2025-yil 9-aprel kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy institutining 2024-yildagi faoliyati natijalari va istiqboldagi rejalar bo‘yicha matbuot anjumani o‘tkazildi.
Unda yangi tartibda tashkil etilgan malaka oshirish tizimi, menejerlik o‘quv kurslari, shuningdek, PISA xalqaro tadqiqotiga tayyorgarlik jarayonlari haqida ma’lumotlar berildi.
Menejerlik o‘quv kurslari
Matbuot anjumanida aytilishicha, 2024-yilda menejerlik o‘quv kursida 1613 nafar direktorlikka nomzodlar va 1093 nafar amaldagi maktab direktorlari 144 soatlik kurslarda o‘qitilgan.
Nomzodlarning 1160 nafari, amaldagi maktab direktorlarining esa 714 nafari menejerlik sertifikatini qo‘lga kiritgan. Ya’ni, 379 nafar maktab direktori, 453 nafar nomzodlar menejerlik sertifikatini ololmagan.
Shuningdek, 2025-yilda menejerlik kursi doirasida 3500 nafar, shundan, 2000 nafar amaldagi maktab direktorlari hamda 1500 nafar direktorlikka nomzodlar o‘qitilishi rejalashtirilganligi aytildi.
Pedagoglar malakasini oshirish
Matbuot anjumanida Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 20-dekabrdagi 867-son qarori bilan “Maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirishni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi yangi Nizom tasdiqlaganligi ham eslatib o‘tilib, pedagog xodimlarning har 5 yilda belgilangan davomiylikdagi malaka oshirish dasturlarini o‘zlashtirishi majburiy etib belgilaganligi aytildi.
Endilikda, malaka oshirish kursida o‘qigan pedagoglar kurs yakunida uning dasturiga kiruvchi fanlar bo‘yicha nazariy bilim va amaliy ko‘nikmalarni, o‘zlashtirish darajasini baholash usuli, ya’ni yakuniy nazorat sinovi ham topshirishi kerak bo‘ladi.
Bunda malaka oshirish kursi tinglovchisi kursning o‘quv rejasida nazarda tutilgan barcha nazorat (oraliq, yakuniy) turlarida ijobiy natija ko‘rsatsa, kursning o‘quv dasturi to‘liq o‘zlashtirilgan hisoblanadi.
Oraliq nazoratlarda yetarli ball to‘play olmagan tinglovchiga kasbiy rivojlantirish ta’lim tashkiloti rahbari ruxsati bilan (bir kundan so‘ng) qayta topshirishga imkoniyat beriladi. Oraliq nazorat topshiriqlarini bajarmagan tinglovchilar yakuniy nazoratga qo‘yilmaydi.
Malaka oshirish kursining yakuniy nazoratida tinglovchi ijobiy natijaga erishmaganda, ikki oy ichida bir marta kasbiy rivojlantirish ta’lim tashkilotida tuzilgan yakuniy nazoratni o‘tkazadigan komissiyaga qayta topshirish imkoniyati beriladi.
Malaka oshirish kursining yakuniy attestatsiyasi yakuniy nazorat sinovi va ilg‘or pedagogik uslub va texnologiyalarni qo‘llash bo‘yicha topshiriqlarni bajarishdan iborat malaka ishini baholash shaklida o‘tkaziladi.
Malaka oshirish kursining yakuniy attestatsiyasida tinglovchi ijobiy natijaga erishmaganda ikki oy ichida bir marta kasbiy rivojlantirish ta’lim tashkilotida tuzilgan yakuniy attestatsiyani o‘tkazadigan komissiyaga qayta topshirishga imkon beriladi.
Amaliy fanlar (musiqa madaniyati, tasviriy san’at va chizmachilik, texnologiya fanlari) o‘qituvchilarining yakuniy attestatsiyasi yakuniy nazorat sinovi va tegishli fan bo‘yicha amaliy topshiriqlar shaklida o‘tkazilishi mumkin.
Malaka oshirish kursi dasturini to‘liq o‘zlashtirgan tinglovchilarga kursni tashkil qilgan ta’lim muassasasi tomonidan davlat namunasidagi elektron generatsiya qilingan va elektron raqamli imzo (QR-kod) bilan tasdiqlangan hujjat (sertifikat) beriladi.
2025-yilda pedagoglar malakasini oshirish rejasi respublika bo‘yicha 116 081 nafar, shu jumladan Institutning o‘zida 5411 nafar pedagoglar malakasi oshirilishi reja qilinayotgani qayd etib o‘tildi.
Xalqaro tadqiqotlarga tayyorgarlik
Matbuot anjumanida 2024-yil 3-13-may kunlari PISA 2025 tadqiqotining tajriba-sinov jarayonlari tashkil etilib, 83 ta maktablardan 4 518 nafar o‘quvchilar ishtiroki ta’minlangani haqida ham ma’lumot berildi.
Ma’lum qilinishicha, hozirda xalqaro tadqiqotning asosiy sinov jarayonlariga tayyorgarlik ko‘rilayotgan bo‘lib, 233 ta maktablar ishtiroki ta’minlanishi belgilangan.
2024-yil 3–4-dekabr kunlari matematika, tabiiy fanlar, o‘qish savodxonligi va raqamli dunyoda o‘rganish yo‘nalishlari bo‘yicha maqsadli o‘quv kurslari tashkil etilib, unda hududiy boshqarmalar va pedagogik mahorat markazlarining 93 nafar mutaxassislari o‘qitildi.
