Yangi o‘quv yilidan 3-sinflarda ham informatika fani joriy etiladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining umumiy o‘rta ta’lim muassasalari uchun 2025-2026-o‘quv yiliga mo‘ljallangan tayanch o‘quv rejalarni tasdiqlash to‘g‘risidagi buyrug‘i imzolandi.
Mazkur buyruq bilan 2025-2026-o‘quv yilidan boshlab, umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining 3-sinfida “Informatika va axborot texnologiyalari” fani joriy etilmoqda.
Bunda A. Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy instituti 2025-yilning 20-avgust kuniga qadar umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari uchun “Informatika va axborot texnologiyalari” fanining mazmun-mohiyati bo‘yicha qisqa muddatli onlayn o‘quv kurslarini tashkil etadi.
Hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarma boshliqlariga
- umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining boshlang‘ich sinflarida “Informatika va axborot texnologiyalari” fani joriy qilinishi munosabati bilan tashkil etiladigan qisqa muddatli o‘quv kurslarda boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari ishtirokini ta’minlash;
- 2025-2026-o‘quv yili davomida umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida tayanch o‘quv reja va uning tushuntirish xatida belgilangan vazifalarning bajarilishini muvofiqlashtirish;
- umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida 2025-2026-o‘quv yiliga mo‘ljallangan tayanch o‘quv rejadan kelib chiqqan holda muassasa xodimlarining ish yuklamalari tarifikatsiyasi va dars jadvallarining ishlab chiqilishi bo‘yicha tushuntirish ishlarini olib borish;
- 2025-yilning 30-avgust kuniga qadar 2025-2026-o‘quv yiliga mo‘ljallangan tayanch o‘quv rejadagi yangiliklar va tushuntirish xatining mazmun-mohiyatini har bir ta’lim muassasasiga yetkazish hamda pedagogik kengash yig‘ilishlarida targ‘ibot ishlarini tashkil etish vazifalari yuklatildi.
Eslatib o‘tamiz, “Informatika va axborot texnologiyalari” fani 1-2-3-sinflarda “Informatika va axborot texnologiyalari” fani o‘quvchilarning mantiqiy va tizimli fikrlashini rivojlantirishga qaratilganligi sababli mazkur fan boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari va 5-11-sinflarda “Informatika va axborot texnologiyalari” fani o‘qituvchilari tomonidan o‘qitiladi.
Bunda, ushbu fan dars soatlari umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi nizomning (O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2020-yil 30-iyunda ro‘yxatdan o‘tkazilgan, ro‘yxat raqami 3271) 15-bandida belgilangan ko‘rsatkichlar ketma-ketligi asosida taqsimlanadi.
Maktablarda aniqlangan ayrim muammolar yuzasidan senator so‘rovi yuborildi
Issiq ob-havo sabab Qoraqalpog‘istondagi ayrim bog‘chalar yopiladi
Har bir viloyatdan 100 nafar informatika o‘qituvchisi joriy yilda Yangi O‘zbekiston universitetida ushbu dasturga o‘qitiladi.

11:40 / 17.04.2025 7.34k
Подписан приказ Министерства дошкольного и школьного образования об утверждении базовых учебных планов для учреждений общего среднего образования на 2025-2026 учебный год.
Данным приказом с 2025-2026 учебного года вводится предмет "Информатика и информационные технологии" в 3-х классах общеобразовательных учреждений.
При этом Национальный институт педагогического мастерства имени А. Авлони до 20 августа 2025 года организует краткосрочные онлайн-учебные курсы по содержанию предмета "Информатика и информационные технологии" для учителей начальных классов общеобразовательных учреждений.
Территориальным управлениям дошкольного и школьного образования:
• обеспечение участия учителей начальных классов в краткосрочных учебных курсах, организуемых в связи с введением предмета "Информатика и информационные технологии" в начальных классах общеобразовательных учреждений;
• координация выполнения задач, определенных в базовом учебном плане и его пояснительной записке в учреждениях общего среднего образования в течение 2025-2026 учебного года;
• проведение в учреждениях общего среднего образования разъяснительной работы по разработке тарификации рабочих нагрузок и расписания занятий работников учреждений исходя из базового учебного плана на 2025-2026 учебный год;
• Поручено до 30 августа 2025 года довести до каждого образовательного учреждения нововведения и суть разъяснительной записки в базовом учебном плане на 2025-2026 учебный год, а также организовать разъяснительную работу на заседаниях педагогического совета.
Напоминаем: поскольку предмет "Информатика и информационные технологии" в 1-2-3 классах направлен на развитие логического и системного мышления учащихся, данный предмет преподается учителями начальных классов и учителями предмета "Информатика и информационные технологии" в 5-11 классах.
При этом учебные часы по данному предмету распределяются на основе последовательности показателей, установленных пунктом 15 Положения о порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях (зарегистрировано Министерством юстиции Республики Узбекистан 30 июня 2020 года, регистрационный номер 3271).