Endilikda maktab o‘quvchilari uchun “Zakovat” musobaqalari faqat bahor faslida o‘tkaziladi
“Zakovat intellektual klubi” NNTning xabar berishicha, ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida “Zakovat” musobaqalarini o‘tkazish yuzasidan Respublika tashkiliy qo‘mitasi tegishli qaror qabul qildi.
Unga ko‘ra, 2025-yildan boshlab umumiy o‘rta ta’lim maktablari o‘quvchilari, Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimidagi ta’lim muassasalari o‘quvchilari hamda o‘rta-maxsus va professional ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasidagi “Zakovat” musobaqalari bahor faslida o‘tkaziladi.
Bunda, joriy yil aprel-may oylarida har uchala musobaqa ham tashkil etiladi.
Musobaqalarning respublika bosqichida g‘olib bo‘lgan jamoalarga egallagan o‘rniga mos ravishda 100, 60 va 40 mln so‘m pul mukofotlari topshiriladi.
Shu bilan birga 2024/25-o‘quv yilining kuzgi mavsumida ham mazkur musobaqalar o‘tkazilgani va ularda g‘olib bo‘lgan jamoalarga oliy o‘quv yurtlariga imtihonsiz o‘qishga kirish bo‘yicha imtiyoz hamda stipendiya berilgani inobatga olinib, bu safar musobaqada 1-, 2- va 3-o‘rinni egallagan jamoalarga mazkur imtiyoz va stipendiya berilmasligi nazarda tutilgan.
G‘olib jamoalar a’zolariga imtiyoz va stipendiyalar berish 2025/26-o‘quv yilining bahorgi mavsumida o‘tkaziladigan musobaqalarda davom ettiriladi.

Теперь соревнования "Заковат" для школьников будут проводиться только весной
По сообщению ННО "Интеллектуальный клуб "Заковат," Республиканский организационный комитет принял соответствующее решение о проведении соревнований "Заковат" среди учащихся образовательных учреждений.
С 2025 года весной будут проводиться соревнования "Заковат" среди учащихся общеобразовательных школ, учащихся образовательных учреждений системы Агентства специализированных образовательных учреждений, а также учащихся средних специальных и профессиональных образовательных учреждений.
При этом все три соревнования будут организованы в апреле-мае текущего года.
Команды, победившие на республиканском этапе соревнований, получат денежные призы в размере 100, 60 и 40 миллионов сумов соответственно.
В то же время, учитывая, что эти соревнования проводились и в осеннем сезоне 2024/25 учебного года, и командам-победителям были предоставлены льготы и стипендии для поступления в высшие учебные заведения без экзаменов, на этот раз эти льготы и стипендии не будут предоставляться командам, занявшим 1-е, 2-е и 3-е места в соревнованиях.
Предоставление льгот и стипендий членам команд-победителей будет продолжено в весеннем сезоне 2025/26 учебного года.