Maktablar atrofida xavfli konfet tarqatilmoqdami?
Ijtimoiy tarmoqlardagi maktabda o‘quvchilarga noma’lum tarkibdagi konfet tarqatilayotganligi haqida xabar tarqaldi. Bolalar ombudsmani rasmiy munosabat bildirib, holatni o‘rganayotganligini ma’lum qildi.
IIV tomonidan aniqlanishicha, Andijon viloyati, Oltinko‘l tumanidagi umumta’lim maktabining 3-sinf o‘quvchisi X.M. (2015-yilda tug‘ilgan o‘g‘il bola) mazkur hududda joylashgan savdo do‘konidan 1.000 so‘mga 3 dona "STRAWBERRY" nomli konfetni sotib olgan, so‘ng maktabga kelgan vaqtida sinfdoshi O.A. undan shirinlikni qayerdan olganligini so‘raganda, unga go‘yoki notanish shaxs berib ketganligini o‘ylab topib, yolg‘on aytgan.
Maktab hamshirasi O.A. bolaning gapidan xulosa qilib, ijtimoiy tarmoqlarga maktab atrofida "STRAWBERRY" nomli shubhali konfetni maktab o‘quvchilariga noma’lum shaxslar berganligi haqidagi haqqoniy bo‘lmagan xabarni tarqatgan.
Shuningdek, konfet iste’moli oqibatida bola nobud bo‘lganligi to‘g‘risidagi xabar ham mutlaqo haqiqatga ziddir. Hozirda mazkur holat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv olib borilmoqda, konfetning tarkibida inson sog‘lig‘iga zararli moddalar bor yoki yo‘qligini aniqlash maqsadida sud-kimyoviy ekspertiza tayinlangan.

Детский омбудсмен прокомментировал ситуацию и сообщил, что изучает ситуацию.
МВД установило, что ученик 3-го класса общеобразовательной школы Алтынкульского района Андижанской области Х.М. (мальчик 2015 года рождения) купил 3 штуки конфет под названием "STRAWBERRY" за 1 000 сумов в магазине, расположенном в этом районе, затем, когда его одноклассник О.А. пришел в школу и спросил, откуда он взял сладости, он солгал, придумав, что незнакомец дал ему их.
Школьная медсестра О.А., сделав вывод из слов мальчика, распространила в социальных сетях ложную информацию о том, что вокруг школы неизвестные лица передали школьникам подозрительную конфету под названием "STRAWBERRY."
Сообщение о том, что ребенок умер в результате употребления конфет, также абсолютно не соответствует действительности. В настоящее время по данному факту проводится доследственная проверка, назначена судебно-химическая экспертиза для определения наличия в конфетах веществ, вредных для здоровья человека.
Кроме того, Андижанское областное управление Санитарно-эпидемиологического комитета отреагировало на ситуацию.