O‘quvchilar davomatini soxtalashtirgan maktab direktori ishdan olindi
Qashqadaryo viloyatida maktabga kelmagan 4 nafar o‘quvchini g‘ayriqonuniy tarzda baholashga uringan direktor lavozimidan ozod qilindi. Bu haqda Qashqadaryo viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Axborot xizmati xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, Chiroqchi tumanidagi maktablarning birida aslida maktabga kelmagan 4 nafar o‘quvchilar g‘ayriqonuniy tarzda baholangan.
Hududdagi ta’lim tashkilotlari faoliyati Qashqadaryo viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi tomonidan tuzilgan maxsus ishchi guruh tomonidan o‘rganilganda o‘quvchilar davomati o‘zgartirilganligi aniqlangan.
“O‘z lavozimiga sovuqqonlik bilan qarab, ta’lim sifati, majburiy ta’limga jalb etilgan o‘quvchilar davomatini soxtakorlik bilan o‘zgartirishga uringan yoki rahbarlikning umumiy nazoratiga bepisandlik bilan qaragan Chiroqchi tumanidagi maktab direktori o‘z lavozimidan ozod etildi.
Nomenklatura doirasida o‘rinbosarlari bilan tuzilgan mehnat shartnomasi ham bekor qilinadi”, - deyiladi boshqarma Axborot xizmati bergan xabarda.

Директор школы, подделавший посещаемость учащихся, уволен.
В Кашкадарьинской области директор школы и его заместитель были освобождены от занимаемых должностей за попытку незаконно оценить четверых учеников, не посещавших школу. Об этом сообщила Информационная служба Управления дошкольного и школьного образования Кашкадарьинской области.
Выяснилось, что в одной из школ Чиракчинского района 4 ученика, которые фактически не посещали школу, были незаконно оценены.
При изучении деятельности образовательных организаций в регионе специальной рабочей группой, созданной Управлением дошкольного и школьного образования Кашкадарьинской области, было установлено, что посещаемость учащихся была изменена.
"Директор школы в Чиракчинском районе, который халатно относился к своей должности, пытался изменить качество образования, посещаемость учащихся, привлеченных к обязательному обучению, или пренебрегал общим контролем руководства, был освобожден от должности.
Трудовой договор, заключенный с заместителями в рамках номенклатуры, также будет расторгнут," - говорится в сообщении пресс-службы ведомства.
По итогам аттестационного экзамена в апреле-мае 2025 года министерство в общей сложности 6 раз подавало в суд, в 1 судебном деле министерство проиграло, а в 4 выиграло.