Ona tili, o‘zbek tili, tarix va boshlang‘ich sinf o‘qituvchilariga milliy sertifikat uchun 50% ustama qay tartibda to‘lanadi?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston - 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi 37–son Farmoni 12-bandiga ko‘ra 2025-yil 1-yanvardan boshlab Bilim va malakani baholash agentligi tomonidan berilgan milliy sertifikatga ega “Ona tili va adabiyot” hamda “Tarix” fani o‘qituvchilariga 50 foiz miqdorida ustama to‘lanishi belgilangan.
Bilim va malakani baholash agentligi tomonidan berilgan ona tili va adabiyot (o‘zbek tili va adabiyot, rus tili va adabiyot, qoraqalpoq tili va adabiyoti) sertifikatlari uchun 50 foiz miqdorida ustama to‘lanadi.
- Ta’lim tili o‘zbek tili bo‘lgan maktablarda dars beruvchi pedagoglarga o‘zbek tili va adabiyoti sertifikati uchun ona tili va adabiyot faniga;
- Ta’lim tili rus tili bo‘lgan maktablarda dars beruvchi pedagoglarga rus tili va adabiyoti sertifikati uchun ona tili (rus tili) va adabiyoti faniga;
- Ta’lim tili qoraqalpoq tili bo‘lgan maktablarda dars beruvchi pedagoglarga qoraqalpoq tili va adabiyoti sertifikati uchun ona tili (qoraqalpoq tili) va adabiyoti faniga tegishli dars soatlari uchun ustama to‘lanadi.
Ya’ni yuqoridagi Farmon talablaridan kelib chiqib, ona tili va adabiyoti hisoblangan fanlar uchun dars berayotgan o‘qituvchilarga fan soatlari uchun 50 foiz miqdorida ustama to‘lanadi.
Shuningdek, boshlang‘ich ta’limda dars beruvchi ustozlarga sinflar kesimida quyidagi fan soatlari uchun 50 foiz miqdorida ustama to‘lanadi:
2025-yil 1-fevraldan boshlab
Bilim va malakalarni baholash agentligining milliy baholash tizimida olingan tegishli darajadagi o‘zbek tili va adabiyoti sertifikatiga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga ham ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lanishi belgilandi.
Asos: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yilida amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi Farmoni.
Milliy sertifikatga ega o‘qituvchilarga 70 foizlik ustama uchun ball beradimi?
Qo‘shimcha ustama faqat malaka sinovida (ikkala bosqichda) ishtirok etib, oliy va birinchi malaka toifasiga erishgan (yoki saqlagan) pedagoglarga beriladi.
O‘qituvchining lavozim maoshi bazaviy tarif stavkalari asosida shakllantiriladi
Pedagoglarga 70 foizlik ustama to‘lashdagi muammolar ijobiy hal etilmoqda
Farg‘ona viloyatidagi ayrim hududlarda 70 foizlik ustama belgilangan pedagoglarga mazkur ustamalarni to‘lab bermaslik holatlari qayd etildi. Mazkur muammolar esa xalqtaliminfo.uz hamda O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi aralashuvidan keyin ijobiy hal etildi.

В каком порядке учителям родного языка, узбекского языка, истории и начальных классов выплачивается 50% надбавка за национальный сертификат?
Как известно, согласно пункту 12 Указа Президента Республики Узбекистан No 37 "О Государственной программе по реализации Стратегии "Узбекистан - 2030" в "Год поддержки молодежи и бизнеса," с 1 января 2025 года учителям предметов "Родной язык и литература" и "История," имеющим национальный сертификат, выданный Агентством по оценке знаний и квалификаций, будет выплачиваться надбавка в размере 50 процентов.
За сертификаты по родному языку и литературе (узбекскому языку и литературе, русскому языку и литературе, каракалпакскому языку и литературе), выданные Агентством по оценке знаний и квалификаций, выплачивается надбавка в размере 50%. При этом:
- педагогам, преподающим в школах с узбекским языком обучения, на предмет родного языка и литературы для получения сертификата по узбекскому языку и литературе;
- педагогам, преподающим в школах с русским языком обучения, на предмет родной язык (русский язык) и литература для получения сертификата по русскому языку и литературе;
- педагогам, преподающим в школах с каракалпакским языком обучения, за сертификат по каракалпакскому языку и литературе выплачивается надбавка за соответствующие часы занятий по предмету родной язык (каракалпакский язык) и литература.
То есть, исходя из требований вышеуказанного Указа, учителям, преподающим предметы родного языка и литературы, будет выплачиваться надбавка в размере 50 процентов за учебные часы.
Также учителям начального образования выплачивается надбавка в размере 50 процентов за следующие учебные часы в разрезе классов:
- В 1-м классе в 1-2-х четвертях учебного года 4 часа "Азбука," 4 часа "Письмо," в 3-4-х четвертях 4 часа "Родной язык," 4 часа "Читательская грамотность";
- В 2-4 классах по 4 часа "Родной язык," по 3 часа "Читательская грамотность."
с 1 февраля 2025 года
Установлено, что педагогическим кадрам, имеющим сертификат по узбекскому языку и литературе соответствующего уровня, полученный в национальной системе оценки Агентства по оценке знаний и квалификаций, также выплачивается ежемесячная дополнительная надбавка в размере 50 процентов от их тарифной ставки.
Основание: Указ Президента Республики Узбекистан "О Государственной программе по реализации Стратегии "Узбекистан - 2030" в Год охраны окружающей среды и "зеленой экономики."