Yangi o‘quv yilidan 3-sinflarda ham informatika fani joriy etiladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining umumiy o‘rta ta’lim muassasalari uchun 2025-2026-o‘quv yiliga mo‘ljallangan tayanch o‘quv rejalarni tasdiqlash to‘g‘risidagi buyrug‘i imzolandi.
Mazkur buyruq bilan 2025-2026-o‘quv yilidan boshlab, umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining 3-sinfida “Informatika va axborot texnologiyalari” fani joriy etilmoqda.
Bunda A. Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy instituti 2025-yilning 20-avgust kuniga qadar umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari uchun “Informatika va axborot texnologiyalari” fanining mazmun-mohiyati bo‘yicha qisqa muddatli onlayn o‘quv kurslarini tashkil etadi.
Hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarma boshliqlariga
- umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining boshlang‘ich sinflarida “Informatika va axborot texnologiyalari” fani joriy qilinishi munosabati bilan tashkil etiladigan qisqa muddatli o‘quv kurslarda boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari ishtirokini ta’minlash;
- 2025-2026-o‘quv yili davomida umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida tayanch o‘quv reja va uning tushuntirish xatida belgilangan vazifalarning bajarilishini muvofiqlashtirish;
- umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida 2025-2026-o‘quv yiliga mo‘ljallangan tayanch o‘quv rejadan kelib chiqqan holda muassasa xodimlarining ish yuklamalari tarifikatsiyasi va dars jadvallarining ishlab chiqilishi bo‘yicha tushuntirish ishlarini olib borish;
- 2025-yilning 30-avgust kuniga qadar 2025-2026-o‘quv yiliga mo‘ljallangan tayanch o‘quv rejadagi yangiliklar va tushuntirish xatining mazmun-mohiyatini har bir ta’lim muassasasiga yetkazish hamda pedagogik kengash yig‘ilishlarida targ‘ibot ishlarini tashkil etish vazifalari yuklatildi.
Eslatib o‘tamiz, “Informatika va axborot texnologiyalari” fani 1-2-3-sinflarda “Informatika va axborot texnologiyalari” fani o‘quvchilarning mantiqiy va tizimli fikrlashini rivojlantirishga qaratilganligi sababli mazkur fan boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari va 5-11-sinflarda “Informatika va axborot texnologiyalari” fani o‘qituvchilari tomonidan o‘qitiladi.
Bunda, ushbu fan dars soatlari umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi nizomning (O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2020-yil 30-iyunda ro‘yxatdan o‘tkazilgan, ro‘yxat raqami 3271) 15-bandida belgilangan ko‘rsatkichlar ketma-ketligi asosida taqsimlanadi.
Maktablarda aniqlangan ayrim muammolar yuzasidan senator so‘rovi yuborildi
Issiq ob-havo sabab Qoraqalpog‘istondagi ayrim bog‘chalar yopiladi
Har bir viloyatdan 100 nafar informatika o‘qituvchisi joriy yilda Yangi O‘zbekiston universitetida ushbu dasturga o‘qitiladi.

From the new academic year, computer science will be introduced in the 3rd grades.
The Ministry of Preschool and School Education signed an order approving the basic curricula for general secondary education institutions for the 2025-2026 academic year.
By this order, starting from the 2025-2026 academic year, the subject "Computer Science and Information Technologies" is being introduced in the 3rd grade of general secondary educational institutions.
At the same time, the National Institute of Pedagogical Mastery named after A. Avloni will organize short-term online training courses on the content of the subject "Computer Science and Information Technologies" for primary school teachers of general secondary educational institutions until August 20, 2025.
To the territorial departments of preschool and school education:
• ensuring the participation of primary school teachers in short-term training courses organized in connection with the introduction of the subject "Computer Science and Information Technologies" in primary grades of general secondary educational institutions;
• Coordination of the implementation of the tasks defined in the basic curriculum and its explanatory note in general secondary educational institutions during the 2025-2026 academic year;
• Conducting explanatory work in general secondary educational institutions on the development of workload tariffs and class schedules for institution employees based on the basic curriculum for the 2025-2026 academic year;
• By August 30, 2025, tasks were assigned to convey to each educational institution the essence and content of the innovations and explanatory letter in the basic curriculum for the 2025-2026 academic year, as well as to organize promotional work at meetings of the pedagogical council.
We remind you that the subject "Computer Science and Information Technologies" in grades 1-2-3 is aimed at developing students' logical and systematic thinking, therefore this subject is taught by primary school teachers and in grades 5-11 by teachers of the subject "Computer Science and Information Technologies."
In this case, the teaching hours for this subject are distributed based on the sequence of indicators established in paragraph 15 of the Regulation on the Procedure for Completing Classes and Forming Tariff Lists in General Education Institutions (registered by the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan on June 30, 2020, registration No. 3271).