидия в размере 25 процентов базовой расчетной величины и каждому ребенку в возрасте от 7 до 18 лет - в размере 27 процентов (при этом размер субсидии для областных центров, городов Ташкента и Нукуса определяется с применением коэффициента 1,1);
- за каждого ребенка с инвалидностью из семей, включенных в реестр малообеспеченных семей, дополнительно выплачиваются средства в размере 30 процентов от общего размера вышеуказанной субсидии.
Согласно постановлению, до 1 июля 2027 года предпринимателям, наладившим услуги дневного ухода, будут выделяться льготные кредиты по основной ставке Центрального банка на приобретение мебели и оборудования в рамках проекта государственно-частного партнерства.
В целях цифровизации процессов организации оказания социальных услуг и помощи создаются:
- до 1 марта 2025 года информационный модуль "Управление службой дневного ухода" и его мобильное приложение в информационной системе "Единая национальная социальная защита";
- Информационная система "Детское здоровье," способствующая раннему выявлению и своевременному охвату комплексной социально-медицинской помощью детей с нарушениями развития, предупреждению у них инвалидности и обеспечению успешной социализации детей с инвалидностью до 1 сентября 2025 года.
Также в трехмесячный срок в правительство будут внесены предложения о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс, предусматривающие:
- освобождение до 1 января 2030 года от уплаты всех видов налогов (за исключением социального налога) субъектов предпринимательства, оказывающих услуги дневного ухода на основе государственно-частного партнерства;
- внесение родительских платежей за пользование услугами дневного ухода в размере до 3 миллионов сумов в месяц в категорию доходов, не подлежащих налогообложению.
Соответствующим постановлением Кабинета Министров от 24 ноября 2025 года внесены изменения и дополнения в некоторые постановления правительства.