Endilikda maktab o‘quvchilari uchun “Zakovat” musobaqalari faqat bahor faslida o‘tkaziladi
“Zakovat intellektual klubi” NNTning xabar berishicha, ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida “Zakovat” musobaqalarini o‘tkazish yuzasidan Respublika tashkiliy qo‘mitasi tegishli qaror qabul qildi.
Unga ko‘ra, 2025-yildan boshlab umumiy o‘rta ta’lim maktablari o‘quvchilari, Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimidagi ta’lim muassasalari o‘quvchilari hamda o‘rta-maxsus va professional ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasidagi “Zakovat” musobaqalari bahor faslida o‘tkaziladi.
Bunda, joriy yil aprel-may oylarida har uchala musobaqa ham tashkil etiladi.
Musobaqalarning respublika bosqichida g‘olib bo‘lgan jamoalarga egallagan o‘rniga mos ravishda 100, 60 va 40 mln so‘m pul mukofotlari topshiriladi.
Shu bilan birga 2024/25-o‘quv yilining kuzgi mavsumida ham mazkur musobaqalar o‘tkazilgani va ularda g‘olib bo‘lgan jamoalarga oliy o‘quv yurtlariga imtihonsiz o‘qishga kirish bo‘yicha imtiyoz hamda stipendiya berilgani inobatga olinib, bu safar musobaqada 1-, 2- va 3-o‘rinni egallagan jamoalarga mazkur imtiyoz va stipendiya berilmasligi nazarda tutilgan.
G‘olib jamoalar a’zolariga imtiyoz va stipendiyalar berish 2025/26-o‘quv yilining bahorgi mavsumida o‘tkaziladigan musobaqalarda davom ettiriladi.

From now on, "Zakovat" competitions for schoolchildren will be held only in spring
According to the "Zakovat Intellectual Club" NGO, the Republican Organizing Committee has adopted a relevant decision on holding "Zakovat" competitions among students of educational institutions.
According to it, starting from 2025, "Zakovat" competitions among students of general secondary schools, students of educational institutions of the Agency of Specialized Educational Institutions system, and students of secondary specialized and vocational educational institutions will be held in spring.
All three competitions will be held in April-May of this year.
At the republican stage of the competitions, the winning teams will be awarded cash prizes of 100, 60, and 40 million soums, respectively.
At the same time, taking into account that these competitions were held in the autumn season of the 2024/25 academic year, and the winning teams were given a benefit and scholarship for admission to higher educational institutions without exams, this time it is envisaged that the teams that took 1st, 2nd, and 3rd places in the competition will not be given this benefit and scholarship.
The provision of benefits and scholarships to the members of the winning teams will continue in the competitions held in the spring season of the 2025/26 academic year.
Information about the dates of the competitions, which will be held from April of this year, will be provided later.