Maktabga bormay sotuvchilik qilib yurgan o‘quvchi oradan ikki oy o‘tib nazoratga olindi
Ta’kidlanishicha, hozirda jinoyatchi bo‘lishni orzu qilib yurgan ushbu o‘spirin shahar IIBB voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish markaziga joylashtirilgan.
Mas’ul xodimlar bolaning onasi bilan bog‘langanda, u farzandini olib ketishga imkoni yo‘qligini bildirgan.
Xabarga ko‘ra, u 2024-yilda ham mazkur markazga olib kelingan. O‘sha davrdayoq uning nazoratsiz Toshkent shahrining har xil ko‘chalarida, turli tumanlarda yurgani aniqlangan.
Nimani targ‘ib qilib, nima haqida gapirayotganini fahmlamagan o‘spirinni videoga olib, uni ijtimoiy tarmoqlarga tarqatgan shaxsga ham chora ko‘rildi.
Yunusobod tumani IIO faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasining tezkor xodimlari tomonidan ushbu videoni ijtimoiy tarmoqlarga joylagan fuqaroning shaxsiga oydinlik kiritildi.
Xabarda aytilishicha, u videoga tushib berishi uchun bolaga 500 ming so‘m miqdorida pul va’da qilgan.
“Xotira maydonida sayr qilib yurgan paytimda bir bola kelib, “popcorn” sotishini aytdi. Keyin “Videoga tushib berasanmi?” desam, “Tushib beraman”, dedi. O‘zimning Instagram tarmog‘imga, odamlar sonini ko‘paytirish maqsadida joyladim, videoni. Iltimos, kechiringlar meni. Qilgan ishimdan afsusdaman men. Bunaqa videolarni olmaslikni tavsiya beraman. Bunaqa yo‘llarda yurmanglar. Bu yo‘l noto‘g‘ri”, deya uzr so‘radi u.
Aniqlanishicha, bola 2 oydan beri ota-onasining qarovisiz qolgan hamda maktab ta’limini olmay, ko‘chada sotuvchilik bilan shug‘ullanib kelgan.
Yakunda holatni videoga olib, ijtimoiy tarmoqlarga joylagan fuqaroga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 188 -1-moddasi (voyaga yetmagan shaxsni ma’muriy huquqbuzarlik sodir etishga jalb qilish) bilan BHMning 15 barobari miqdorida jarima belgilangan.
Shuningdek, Toshkent shahar IIBB ushbu huquqbuzarlik uchun bolaning ota-onasiga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasi(voyaga yetmagan bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish borasidagi majburiyatlarni bajarmaslik, shu jumladan, voyaga yetmagan bolalarning ma’muriy huquqbuzarlik sodir etishiga olib kelish)ga muvofiq BHMning 25 baravarigacha miqdorida jarima solinishi yoki 15 sutkagacha ma’muriy qamoq jazosi tayinlanishi mumkinligini eslatib o‘tgan.

Ученик, который работал продавцом, не посещая школу, был взят под наблюдение спустя два месяца.
Видео, на котором 15-летний школьник говорит, мечтая о преступлении, распространилось в социальных сетях и вызвало широкое обсуждение. Главное управление внутренних дел города Ташкента отреагировало на ситуацию, сообщает Oyina.uz.
Отмечается, что в настоящее время этот подросток, мечтающий стать преступником, помещен в Центр социально-правовой помощи несовершеннолетним ГУВД города.
Когда ответственные сотрудники связались с матерью ребенка, она заявила, что не может забрать своего ребенка.
Согласно сообщению, он также был доставлен в этот центр в 2024 году. Уже тогда было установлено, что он бесконтрольно бродил по разным улицам и районам Ташкента.
Также были приняты меры в отношении лица, снявшего видео подростка, который не понимал, что пропагандирует и о чем говорит, и распространившего его в социальных сетях.
Оперативники Управления координации деятельности ОВД Юнусабадского района выяснили личность гражданина, разместившего это видео в социальных сетях.
В сообщении говорится, что он пообещал ребёнку 500 тысяч сумов за съёмку видео.
"Когда я гуляла по Мемориальной площади, подошёл мальчик и сказал, что продаёт попкорн. Потом, когда я спросил: "Ты снимаешься на видео?," он ответил: "Я снимаюсь." Я опубликовал видео в своем Instagram, чтобы увеличить количество людей. Пожалуйста, простите меня. Я сожалею о том, что сделал. Рекомендую не снимать такие видео. Не ходите по таким дорогам. Этот путь неправильный," - извинился он.
Выяснилось, что ребенок оставался без присмотра родителей в течение двух месяцев и, не получив школьного образования, занимался уличной торговлей.
В итоге гражданину, снявшему ситуацию на видео и разместившему ее в социальных сетях, был назначен штраф в размере 15 БРВ по статье 188-1 Кодекса об административной ответственности (привлечение несовершеннолетнего к совершению административного правонарушения).
Также ГУВД Ташкента напомнило, что за данное правонарушение в отношении родителей ребенка в соответствии со статьей 47 Кодекса об административной ответственности (неисполнение обязанностей по воспитанию и образованию несовершеннолетних детей, в том числе повлекшее совершение несовершеннолетними детей административного правонарушения) может быть наложен штраф в размере до 25 БРВ или назначено административное наказание в виде административного ареста на срок до 15 суток.
В ряде школ Бухары в сумках учеников были обнаружены холодное оружие (ножи, ножницы, кастеты) и средства, пропагандирующие насилие.