Hozirda esa 4186 nafar o‘qituvchilar uchun 4 ta yo‘nalish bo‘yicha trening o‘tkazilmoqda. Boshlang‘ich sinf o‘quvchilarining o‘qish savodxonligini baholash bo‘yicha xalqaro PIRLS 2026 tadqiqotida ishtirok etish to‘g‘risida shartnoma imzolandi.
PISA 2025 xalqaro tadqiqoti doirasida 233 ta maktablarning 9049 nafar o‘quvchilari, PIRLS 2026 xalqaro tadqiqoti doirasida tajriba-sinov jarayonlari o‘tkazilib, unda 30 ta maktabning 1350 nafar o‘quvchilari, 1350 nafar ota-onalar, 50 nafar o‘qituvchilari ishtirok etishi rejalashtirilgan.

09:40 / 10.04.2025 6.51k
9 апреля 2025 года в Агентстве информации и массовых коммуникаций состоится пресс-конференция, посвященная итогам деятельности Национального института педагогического мастерства имени А. Авлони в 2024 году и планам на будущее.
Была представлена информация о новой системе повышения квалификации, учебных курсах по менеджменту, а также о процессах подготовки к международному исследованию PISA.
Курсы менеджмента
На пресс-конференции говорилось, что в 2024 году на курсах менеджмента прошли обучение 1613 кандидатов в директора и 1093 действующих директора школ на 144-часовых курсах.
1160 кандидатов и 714 действующих директоров школ получили сертификаты менеджеров. То есть 379 директоров школ и 453 кандидата не смогли получить сертификат менеджера.
Также было отмечено, что в 2025 году в рамках курса менеджмента планируется обучить 3500 человек, в том числе 2000 действующих директоров школ и 1500 кандидатов в директора.
Повышение квалификации педагогов
На пресс-конференции также было упомянуто, что постановлением Кабинета Министров No 867 от 20 декабря 2024 года утверждено новое Положение "О порядке организации непрерывного профессионального развития работников дошкольных и школьных образовательных организаций," которое делает обязательным освоение педагогическими работниками программ повышения квалификации установленной продолжительности каждые 5 лет.
Также внедряются процессы оценки, проводимые в форме итоговой аттестации, то есть итогового контрольного испытания в конце курсов повышения квалификации, квалификационной работы или защиты выпускной работы, заключающейся в выполнении заданий по применению передовых педагогических методов и технологий.
Педагоги, прошедшие курсы повышения квалификации, по окончании курса должны будут сдать итоговый контроль - метод оценки уровня усвоения теоретических знаний и практических навыков по дисциплинам, входящим в его программу.
При этом, если слушатель курса повышения квалификации покажет положительный результат по всем видам контроля (промежуточный, итоговый), предусмотренным учебным планом курса, учебная программа курса считается полностью освоенной.
Слушателю, не набравшему на промежуточном контроле достаточного балла, с разрешения руководителя образовательной организации профессионального развития предоставляется возможность повторной сдачи (через один день). Слушатели, не выполнившие задания промежуточного контроля, не допускаются к итоговому контролю.
Если слушатель не достиг положительного результата в итоговом контроле курса повышения квалификации, ему предоставляется возможность пересдать его один раз в два месяца в комиссию, которая проводит итоговый контроль, созданную в образовательной организации профессионального развития.
Итоговая аттестация курса повышения квалификации проводится в форме итогового контрольного испытания и оценки квалификационной работы, состоящей из выполнения заданий по применению передовых педагогических методов и технологий.
Если слушатель не достиг положительного результата в итоговой аттестации курса повышения квалификации, ему разрешается один раз в два месяца пересдать его в комиссию, которая проводит итоговую аттестацию, созданную в образовательной организации профессионального развития.
Итоговая аттестация преподавателей прикладных дисциплин (музыкальная культура, изобразительное искусство и черчение, технологии) может проводиться в форме итогового контроля и практических заданий по соответствующему предмету.
Слушателям, полностью освоившим программу курса повышения квалификации, образовательным учреждением, организовавшим курс, выдается электронно-генерированный документ (сертификат) государственного образца, заверенный электронной цифровой подписью (QR-код).
Отмечалось, что план повышения квалификации педагогов в 2025 году предусматривает повышение квалификации 116 081 педагога по всей республике, в том числе 5411 педагогов в самом Институте.
Подготовка к международным исследованиям
На пресс-конференции также сообщалось, что с 3 по 13 мая 2024 года были организованы экспериментальные процессы исследования PISA 2025, в которых приняли участие 4518 учащихся из 83 школ.
Сообщается, что в настоящее время ведется подготовка к основным тестовым процессам международного исследования, в котором планируется участие 233 школ.
3-4 декабря 2024 года были организованы целевые учебные курсы по математике, естественным наукам, грамотности чтения и обучению в цифровом мире, на которых прошли обучение 93 специалиста региональных управлений и центров педагогического мастерства.
В настоящее время для 4186 учителей проводятся тренинги по 4 направлениям. Подписано соглашение об участии в международном исследовании PIRLS 2026 по оценке читательской грамотности учащихся начальных классов.
В рамках международного исследования PISA 2025 были проведены экспериментальные процессы для 9049 учащихся из 233 школ, а также в рамках международного исследования PIRLS 2026, в котором планируется участие 1350 учащихся, 1350 родителей и 50 учителей из 30 школ.
Министерство дошкольного и школьного образования снова обмануло общественность?
Месяц назад было объявлено, что министерство готово сотрудничать со СМИ и открыто отвечать на вопросы, а в ближайшее время планируется организовать пресс-конференцию.